Odsouzení bývalí manažeři Čepra Kadlec a Houška nesplácejí škodu, jsou v exekuci

ČTK ČTK
24. 10. 2019 15:23
Odsouzení bývalí manažeři Čepra Tomáš Kadlec a Alexandr Houška doposud nezačali splácet státnímu podniku škodu ve výši 260 milionů korun. Od léta jsou proto oba v exekuci. Kadlec s Houškou byli na jaře pravomocně potrestání čtyřmi lety vězení za porušení povinností při správě majetku státního distributora paliv, oba podali dovolání.
Alexandr Houška.
Alexandr Houška. | Foto: ČTK

"Odsouzení k dnešnímu dni společnosti Čepro způsobenou škodu neuhradili, a to ani v jakémkoliv minimálním rozsahu," uvedl Milan Kučera z advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný, která Čepro v trestní kauze manažerů zastupovala u soudu. "Vzhledem k tomu, že nesplnili svůj dluh dobrovolně, bylo proti nim na začátku srpna 2019 zahájeno exekuční řízení," doplnil.

Kadlec a jeho exmanželka podle právníka navrhli částečné zastavení exekuce, a to ohledně prodeje jejich nemovitostí. O návrzích bude rozhodovat soud. "Do doby pravomocného rozhodnutí soudu nemůže soudní exekutor přistoupit ke zpeněžení tohoto majetku," vysvětlil advokát.

Zaplatit to není v mých silách, tvrdí Kadlec

Někdejší generální ředitel Čepra Kadlec a bývalý obchodní ředitel Houška byli odsouzeni za nevýhodné obchody. Čepro podle soudů od listopadu 2003 do září 2005 levně prodávalo pohonné hmoty firmě Czech Energospace a obratem je draze kupovalo zpátky, přičemž se vzdávalo marží a zisků. Zmíněná firma přitom v té době neměla žádnou historii ani majetek.

Muži mají Čepru uhradit "společně a nerozdílně" 260 milionů korun s úroky, Houška má pak sám zaplatit ještě dalšího 1,4 milionu. Kadlec už dříve novinářům řekl, že uhradit stanovenou částku není v jeho silách.

Oba manažeři vinu odmítali. Tvrdili, že prostřednictvím transakcí plnili strategický úkol, který Česku přinesl vstup do EU - tedy obměnu paliv. Podle soudů však obchody s Czech Energospace k plnění tohoto úkolu nesměřovaly. Obchodovaná hmota totiž vůbec neopustila zásobníky, takže do nich nemohla být dodána hmota vyšší kvality.

Kadlec byl předsedou představenstva a generálním ředitelem Čepra od května 2003 do srpna 2005. Dříve vedl Národní bezpečnostní úřad a předtím působil v Bezpečnostní informační službě, kde řídil odbor řešící závažnou ekonomickou kriminalitu. Z justiční databáze Infosoud vyplývá, že žádal o odklad nástupu do vězení, soudy však minulý měsíc jeho žádost zamítly.

Po uzavření kauzy Čepra uznal soud Kadlece vinným i z daňového úniku a uložil mu celkový souhrnný trest sedmi let vězení. Tento verdikt není pravomocný, Kadlec se odvolal. Částka 35 milionů korun, jež mu v době jeho šéfování Čepru přišla na švýcarský účet, podle něj nebyla zdanitelným příjmem, ale půjčkou, kterou později vrátil.

 

Právě se děje

před 19 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy