Odškodnění za zpackanou operaci, po které umřel mladík, bylo malé. Soud dal rodině novou šanci

ČTK ČTK
13. 1. 2016 11:27
Dohromady žádaly devět milionů korun, justice jim přiznala 1,6 milionu. Matka a sestra patnáctiletého chlapce, který zemřel před více než deseti lety po operaci v prostějovské nemocnici, mají nyní šanci na vyšší odškodnění. Ve středu jejich stížnosti vyhověl Ústavní soud. Patnáctiletý student zemřel po laparoskopické operaci v listopadu 2005. Chirurg i lékař odpovědný za pooperační péči dostali později podmíněné tresty.
Chirurg chlapci omylem operoval zdravou stranu těla namísto nemocné. (Ilustrační foto)
Chirurg chlapci omylem operoval zdravou stranu těla namísto nemocné. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Brno - Matka a sestra patnáctiletého chlapce, který zemřel v roce 2005 po operaci v prostějovské nemocnici, mají šanci na vyšší odškodnění. Jejich stížnosti ve středu vyhověl Ústavní soud (ÚS). Dohromady žádaly devět milionů korun, justice jim přiznala 1,6 milionu. Po běžné, avšak nepodařené operaci se chlapcův stav prudce zhoršil a lékaři znovu nedokázali zasáhnout včas a správným způsobem. Druhý den chlapec zemřel.

Žaloba směřovala proti Olomouckému kraji a akciové společnosti Nemocnice Olomouckého kraje, což je právní nástupce zaniklé příspěvkové organizace Nemocnice Prostějov. Operace se totiž odehrála ještě před tím, než zařízení převzal současný provozovatel, skupina Agel.

Matka jako náhradu nemajetkové újmy požadovala šest milionů korun, sestra měla podle žaloby dostat tři miliony korun. Krajský soud jim přiznal 1,7 milionu, respektive milion korun.

Vrchní soud v Olomouci pak přiznané částky snížil na milion pro matku a 600 000 korun pro sestru. Právě vrchní soud se nyní musí případem zabývat znovu. Dosud stejně jako Nejvyšší soud náležitě nezohlednil tragiku události.

Justice neměla pochybnost o tom, že lékaři postupovali nepatřičně a že zasáhli do práv rodiny. Sporná je pouze výše odškodnění. Podle ústavní stížnosti je přiznaná satisfakce zcela nedostatečná vzhledem k nadstandardním rodinným vztahům, které chlapcova smrt zpřetrhala.

Chirurg chlapci omylem operoval zdravou stranu těla

Stejný názor mají také ústavní soudci. "Náhrada přiznaná soudem prvního stupně je na samé spodní hranici přiměřenosti," řekl soudce zpravodaj Ludvík David. Verdikt byl podle něj nedostatečně odůvodněn. Nikdo z aktérů sporu se středečního vyhlášení nálezu nezúčastnil.

Patnáctiletý student zemřel po laparoskopické operaci v listopadu 2005. Chirurg chlapci omylem operoval zdravou stranu těla namísto nemocné. Po operaci se hochův stav náhle zhoršil kvůli vnitřnímu krvácení způsobenému narušením kyčelní žíly. Mladík kolaboval, ale personál nemocnice jeho stav špatně vyhodnotil a nasadil nesprávnou léčbu. Chlapce pak nezachránily ani urychlené nové operace a resuscitace.

Jak chirurg, tak lékař odpovědný za pooperační péči dostali později podmíněné tresty. Nemocnice přijala řadu opatření, aby se podobná událost již nemohla opakovat.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy