Nový Temelín má změnit jih Čech, už se vykupují pozemky

Pavel Baroch
28. 2. 2010 9:45
Mimo současný oplocený areál by mohly stát například nové chladící věže
Atomová elektrárna Temelín
Atomová elektrárna Temelín | Foto: Ludvík Hradilek

Temelín - Společnost ČEZ počítá s tím, že se "nový" Temelín rozšířený o další dva reaktory a další sadu chladících věží, viditelných zdaleka, nemusí vejít do současného oploceného areálu elektrárny.

Firma už proto nakoupila okolní pozemky, které by z části mohly posloužit pro pomocné provozy nových jaderných bloků. Podle mluvčího elektrárny Marka Svitáka by mimo současný areál mohly například stát čtyři nové chladící věže.

"Prostorové uspořádání se ale bude odvíjet od výběru konkrétního dodavatele," řekl Aktuálně.cz Sviták, podle něhož hlavní výrobní budovy s reaktory a turbínami zůstanou uvnitř současného areálu.

O dostavbu Temelína mají zájem tři firmy: Americký Westinghouse, francouzská Areva a ruský Atomstrojexport (spolu se Škodou JS a ruským Gidropress). Všichni zájemci podle ČEZ splnili základní kvalifikační podmínky.

Osm Václaváků pro větší elektrárnu

Mluvčí Temelína Marek Sviták uvedl, že ČEZ v okolí elektrárny vlastní celkem 200 hektarů. Větší část chce firma použít pro dočasná zařízení staveniště, až se v areálu budou stavět nové reaktory.

Pro pomocné provozy nových bloků počítá ČEZ s 35 hektary. "Nacházejí se západně od elektrárny," řekl Aktuálně.cz Sviták. Pětatřicet hektarů odpovídá zhruba rozloze osmi Václavských náměstí.

Vizualizace dostavěného Temelína s dvěma novými reaktory (budovy s červenými střechami) a čtyřmi novými chladícími věžemi (vpravo), které stojí mimo současný areál Temelína.

Foto: Archiv jaderné elektrárny Temelín

Za kolik jsme pozemky koupili? Neřekneme

Společnost ČEZ nakoupila pozemky v okolí temelínské elektrárny od desítek majitelů. Tvrdí, že za ně zaplatila cenu "v místě a čase obvyklou". Přesnou částku polostátní společnost odmítla sdělit.

"Po dohodě s původními majiteli ji nebudeme zveřejňovat," konstatoval mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.

Foto: ČEZ

Věže poznamenají krajinu

Další čtyři obří chladící věže, které by mohly vyrůst na "novém" pozemku vedle elektrárny, ještě více poznamenají ráz krajiny v mírně zvlněné oblasti jižních Čech.

Přípouští to i společnost ČEZ, a to ještě nejsou známy výsledky obsáhlého studie o vlivu rozšířeného Temelína na životní prostředí (EIA).

"Je možno konstatovat, že vlivy nového jaderného zdroje a vyvedení výkonu lze podle jednotlivých oblastí životního prostředí očekávat z větší části jako neměřitelné nebo málo významné. Výjimku bude tvořit pravděpodobně vliv na krajinný ráz," uvádí se ve zprávě elektrárenské firmy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy