Odvolaný šéf Hradní stráže odmítl odpuštění trestu, chce se očistit. Dostal pokutu a míří k soudu

Marek Pokorný Marek Pokorný
28. 11. 2017 18:50
Už rok je postaven mimo službu bývalý velitel Hradní stráže Petr Prskavec, který byl obviněn z toho, že si neoprávněně naúčtoval 17 tisíc korun na cestovních náhradách. Státní zástupce sice jeho stíhání podmínečně odložil, ale protože to Prskavec odmítl, musí o jeho vině či nevině rozhodnout soud.
Petr Prskavec.
Petr Prskavec. | Foto: ČTK

Praha - Peněžitý trest padesát tisíc korun dostal bývalý velitel Hradní stráže Petr Prskavec za údajné zneužívání cestovních náhrad, při němž si podle žalobce přišel na necelých 17 tisíc korun. Paradoxní přitom je, že letos v únoru státní zástupce jeho stíhání podmíněně zastavil, protože Prskavec způsobenou škodu uhradil.  

Jenže někdejší velitel Hradní stráže proti podmíněnému zastavení podal stížnost a chtěl, aby soud jeho případ projednal. Nelíbilo se mu totiž to, že podmínečným odložením žalobce konstatoval jeho vinu, byť mu neudělil trest.

"Podal si stížnost, protože nesouhlasil s tímto způsobem vyřízení," potvrdil obvodní státní zástupce pro Prahu 6 Richard Petrásek.

Škodu uhradil

Prskavec řídil Hradní stráž necelý rok od prosince 2015. Dosavadní velitel 251. protiletadlového oddílu ze Strakonic na tomto postu nahradil Radima Studeného, který musel skončit po aféře s vyvěšením rudých trenek místo prezidentské standarty.

Loni počátkem prosince ale Prskavce nečekaně odvolal náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše. Odůvodnil to tím, že Prskavec zneužíval cestovní náhrady. Prý si nechával proplácet náklady za dojíždění z domova do práce, i když zůstával v Praze.

Případ dostalo státní zastupitelství na stůl počátkem února, ale státní zástupkyně Jindra Janáčová vzápětí rozhodla o podmíněném zastavení stíhání.

"Došli jsme k tomu, že se trestného činu dopustil. Nicméně vzhledem k tomu, že škodu ve výši 16 953 korun zcela uhradil a byl dosud netrestán, jsme shledali, že splňuje podmínky pro podmíněné zastavení trestního stíhání," uvedl Petrásek.

Bylo to neúmyslné, tvrdí Prskavec

Prskavec ale proti uvedenému řešení podal stížnost a trval na tom, ať se případ projedná. Chtěl, aby soud konstatoval, že se trestného činu nedopustil. Nechtěl prý podvádět a cestovní příkazy vyplňoval špatně omylem.

Státní zástupce proto podal obžalobu a soudkyně Kateřina Kratochvílová letos v květnu vydala trestní příkaz, jímž Prskavcovi přikázala zaplatit peněžitý trest 50 tisíc korun. "Soud se ztotožnil s naším názorem, že vědět měl a mohl, tedy že tam byl minimálně nepřímý úmysl," konstatoval Petrásek.

Protože i proti tomuto rozhodnutí se Prskavec odvolal, soudkyně nařídila veřejné jednání. Projednávat případ začala minulý měsíc a toto pondělí zvažovala, že vynese rozsudek. Nakonec ale musela jednání odložit na druhou polovinu ledna - na poslední chvíli se omluvila důležitá svědkyně.

Stanovisko Prskavce se nepodařilo získat. S médii nekomunikuje a sdílný není ani jeho advokát Michal Mleziva.

Sám Prskavec nadále zůstal na Hradě, ale je postaven mimo službu. "Je dočasně zproštěn výkonu služby do pravomocného skončení trestního řízení a nachází se v mé personální dispozici," uvedl náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

To, zda se Prskavec po případném očištění může na svůj post velitele Hradní stráže vrátit - jak naznačoval po jeho obvinění -, nechtěl Kaše nyní komentovat. Nicméně poukázal na to, že mezitím byl jmenován nový velitel Hradní stráže.

650 podřízených

Velitel Hradní stráže řídí kolem 650 lidí, z toho asi 600 jsou vojáci. Hlídají nejenom Pražský hrad, ale i zámek v Lánech. Prskavec na Hrad nastoupil v době zostřování bezpečnostních opatření po teroristických útocích v Evropě. Ve své pozici se účastnil i zavedení bezpečnostních kontrol při vstupu na Hrad.

Deník Aktuálně.cz těsně před Prskavcovým odvoláním s odkazem na příslušníky Hradní stráže napsal, že vojáci v poslední době dostali několik zvláštních příkazů, které dávají do souvislosti s kancléřem Vratislavem Mynářem. Podle jednoho z nich si měl kancléř například nechat otevřít Jelení příkop, aby si v něm mohl zaběhat, nebo uzavřít v nočních hodinách bránu na Opyši, u které bydlí. Mynář to odmítl.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy