Novým předsedou Rady České televize se stal novinář Pavel Matocha

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 12. 2020 16:29
Novým předsedou Rady České televize byl zvolen dosavadní místopředseda Pavel Matocha. Neměl protikandidáta. Nahradí René Kühna, který v listopadu rezignoval po odvolání dozorčí komise rady, protože necítil dostatečnou podporu radních. Místopředsedy rady byli zvoleni bývalý hokejista a poslanec Jiří Šlégr a bývalý generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka.
Pavel Matocha v DVTV
Pavel Matocha v DVTV | Foto: DVTV

Matochu (48) do rady zvolila Poslanecká sněmovna letos na konci května. Jako novinář spolupracuje s Lidovými novinami a jejím internetovým magazínem Česká pozice. Deník je součástí mediální skupiny Mafra patřící do holdingu Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše. Dvanáct let byl také redaktorem týdeníku Euro. Je předsedou Pražské šachové společnosti, která pořádá nejvýznamnější šachové zápasy a turnaje v Česku. 

Matocha na začátku jednání rady uvedl, že letos byli členové rady i managementu vystaveni útokům z různých stran, přesto se radě podařilo schválit dlouhodobé plány ČT a zavázat management k jejich pravidelné aktualizaci. Dodal, že vedení ČT na výzvu rady připravuje hloubkový audit nákladů, který provede externí poradenská firma.

Rada také schválila návrh rozpočtu televize na příští rok. Počítá s příjmy a výdaji 6,84 miliardy korun, což je o 80 milionů korun více než letos. Rada zároveň uložila vedení ČT, aby jí každý měsíc předkládalo informaci o vývoji hospodaření televize.

U příjmů ČT očekává zvýšení výnosů z podnikatelské činnosti o 46 milionů na 823 milionů korun, objem čerpání z fondu koncesionářských poplatků by měl stoupnout o 31 milionů na 5,97 miliardy. Objem mzdových prostředků se má zvýšit o 70 milionů na 2,19 miliardy, naopak výdaje na výrobu pořadů klesnou o 200 milionů na 2,09 miliardy korun.

Na minulém zasedání se rada usnesla, že stav finančních prostředků na účtech ČT nesmí na konci příštího roku klesnout pod jednu miliardu korun. Letos je limit 1,2 miliardy.

Jednání rady jsou v posledních týdnech objektem zájmu veřejnosti i politiků. Radní v listopadu odvolali pro "vážné výhrady" k její práci pětičlennou dozorčí komisi, jež je jejich poradním orgánem. Členové komise mají radě dávat stanoviska k ekonomickým dokumentům ČT včetně rozpočtu televize. Podle některých právních názorů rada komisi odvolala v rozporu se zákonem. Nově zvolená dozorčí komise doporučila radě rozpočet ke schválení.

Matocha: Část lidí se bojí, že hospodaření ČT se teď bude kontrolovat důkladně

Dozorčí komise je pouze náš poradní orgán, můžeme ho odvolat bez udání důvodu, postupovali jsme v souladu se zákonem, tvrdí Pavel Matocha. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy