Kauza odposlechy: Vyšetřování začalo

Red Dom
3. 10. 2006 0:00
Praha - Úřady začaly vyšetřovat okolnosti, za nichž inspekce ministra vnitra před nadcházejícími volbami odposlouchávala politiky ODS a novináře.
Jedno z vyšetřování odposlechů povede NBÚ
Jedno z vyšetřování odposlechů povede NBÚ | Foto: nbu

Prověrku případu chystá i předseda soudu pro Prahu 5, jehož soudce inspektorům odposlechy povolil.

"Pan předseda to bude řešit," uvedla Vanda Činková z obvodního soudu.

Soud však nebude prověřovat, jestli byly soukromé hovory monitorovány oprávněně. Podle zákona může jen prozkoumat, zda případ neprovázejí nestadardní okolnosti.

Co řekne NBÚ

Odpověď na otázku, zda bylo použití odposlechů právně v pořádku, nebo zda má případ politický podtext, však mohou přinést jiná vyšetřování - jedno povede Národní bezpečnostní úřad, další pak nové vedení inspekce ministra vnitra, a své kroky chystá také ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Vyšetřování se spustilo poté, co deník Aktuálně.cz v neděli zveřejnil seznam odposlouchávaných. Na něm jsou uvedeni ministr vnitra Ivan Langer, poslanec a bývalý šéf výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím, jeho poradce, lékař a nynější náměstek ministra obrany Martin Barták, policista Jan Kubice a dva jeho podřízení. A dále dva novináři - redaktor Radiožurnálu Jan Hrbáček a redaktorka Aktuálně.cz Sabina Slonková.

Všichni byli odposloucháváni v souvislosti s vyšetřováním, jak unikla na veřejnost zpráva policisty Jana Kubiceho. Ten ve sněmovně v květnu dokládal své podezření o politických tlacích během vyšetřování kauz spojených se sociálními demokraty. Odposlechy byly povoleny čtvrt roku poté, co zpráva unikla.

Inspekce prověří Langera 

Ministr vnitra Langer nyní uvedl, že požádal nové vedení inspekce, aby prověřilo, zda je on sám skutečně z něčeho podezřelý.

"Pokud ano, bude případ okamžitě převeden z působnosti inspekce, která spadá pod ministra vnita, do kompetence vrchního státního zastupitelství. Jde o to, aby byl případ vyjasněn všemi směry a nebyl tu ani stín podezření, že se snažíme něco ututlat," sdělil Aktuálně.cz Langer.

Ministr současně požádal Národní bezpečnostní úřad, aby provedl audit na inspekci ministra vnitra. NBÚ se má zaměřit zejména na to, jakým způsobem inspektoři zacházeli s utajovanými skutečnostmi a zda v těchto případech s vyšetřováním nemanipulovali.

Jde například o to, jestli únik tajných informací nebyl jen fingovaný, aby inspektoři mohli vyšetřovat nepohodlné policisty či novináře.

Jak postupoval soudce

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil má zase najít řešení, jak prověřit, zda soudce při nasazení odposlechu nepochybil, aniž by tím utrpěla soudcovská nezávislost.

"Existuje několik cest, jak to udělat. Ministr má možnost podat kárnou žalobu, pokud bude mít podezření, že nebylo vše v pořádku. Nebo se může případ dostat až před nejvyšší soud," uvedl vládní zdroj obeznámený s případem.

V pondělí večer oznámila změnu postoje k případu i nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, která před několika dny v České televizi uvedla, že odposlechy byly legální. Nyní vydala prohlášení, že po zveřejnění nových informací o celé kauze si nechá předložit detailní zprávu, co nasazení odposlechů provázelo - včetně otázek, proč byly nasazeny s několikaměsíčním zpožděním a proč se týkaly tolika osob.

 

Právě se děje

Další zprávy