O obnovení stran rozhodují politici, řekl soud

Tomáš Fránek
13. 9. 2007 11:16
Řešil případ Strany občanského porozumění

Brno - Nejvyšší správní soud vnesl jasno do sporu, kdo má rozhodovat o znovuobnovení činnosti politické strany. 

Řešil žádost Strany občanského porozumění, jedné z malých politických stran, které mají pozastavenou činnost a snaží se vrátit na politickou scénu.

Nejvyšší správní soud žádost odmítl, podle senátu vedeného Vojtěchem Šimíčkem totiž o znovuobnovení činnosti strany nemůže rozhodovat soud, ale výhradně politici.

"Bude na Poslanecké sněmovně, aby o tomto návrhu rozhodla," uvedl soud v rozhodnutí.

A teprve pokud bude rozhodnutí sněmovny záporné nebo se návrhem nebude vůbec zabývat, měl by se do do případu správní soud zapojit.

Bez peněz a beze zpráv

Důvodem k pozastavení čnnosti bylo to, že strana nepředkládala ze zákona požadované zprávy o hospodaření. Strana se hájí tím, že nedostává žádné peníze na činnost, nemá žádné dary, uvolněné funkcionáře ani kanceláře a nemůže tak poslancům zprávy předkládat.

"Finanční prostředky nepotřebovala, neboť nemá žádného uvolněného funkcionáře, pracovníka ani kancelář," zdůvodnila žádost o obnovení činnosti Strana občanského porozumění.

Chceme být voleni

Vláda chtěla stranu dokonce rozpustit, ale letos na jaře to odmítl Nejvyšší správní soud s tím, že o návrhu nejde rozhodovat v době vyhlášení doplňovacích voleb do senátu.

Zástupci Strany občanského prozumění, která nemá žádné webové stránky a ani kontakty na vedení, za jediný důvod pro svoji žádost o obnovení činnosti označili to, že se chtějí dál účastnit voleb. V minulosti se ucházela o voličské hlasy hlavně v obecních a komunálních volbách.

Sankce velkým nehrozí

Nejasnosti v tom, kdo rozhoduje o obnovení činnosti politických stran, se objevily letos na jaře při posuzování fungování Československé socialistická strany. Ta nedodala kompletní výroční zprávu čtyři roky po sobě. Stát neměl přehled o jejím hospodaření od roku 1998 do roku 2001.

ČTĚTE VÍCE:
Strana měla zaniknout, funguje díky zmatku

Loni ale strana dodala všechny chybějící dokumenty a funguje tak dál. Podle ministerstva vnitra je vše v pořádku, podle vyjádření nynějšího šéfa sněmovny Miroslava Vlčka ne.

"Obnovit stranu může jen soud," uvedl letos na jaře Vlčkův mluvčí Martin Opatrný.

Letos nedodala bez chyb a v termínu svoji výroční finanční zprávu žádná parlamentní strana. Žádné sankce ale za to poslanci neudělili.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy