Klaus: Forejtův vynucený odchod rezolutně odsuzuji, zacházení s ním mě lidsky zasáhlo

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 7. 12. 2016 15:24
Václavu Klausovi se nelíbí, za jakých okolností skončil na Pražském hradě protokolář Jindřich Forejt. "To, co se s ním dnes děje, je zcela nezasloužené. Je to nedůstojné i těch, kteří štvanici na ředitele protokolu Kanceláře prezidenta republiky rozpoutali," napsal redakci Klaus. "Byl po celou dobu mého působení v prezidentském úřadu jedním z mých nejbližších spolupracovníků, a i proto mě zacházení s ním lidsky velmi zasáhlo," dodal.
Jindřich Forejt s exprezidentem Klausem.
Jindřich Forejt s exprezidentem Klausem. | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Bývalý prezident Václav Klaus odsoudil odchod hradního protokoláře Jindřicha Forejta, který skončil údajně na vlastní žádost kvůli osobním a zdravotním důvodům. Spekuluje se ale o tom, že protokolář musel funkci opustit po chybách z předchozích týdnů, ale i kvůli kompromitujícímu videu, které jej údajně zachycuje.

Právě proti šíření nahrávky se Klaus ostře vymezil. "​Vynucený odchod Jindřicha Forejta z jeho funkce a jeho profesní i lidskou diskreditaci rezolutně odsuzuji," zdůraznil v prohlášení pro Aktuálně.cz.

"To, co se s ním dnes děje, je zcela nezasloužené. Je to nedůstojné i těch, kteří štvanici na ředitele protokolu Kanceláře prezidenta republiky rozpoutali," napsal dál Klaus a tvrdí, že Forejtovu profesionalitu oceňovali i v zahraničí. Exprezident proto tvrdí, že v tuto chvíli neexistuje nikdo, kdo by byl připraven Forejta spolehlivě nahradit.

"Osobní diskreditace a špiclování v soukromí jsou věci, se kterými se nesmíme smiřovat jako s metodami řešení sporů v politické a, jak je teď vidět, i v úřednické sféře. Odmítám osobní likvidaci člověka a jeho integrity a důstojnosti, jaká byla v této kauze předvedena," dodal Klaus, který s protokolářem během svých deseti let v úřadu úzce spolupracoval.

"Jindřich Forejt byl po celou dobu mého působení v prezidentském úřadu jedním z mých nejbližších spolupracovníků, a i proto mě zacházení s ním lidsky velmi zasáhlo," uzavřel Klaus.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Prezidentská kancelář žádá přezkoumat odložení trestního oznámení na senátora Lásku pro křivé obvinění

Kancelář prezidenta republiky požádala pražské městské státní zastupitelství, aby přezkoumalo rozhodnutí policie odložit její trestní oznámení na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Trestní oznámení reagovalo na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

Policie v červnu uvedla, že v podání prezidentské kanceláře "nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. "Podle právníka prezidentské kanceláře Marka Nespaly dospěli policisté k závěru, že si Láska a zástupci organizace nesprávně vyhodnotili informace a mýlili se v právním hodnocení Mynářova jednání.

"My jsme přesvědčení, že zejména u zkušeného bývalého vyšetřovatele pana Lásky tomu tak nebylo," uvedl právní zástupce prezidentské kanceláře. Podle něj senátor jednal "se zločinným úmyslem poškodit Mynáře v jeho pracovním prostředí."

Další zprávy