Oběti trestných činů se lépe dostanou k penězům, místo exekuce rozhodne soud

ČTK ČTK
12. 10. 2015 15:22
Lidé, kteří v rámci trestné činnosti došli k majetkové újmě, by se mohli jednodušeji dosta k penězům. Dosud musejí žádat o peníze formou exekuce, nově by je měli získat na základě rozhodnutí soudu. Vláda schválila novelu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Lidé, kteří přišli k majetkové újmě trestnou činností, by měli mít jednodušší přístup k penězům, které prostřednictvím peněžitých trestů či trestu propadnutí majetku doposud od pachatelů získával stát.

Vláda  schválila novelu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO), která má zlepšit postavení poškozených.

"Dosud musejí žádat o peníze formou exekuce, nově by je měli získat na základě rozhodnutí soudu," řekl Pelikán. Neuspěl naopak s návrhem, aby část peněz byla použita na vybavenost policistů a státních zástupců.

Musí je vymáhat v exekuci

Nyní platí, že poškozený, kterému soud přizná majetkový nárok vůči pachateli trestného činu, musí tyto peníze vymáhat exekučně v civilním řízení.

"Vymahatelnost těchto nároků je poměrně nízká, neboť pachatel má málokdy majetek, ze kterého by se poškození mohli hojit," konstatovalo ministerstvo. Škoda způsobená pachatelem navíc zajištěný majetek často výrazně převyšuje.

Majetek odvedený na základě soudně uložených trestů by nově nebyl příjmem státního rozpočtu, ale putoval by na zvláštní účet zřízený na ministerstvu spravedlnosti.

Poškozený, který by vznesl svůj nárok vůči pachateli v rámci trestního řízení a soudy by mu jej uznaly, by se pak s žádostí obracel přímo na ministerstvo.

Odměny pro policisty neprošly

Podmínkou by bylo to, že soud v daném trestním řízení skutečně uložil některý z majetkových trestů. Právě z těchto konkrétních peněz by pak mohl konkrétní poškozený či poškození čerpat.

Vláda naopak neschválila část Pelikánova návrhu, podle které měli být z peněz z ministerského účtu odměňováni policisté a státní zástupci, kteří se o vyhledání a zajištění majetku zasloužili.

Pelikán navrhoval, aby z peněz mohli uhradit školení či specializované zařízení. "Tato motivační část odpadla," uvedl Pelikán.

Novelu o využití peněžních prostředků pocházejících z majetkových trestních sankcí nyní posoudí Sněmovna.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy