O stavu vážně popáleného muže nemocnice informovat nebude. Je to přání rodiny, říká

bn bn
21. 1. 2019 16:51
Lékaři už nebudou podávat další informace o stavu muže, který se v pátek pokusil upálit na Václavském náměstí v Praze. Rodina zraněného muže si to podle nich nepřeje. O stavu vyšetřování odmítá podat bližší informace i policie. To se týká i druhého pokusu o upálení - v Čelakovského sadech u Národního muzea ale policie v sobotu zasáhla včas.
Václavské náměstí po pátečním pokusu muže upálit se.
Václavské náměstí po pátečním pokusu muže upálit se. | Foto: ČTK

Muž, který se pokusil upálit v pátek na Václavském náměstí, byl s popáleninami na třetině těla převezen do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. V sobotu mluvčí nemocnice k jeho zdravotnímu stavu uvedla, že je v umělém spánku, zůstává ve vážném stavu a je nadále v ohrožení života.

Jaký je jeho stav nyní, ale není jasné. "S ohledem na přání rodiny už neposkytujeme žádné informace," sdělila v pondělí Aktuálně.cz mluvčí nemocnice Hana Vránová.

Druhý muž se pokusil upálit v sobotu odpoledne v Čelakovského sadech. Policisté a strážníci mu v tom ale zabránili, s poraněním hlavy ho záchranáři odvezli do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. "Muž byl policií přivezen k nám na vyšetření, zjistili jsme, že se jednalo pouze o povrchová zranění, která jsme ošetřili a následně jsme ho opět vrátili do rukou policie," řekl mluvčí VFN Filip Brož s tím, že nebyl důvod muže hospitalizovat. Doplnil, že dotyčný nebyl popálený, pouze z něj byla cítit hořlavina.

Co dosud ukázalo vyšetřování incidentu, nechce policie publikovat. "Nyní probíhá, stejně jako v pátečním případě, vyšetřování, jehož průběh s ohledem na poškozeného i nejbližší rodinné příslušníky nebudeme nijak medializovat," řekla mluvčí policie Andrea Zoulová k sobotnímu incidentu.

Chci odejít jako Palach, oznámil muž svému bratrovi

První pokus o upálení se odehrál přímo pod sochou svatého Václava, kde probíhá výstava připomínající osud Jana Palacha, studenta, který se před 50 lety upálil, aby vyburcoval spoluobčany z letargie po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968.

Svědci popisují okamžik, kdy se muž na Václavském náměstí zapálil | Video: Reuters

Čtyřiapadesátiletý muž se polil hořlavinou a zapálil. Podle svědků měl popálené ruce a obličej. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, muž před činem svému bratrovi oznámil, že chce odejít právě jako student Jan Palach. Páteční čin ale nejspíš politický podtext neměl, uvedla policie i místostarosta Prahy 1 Petr Hejma, který o okolnostech incidentu informoval.

Sobotní případ se stal u Národního muzea, kde se chtěl upálit muž, ročník 1972. Nejprve ale zavolal na tísňovou linku a svůj záměr ohlásil. Policisté a strážníci ho poté našli v Čelakovského sadech a včas zasáhli.

Dělali z něj hrdinu, ale byl to normální rozumný chlap, říká kamarád Palacha:

Palach to měl v hlavě srovnané, byl sečtělý a měl jasný světonázor, jeho čin nebyl zbytečný, bylo to blesk jako z čistého nebe, říká jeho přítel | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy