reklama
 
 

O obnovení stran rozhodují politici, řekl soud

13. 9. 2007 11:16
Řešil případ Strany občanského porozumění

Brno - Nejvyšší správní soud vnesl jasno do sporu, kdo má rozhodovat o znovuobnovení činnosti politické strany. 

Řešil žádost Strany občanského porozumění, jedné z malých politických stran, které mají pozastavenou činnost a snaží se vrátit na politickou scénu.

Nejvyšší správní soud žádost odmítl, podle senátu vedeného Vojtěchem Šimíčkem totiž o znovuobnovení činnosti strany nemůže rozhodovat soud, ale výhradně politici.

"Bude na Poslanecké sněmovně, aby o tomto návrhu rozhodla," uvedl soud v rozhodnutí.

A teprve pokud bude rozhodnutí sněmovny záporné nebo se návrhem nebude vůbec zabývat, měl by se do do případu správní soud zapojit.

Bez peněz a beze zpráv

Důvodem k pozastavení čnnosti bylo to, že strana nepředkládala ze zákona požadované zprávy o hospodaření. Strana se hájí tím, že nedostává žádné peníze na činnost, nemá žádné dary, uvolněné funkcionáře ani kanceláře a nemůže tak poslancům zprávy předkládat.

"Finanční prostředky nepotřebovala, neboť nemá žádného uvolněného funkcionáře, pracovníka ani kancelář," zdůvodnila žádost o obnovení činnosti Strana občanského porozumění.

Chceme být voleni

Vláda chtěla stranu dokonce rozpustit, ale letos na jaře to odmítl Nejvyšší správní soud s tím, že o návrhu nejde rozhodovat v době vyhlášení doplňovacích voleb do senátu.

Zástupci Strany občanského prozumění, která nemá žádné webové stránky a ani kontakty na vedení, za jediný důvod pro svoji žádost o obnovení činnosti označili to, že se chtějí dál účastnit voleb. V minulosti se ucházela o voličské hlasy hlavně v obecních a komunálních volbách.

Sankce velkým nehrozí

Nejasnosti v tom, kdo rozhoduje o obnovení činnosti politických stran, se objevily letos na jaře při posuzování fungování Československé socialistická strany. Ta nedodala kompletní výroční zprávu čtyři roky po sobě. Stát neměl přehled o jejím hospodaření od roku 1998 do roku 2001.

ČTĚTE VÍCE:
Strana měla zaniknout, funguje díky zmatku

Loni ale strana dodala všechny chybějící dokumenty a funguje tak dál. Podle ministerstva vnitra je vše v pořádku, podle vyjádření nynějšího šéfa sněmovny Miroslava Vlčka ne.

"Obnovit stranu může jen soud," uvedl letos na jaře Vlčkův mluvčí Martin Opatrný.

Letos nedodala bez chyb a v termínu svoji výroční finanční zprávu žádná parlamentní strana. Žádné sankce ale za to poslanci neudělili.

autor: Tomáš Fránek | 13. 9. 2007 11:16

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama