Klaus: Forejtův vynucený odchod rezolutně odsuzuji, zacházení s ním mě lidsky zasáhlo

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 7. 12. 2016 15:24
Václavu Klausovi se nelíbí, za jakých okolností skončil na Pražském hradě protokolář Jindřich Forejt. "To, co se s ním dnes děje, je zcela nezasloužené. Je to nedůstojné i těch, kteří štvanici na ředitele protokolu Kanceláře prezidenta republiky rozpoutali," napsal redakci Klaus. "Byl po celou dobu mého působení v prezidentském úřadu jedním z mých nejbližších spolupracovníků, a i proto mě zacházení s ním lidsky velmi zasáhlo," dodal.
Jindřich Forejt s exprezidentem Klausem.
Jindřich Forejt s exprezidentem Klausem. | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Bývalý prezident Václav Klaus odsoudil odchod hradního protokoláře Jindřicha Forejta, který skončil údajně na vlastní žádost kvůli osobním a zdravotním důvodům. Spekuluje se ale o tom, že protokolář musel funkci opustit po chybách z předchozích týdnů, ale i kvůli kompromitujícímu videu, které jej údajně zachycuje.

Právě proti šíření nahrávky se Klaus ostře vymezil. "​Vynucený odchod Jindřicha Forejta z jeho funkce a jeho profesní i lidskou diskreditaci rezolutně odsuzuji," zdůraznil v prohlášení pro Aktuálně.cz.

"To, co se s ním dnes děje, je zcela nezasloužené. Je to nedůstojné i těch, kteří štvanici na ředitele protokolu Kanceláře prezidenta republiky rozpoutali," napsal dál Klaus a tvrdí, že Forejtovu profesionalitu oceňovali i v zahraničí. Exprezident proto tvrdí, že v tuto chvíli neexistuje nikdo, kdo by byl připraven Forejta spolehlivě nahradit.

"Osobní diskreditace a špiclování v soukromí jsou věci, se kterými se nesmíme smiřovat jako s metodami řešení sporů v politické a, jak je teď vidět, i v úřednické sféře. Odmítám osobní likvidaci člověka a jeho integrity a důstojnosti, jaká byla v této kauze předvedena," dodal Klaus, který s protokolářem během svých deseti let v úřadu úzce spolupracoval.

"Jindřich Forejt byl po celou dobu mého působení v prezidentském úřadu jedním z mých nejbližších spolupracovníků, a i proto mě zacházení s ním lidsky velmi zasáhlo," uzavřel Klaus.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Rozvědka: V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán Džubúrí. Oznámila to to dnes irácká tajná služba a potvrdil mluvčí irácké armády. Džubúrí byl v IS označován za "guvernéra Iráku" a odpovídal za zahraniční operace IS. Tato organizace ovládala sever Iráku a Sýrie od roku 2014, v Iráku byla poražena roku 2017, v Sýrii loni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy