Nové heparinové vraždy? Pozůstalí odškodnění nedostanou

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
31. 1. 2009 11:02
Zelenka dostal doživotí, před soud už znovu nepůjde
Petr Zelenka
Petr Zelenka | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Policie má za to, že takzvaný heparinový vrah Petr Zelenka má kromě sedmi vražd, za něž již byl odsouzen, na svědomí ještě tři další.

Takzvaného heparinového vraha ale znovu neobviní, protože už u soudu dostal za předchozí skutky maximální trest. Pro rodiny možných obětí to však znamená, že se nemohou domáhat žádného odškodnění.

"Kde není žalobce není soudce," vysvětluje právní zásadu advokát Jaroslav Ortman. Policie v tomto případě nemá povinnost jednat a iniciativu by na sebe museli vzít samotní poškození a Petra Zelenku zažalovat.

"V tom případě by ale nesli důkazní břemeno. Museli by prokázat, že to skutečně udělal. Vlastně by na sebe vzali roli státního zástupce u soudu," vysvětluje advokát.

Nová obvinění Petra Zelenky by podle policie byla neúčelná. "Vzhledem k rozsudku Vrchního soudu v Praze, který Petra Zelenku uznal vinným a odsoudil ho k výjimečnému trestu odnětí svobody na doživotí, je neúčelné podezřelého pro tyto čtyři případy trestně stíhat, a proto byly odloženy pro neúčelnost," vysvětlila východočeská policejní mluvčí Iva Marková.

Peníze od Zelenky zřejmě neuvidí nikdo

Reálnou naději, že se dočkají odškodnění, nemají ani pozůstalí, kterým peníze přiřkl přímo soud. Zelenka velkým majetkem nedisponuje a peníze, které si může vydělat ve vězení, jdou v první řadě na náklady spojené s pobytem za mřížemi.

Některé rodiny obětí se rozhodly raději zažalovat havlíčkobrodskou nemocnici kvůli zanedbání péče. Mají za to, že nemocnice měla Zelenku dříve odhalit a že selhaly tamní kontrolní mechanismy.

U královéhradeckého soudu leží už čtyři takové žaloby. Požadované odškodné je od jednoho k deseti milionům korun.

Nejvyšší soud řeší dovolání Zelenky

Na soudy spoléhá i samotný Petr Zelenka. Dovolal se k Nejvyššímu soudu, který už začal jeho případ řešit. Šance, že uspěje, ale nejsou příliš velké.

Zelenka se k činům několikrát přiznal. Obě předchozí instance se na jeho vině shodly a ani nový znalecký posudek z oboru psychiatrie, který nechala pro odvolání vypracovat obhajoba, Zelenkovi příliš nepomohl. Naopak.

Znalci v něm totiž přirovnali Zelenku k sázkaři, který sleduje dostih. "Pokud ´jeho kůň´ vyhraje, to znamená, že pacient přežije, má radost. Pokud ale nepřežije, špatné pocity rychle překryje vzrušení z dalšího závodu," napsal v posudky psychiatr Jaroslav M. Kašparů.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy