Oběti trestných činů se lépe dostanou k penězům, místo exekuce rozhodne soud

ČTK ČTK
12. 10. 2015 15:22
Lidé, kteří v rámci trestné činnosti došli k majetkové újmě, by se mohli jednodušeji dosta k penězům. Dosud musejí žádat o peníze formou exekuce, nově by je měli získat na základě rozhodnutí soudu. Vláda schválila novelu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Lidé, kteří přišli k majetkové újmě trestnou činností, by měli mít jednodušší přístup k penězům, které prostřednictvím peněžitých trestů či trestu propadnutí majetku doposud od pachatelů získával stát.

Vláda  schválila novelu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO), která má zlepšit postavení poškozených.

"Dosud musejí žádat o peníze formou exekuce, nově by je měli získat na základě rozhodnutí soudu," řekl Pelikán. Neuspěl naopak s návrhem, aby část peněz byla použita na vybavenost policistů a státních zástupců.

Musí je vymáhat v exekuci

Nyní platí, že poškozený, kterému soud přizná majetkový nárok vůči pachateli trestného činu, musí tyto peníze vymáhat exekučně v civilním řízení.

"Vymahatelnost těchto nároků je poměrně nízká, neboť pachatel má málokdy majetek, ze kterého by se poškození mohli hojit," konstatovalo ministerstvo. Škoda způsobená pachatelem navíc zajištěný majetek často výrazně převyšuje.

Majetek odvedený na základě soudně uložených trestů by nově nebyl příjmem státního rozpočtu, ale putoval by na zvláštní účet zřízený na ministerstvu spravedlnosti.

Poškozený, který by vznesl svůj nárok vůči pachateli v rámci trestního řízení a soudy by mu jej uznaly, by se pak s žádostí obracel přímo na ministerstvo.

Odměny pro policisty neprošly

Podmínkou by bylo to, že soud v daném trestním řízení skutečně uložil některý z majetkových trestů. Právě z těchto konkrétních peněz by pak mohl konkrétní poškozený či poškození čerpat.

Vláda naopak neschválila část Pelikánova návrhu, podle které měli být z peněz z ministerského účtu odměňováni policisté a státní zástupci, kteří se o vyhledání a zajištění majetku zasloužili.

Pelikán navrhoval, aby z peněz mohli uhradit školení či specializované zařízení. "Tato motivační část odpadla," uvedl Pelikán.

Novelu o využití peněžních prostředků pocházejících z majetkových trestních sankcí nyní posoudí Sněmovna.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy