Nová ODS: Po vedení strany se radikálně mění i stanovy

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
19. 1. 2014 18:50
Občanští demokraté snížili počet členů výkonné rady a zřídili republikový sněm.
Foto: Ludvík Hradilek

Olomouc - První den kongresu si ODS zvolila zbrusu nové vedení a ve znamení změn byl i závěrečný den kongresu v neděli. Občanští demokraté schválili snížení počtu členů výkonné rady a vznik republikového sněmu. Změny jsou součástí nových stanov, které nakonec podpořilo 286 delegátů, 191 se však postavilo proti.

Na druhý pokus prošel i návrh, který má stranu chránit před lidmi odsouzenými za úmyslné trestné činy. Původní návrh, aby byl člen ODS odsouzený za úmyslný trestný čin automaticky vyloučen ze strany, neprošel. Část delegátů se obávála, že by se nařízení vztahovalo i na bagatelní případy, které skončí pouhou peněžní pokutou. Kongres nakonec odsouhlasil, že členství pravomocně odsouzenému za úmyslný trestní čin bude moci místní sdružení.

Výkonná rada měla dosud kolem čtyřiceti lidí, počet členů by měl nyní klesnout zhruba na polovinu. "Výkonná rada v současném složení není schopná fungovat," vysvětlil čerstvě zvolený předseda Petr Fiala.

Kromě členů grémia ve výkonné radě zasedají také zástupci regionů. Podle starých stanov si mohl každý region navolit více zástupců podle počtu členů organizace. Nyní mohou regiony vyslat jen jednoho zástupce bez ohledu na velikost.

To je nevýhodné hlavně pro velké kraje, o část vlivu přijde například Praha. Její delegátka Jana Černochová navrhovala, aby se o změně stanov na tomto kongresu vůbec nehlasovalo, její návrh ale neprošel.

Přestože změny vstoupí v platnost až poté, co nové stanovy zaregistruje ministerstvo vnitra, delegáti zvolili výkonnou radu už podle nových stanov. V širším vedení strany budou zastupovat své regiony mimo jiné dosavadní místopředsedové Martin Kuba a Jiří Pospíšil či europoslanec Oldřich Vlasák.

Občanští demokraté odhlasovali také vznik zcela nového orgánu - republikového sněmu. Půjde o zhruba stočlenný orgán, ve kterém zasednou předsedové všech oblastních a regionálních organizací a také grémium, které tvoří předseda, místopředsedové a třeba šéfové parlamentních frakcí.

"Cítím jako nutnost zřízení celorepublikového sněmu, který zajistí pravidelný kontakt s oblastmi," doporučil Fiala delegátům před volbou.

Sněm by se měl scházet zhruba dvakrát do roka a zúžená výkonná rady by ho měla informovat o svých operativních rozhodnutích. Měl by také řešit dlouhodobé programové otázky.

Nový předseda strany Fiala na závěr Kongresu prohlásil, že strana se teď musí přestat zabývat svými vnitřními problémy. V pondělí se sejde nové grémium strany a spolu se starosty ODS se začne postupně chystat na komunální volby. Vedle nich se už před létem budou konat také volby do Evropského parlamentu.

Úkolem vedení strany bude také sestavit stínovou vládu. Fiala sice odmítl uvést, kdo by měl být členem stínového kabinetu, zdůraznil však, že "ODS nebude plýtvat talenty a schopnostmi lidí, jako je paní Němcová nebo Jiří Pospíšil, kteří budou i nadále aktivní členové poslaneckého klubu ODS a výraznými tvářemi naší politické strany". 

Změny ve straně odstartovala sobotní volba předsedy strany, kde podle očekávání zvítězil Petr Fiala. Funkci prvního místopředsedy obsadil Jan Zahradil poté, co porazil Jiřího Pospíšila. Ten nakonec neuspěl ani ve volbě na řadového místopředsedu a ve vedení strany skončil.

Dalšími místopředsedy se pak stali starosta středočeských Líbeznic a bývalý mluvčí ODS Martin Kupka, europoslanec Evžen Tošenovský a senátor Miloš Vystrčil. Dlouhé hodiny se nedařilo obsadit čtvrtý post, až půl hodiny po půlnoci ho získal primátor Olomouce Martin Novotný.

 

Právě se děje

Další zprávy