Novým ředitelem hasičů je Drahoslav Ryba z Vysočiny

ČTK ČTK
9. 11. 2011 13:38
Ryba nahradí Miroslava Štěpána, který chce kandidovat na senátora
Drahoslav Ryba
Drahoslav Ryba | Foto: HZSČR

Praha - Ministr vnitra Jan Kubice ve středu jmenoval nového generálního ředitele hasičského záchranného sboru Drahoslava Rybu. Do funkce nastoupí 1. prosince.

Ryba doposud vedl hasiče na Vysočině. Na postu ředitele vystřídá dlouholetého šéfa sboru Miroslava Štěpána, který se jako nestraník rozhodl kandidovat na senátora za KDU-ČSL.

"Chtěl bych poděkovat panu genenerálmajoru Štěpánovi za vynikající práci, kterou pro hasičský záchranný sbor odvedl. Nový generální ředitel hasičského záchranného sboru je velmi kvalitní manažer a má všechny předpoklady pro výkon této funkce. Nastupuje v nelehké době, zejména s ohledem na ekonomickou situaci země a rozpočet hasičského sboru. Věřím, že se mu podaří tento spolehlivý a stabilní sbor provést ekonomicky složitým obdobím, které nás pravděpodobně čeká," uvedl Kubice.

Osmačtyřicetiletý Drahoslav Ryba šéfoval hasičskému sboru na Vysočině od ledna 2001, předtím dlouhou dobu působil u hasičů ve Žďáru nad Sázavou. Vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě, inženýrský titul získal ve studijním oboru Technika požární ochrany a bezpečnosti průmyslu.

Na pražské Univerzitě Jana Amose Komenského působil jako člen komise pro státní závěrečné zkoušky ve studijním oboru andragogika. V současnosti je členem komise na ostravské Vysoké škole báňské v bakalářském programu Požární ochrana a průmyslová bezpečnost.

Štěpán byl v roce 1997 jmenován vrchním požárním radou a v roce 2001 se stal generálním ředitelem hasičů. V oboru pracuje přes 35 let. V září oznámil svůj odchod k funkce a zároveň připomněl nesnadnou finanční situaci sboru. "Poslední dobou to jednoduché nebylo. Nebyly peníze, nebyly prostředky," prohlásil v září. Sehnat peníze a relativně stabilizovat záchranný sbor se mu podařilo až v poslední době. Pro dobrovolné hasiče prý už nemohl nic udělat. "A tam už jsem dospěl k názoru, že z pozice ústavního činitele, tedy poslance či senátora, se mi třeba povede vydobýt víc," prohlásil Štěpán.

Podle jeho slov panovala poslední dobou neustále napjatá finanční situace. Nikdo nevěděl, co se bude dít v příštích letech. Za takových podmínek se prý nedají přijímat organizační, personální ani technická opatření. "Bojovat o holé přežití se nedá více než dva nebo tři roky, poté to člověka unaví," uvedl už dříve Štěpán.

Hasičů bude méně, pomoc může přijít pomaleji

Kvůli navrhovanému rozpočtu ministerstva vnitra budou muset hasiči příští rok snížit počet míst příslušníků a zaměstnanců. Odejít má více než 350 lidí, přestože Kubice už před časem vyjednal pro hasiče 200 milionů korun navíc. Ty by však měly být použity pouze na "provozní výdaje v přímém výkonu služby". Propouštět by se podle dřívějšího vyjádření mluvčí hasičů Nicole Zaoralové nemělo, úbytku lidí by měl sbor docílit přirozenými odchody. Zároveň ale varovala, že snížením počtu příslušníků mohou být hasiči pomalejší při poskytování pomoci.

Škrty v rozpočtu kritizuje opozice i odbory. Předseda Odborového svazu hasičů (OSH) Zdeněk Oberreiter v říjnu uvedl, že rozpočet hasičů se má podle návrhu v příštím roce snížit o zhruba 306 milionů korun, v roce 2013 o dalších zhruba 707 milionů a v dalším roce o zhruba 1,27 miliardy korun. Podle odborů by takové škrty znamenaly zrušení míst více než 2500 hasičů a uzavření 149 ze současných 238 hasičských stanic. "To znamená téměř konec hasičského záchranného sboru," varoval Oberreiter.

 

Právě se děje

Další zprávy