Odvolací soud zrušil Vrabelovi podmíněný trest kvůli šíření poplašné zprávy

ČTK ČTK
26. 6. 2023 12:30
Odvolací soud zrušil Vrabelovi podmíněný trest kvůli šíření poplašné zprávy

Pražský městský soud zrušil pořadateli protivládních demonstrací Ladislavu Vrabelovi podmíněný trest za šíření poplašné zprávy. Odvolací senát vrátil případ k novému projednání, vyplynulo z údajů na justičním webu InfoSoud. Vrabel dostal v dubnu nepravomocný čtyřměsíční trest za to, že jeho výroky o tom, že Česko plánuje použít jaderné zbraně proti Rusku, a následném ruském útoku na Česko byly podle prvoinstančního soudu schopné vyvolat v části společnosti obavy a znepokojení. Na posun v případu upozornila Česká televize.

Odvolací senát rozhodoval v kauze podle InfoSoudu minulý týden v neveřejném zasedání. "Rozhodnutí soudu I. stupně zrušeno a věc vrácena soudu I. stupně k novému projednání," uvedl web. Vrabel podle státní zástupkyně Kataríny Kandové loni v listopadu ve videu, které na YouTube a Facebooku viděly tisíce lidí, uvedl, že česká vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi. Ruská strana pak bude podle Vrabela útok opětovat a nukleární zbraně pošle na Česko. Kategoricky prohlášená nepravdivá informace podle ní rozhodně mohla vyvolat poplach u lidí, kteří ho na sociálních sítích sledují.

Vrabel obvinění u soudu odmítl. Prohlásil, že se cítí absolutně nevinen. Stíhání považuje za politické, za snahu umlčet opozici. Vrabel také uváděl, že byly jeho výroky vytržené z kontextu. Tvrdil, že nechtěl nikoho děsit ani nikomu způsobit újmu. Chtěl naopak lidi ochránit.

 

Právě se děje

Další zprávy