Novým velvyslancem na Ukrajině bude od podzimu Radek Pech

ČTK ČTK
21. 8. 2023 16:53
Novým velvyslancem na Ukrajině bude od podzimu Radek Pech

Novým českým velvyslancem na Ukrajině se od podzimu stane diplomat Radek Pech, dosavadní ambasador v Dánsku. Nahradí Radka Matulu, který je v Kyjevě už šestým rokem. Informoval o tom Deník N s odvoláním na vysoce postavený zdroj, který je do výběru velvyslanců zapojen.

Pech je velvyslancem v Kodani od srpna 2017. V minulosti stejný post zastával ve Finsku a Estonsku, v Rumunsku a Moldavsku a v Litvě. Byl také například ředitelem několika odborů na ministerstvu zahraničí. Další zdroj z diplomacie Deníku N řekl, že by mohl své místo v Kyjevě převzít v říjnu.

Matula v Kyjevě působí od ledna 2017. Předtím byl také například velvyslancem v Ázerbájdžánu, v 90. letech byl velvyslaneckým tajemníkem na ambasádě v Moskvě, v letech 2001 až 2006 pracoval v Rusku jako zástupce velvyslance.

V Česku není obsazeno místo ukrajinského velvyslance déle než rok poté, co se poslední velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis přesunul na post náměstka ukrajinského ministra zahraničí. Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) řekl v neděli v pořadu Partie na CNN Prima News, že Česko usiluje o to, aby měla Ukrajina v Praze co nejdříve plnohodnotného velvyslance.

 

Právě se děje

Další zprávy