Obrazem: Kůrovec surovec? Ne tak docela, dokázali čeští výzkumníci. Les se dokáže vzpamatovat sám

Obrazem: Kůrovec surovec? Ne tak docela, dokázali čeští výzkumníci. Les se dokáže vzpamatovat sám
Kůrovec. Téma, které je, zdá se, větším problémem pro lidi než pro les samotný.
Šéfové obou sousedících národních parků - Pavel Hubený (vpravo) za Národní park Šumava a Franz Leibel (vlevo) za Národní park Bavorský les - se sešli na společné tiskové konferenci, aby prezentovali spolu s dalšími odborníky závěry patnáctiletého výzkumu.
Ten se týkal porovnání dvou přístupů k lesu zasaženému kůrovcem.
A závěr je jasný. Les ponechaný přírodě bez zásahu člověka se dokáže obnovovat daleko lépe, než když se do jeho rekultivace zapojí člověk kácením a umělou výsadbou. Ač se to třeba na první pohled nemusí zdát.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Adéla Skoupá Jakub Plíhal, Adéla Skoupá
24. 9. 2015 17:16
Kůrovec už neznamená zkázu lesa. Dlouholetý výzkum českých vědců prezentovaný v prestižním vědeckém časopise dokazuje, že les ponechaný vlastnímu osudu se regeneruje rychleji a rozmanitěji než ten uměle udržovaný.
 

Právě se děje

před 30 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy