Nová pravidla pro národní parky. Otevřou se více turistům, říká ministr Brabec

ČTK ČTK
1. 6. 2017 7:15
Díky novele například budou vymezeny cesty a místa pro táboření nebo pro splouvání řek. Budou zrušeny zákazy rozdělávání ohňů v obcích nebo vjezdu mimo silnice. Nová pravidla ale možná skončí u Ústavního soudu, protože si na ně chce prostřednictvím senátorů stěžovat Svaz obcí Národního parku Šumava.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martina Křížová

Praha - Od čtvrtka začíná platit novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která výrazně ovlivní fungování čtyř českých národních parků v Krkonoších, Českém Švýcarsku, na Šumavě a v Podyjí.

Například rozdělávat ohně nebo tábořit bude možné na zastavitelném nebo zastavěném území obcí v parcích, jinde pouze po udělení výjimky.

Zákon předpokládá rozdělení parků do čtyř zón - na bezzásahovou zónu přírodní, zónu přírodě blízkou, zónu soustředěné péče o přírodu a zónu kulturní krajiny, kterou tvoří zastavěné území. Novela také zavádí 15leté moratorium na změnu zón.

Podle ekologů ale v novém zákoně chybí konkrétní termíny, kdy má být tohoto cíle v jednotlivých parcích dosaženo. "Chybí i minimální rozlohy divoké přírody, pod něž nesmí být území divoké přírody zmenšena. Znamená to, že i některá z dnešních nejcennějších míst národních parků by mohla ztratit ochranu," uvedlo Hnutí Duha.

Díky novele například budou vymezeny cesty a místa pro táboření nebo pro splouvání řek. Budou zrušeny zákazy rozdělávání ohňů v obcích nebo vjezdu mimo silnice. "Národní parky se díky naší novele více otevřou turistům, milovníci divoké přírody se nově podívají na doposud uzavřená místa, získají větší volnost pohybu, ale také si nově užijí třeba noční grilování u ohně v obcích národních parků," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Nová pravidla ale možná skončí u Ústavního soudu, protože si na ně chce prostřednictvím senátorů stěžovat Svaz obcí Národního parku Šumava. O dalším postupu budou obce jednat na sněmu svazu příští pondělí, řekl ČTK místopředseda svazu, starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

 

Právě se děje

Další zprávy