O obnovení stran rozhodují politici, řekl soud

Tomáš Fránek
13. 9. 2007 11:16
Řešil případ Strany občanského porozumění

Brno - Nejvyšší správní soud vnesl jasno do sporu, kdo má rozhodovat o znovuobnovení činnosti politické strany. 

Řešil žádost Strany občanského porozumění, jedné z malých politických stran, které mají pozastavenou činnost a snaží se vrátit na politickou scénu.

Nejvyšší správní soud žádost odmítl, podle senátu vedeného Vojtěchem Šimíčkem totiž o znovuobnovení činnosti strany nemůže rozhodovat soud, ale výhradně politici.

"Bude na Poslanecké sněmovně, aby o tomto návrhu rozhodla," uvedl soud v rozhodnutí.

A teprve pokud bude rozhodnutí sněmovny záporné nebo se návrhem nebude vůbec zabývat, měl by se do do případu správní soud zapojit.

Bez peněz a beze zpráv

Důvodem k pozastavení čnnosti bylo to, že strana nepředkládala ze zákona požadované zprávy o hospodaření. Strana se hájí tím, že nedostává žádné peníze na činnost, nemá žádné dary, uvolněné funkcionáře ani kanceláře a nemůže tak poslancům zprávy předkládat.

"Finanční prostředky nepotřebovala, neboť nemá žádného uvolněného funkcionáře, pracovníka ani kancelář," zdůvodnila žádost o obnovení činnosti Strana občanského porozumění.

Chceme být voleni

Vláda chtěla stranu dokonce rozpustit, ale letos na jaře to odmítl Nejvyšší správní soud s tím, že o návrhu nejde rozhodovat v době vyhlášení doplňovacích voleb do senátu.

Zástupci Strany občanského prozumění, která nemá žádné webové stránky a ani kontakty na vedení, za jediný důvod pro svoji žádost o obnovení činnosti označili to, že se chtějí dál účastnit voleb. V minulosti se ucházela o voličské hlasy hlavně v obecních a komunálních volbách.

Sankce velkým nehrozí

Nejasnosti v tom, kdo rozhoduje o obnovení činnosti politických stran, se objevily letos na jaře při posuzování fungování Československé socialistická strany. Ta nedodala kompletní výroční zprávu čtyři roky po sobě. Stát neměl přehled o jejím hospodaření od roku 1998 do roku 2001.

ČTĚTE VÍCE:
Strana měla zaniknout, funguje díky zmatku

Loni ale strana dodala všechny chybějící dokumenty a funguje tak dál. Podle ministerstva vnitra je vše v pořádku, podle vyjádření nynějšího šéfa sněmovny Miroslava Vlčka ne.

"Obnovit stranu může jen soud," uvedl letos na jaře Vlčkův mluvčí Martin Opatrný.

Letos nedodala bez chyb a v termínu svoji výroční finanční zprávu žádná parlamentní strana. Žádné sankce ale za to poslanci neudělili.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slalomové tituly na MS snowboardistů mají Nadyršinová a Karl

Ruská snowboardistka Sofia Nadyršinová získala na mistrovství světa v Rogle po pondělním stříbru v paralelním obřím slalomu titul ve slalomu. Mužům ve Slovinsku kraloval pětatřicetiletý Rakušan Benjamin Karl, jenž získal už pátý titul v kariéře.

Teprve sedmnáctiletá Nadyršinová, která vyhrála už kvalifikaci, dnes v semifinále oplatila pondělní finálovou porážku šampionce v obřím slalomu Selině Jörgové a v závěrečné jízdě o zlato pak porazila i další Němku Ramonu Hofmeisterovou. Jörgová nakonec v paralelním slalomu brala bronz.

Karl vyhrál finálový duel s krajanem Andreasem Prommeggerem o devět setin sekundy. V jízdě o světový titul se spolu utkali už potřetí, oba předchozí souboje ve slalomu i v obřím slalomu v roce 2017 v Sierra Nevadě vyhrál Prommegger. Bronz dnes získal stejně jako v pondělí Rus Andrej Sobolev.

Čeští snowboardisté se ani ve druhém závodu na šampionátu, který kvůli zranění v pondělí musela opustit Ester Ledecká, ve vyřazovacích jízdách nepředstavili. Mladé závodnice Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily v kvalifikaci na 38. respektive 40. místě. Adam Počinek a Viktor Brůžek se seřadili na 48. a 49. příčce.

Další zprávy