Nova odmítla nabídku České televize na společnou debatu prezidentských kandidátů

ČTK ČTK
23. 11. 2022 17:39
Televize Nova odmítla návrh České televize na společné uspořádání debaty prezidentských kandidátů. Zdůvodnila to odlišnými dramaturgickými přístupy, informovala Nova ve středu ve vyjádření. Česká televize nabídla Nově a Primě uspořádat společnou Národní prezidentskou debatu. Prima reagovala tak, že zatím dál připravuje vlastní diskuse kandidátů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Matej Slávik

"Je zřejmé, že z logiky fungování TV Nova a České televize se odlišují naše dramaturgické přístupy k předvolebním diskusím. Naposledy to bylo dobře vidět na předvolební diskusi kandidátů na předsedu vlády, která se konala v předvečer parlamentních voleb 2021," uvedla mluvčí Novy Tereza Žižková.

Zatímco Česká televize pozvala zástupce sedmi politických stran a diskusi oživila zapojením umělé inteligence, na TV Nova diskutovali v tradičním formátu s moderátorem pouze tři nejvážnější kandidáti na předsedu vlády. Podobně tradiční přístup TV Nova zvolila i pro diskuse kandidátů na prezidenta," pokračovala Žižková.

Nova podle Žižkové již před několika týdny veřejně informovala nejen kandidáty, ale především diváky, že 12. ledna se uskuteční diskuse tří nejvážnějších kandidátů podle výsledků relevantních předvolebních průzkumů a pořad bude moderovat jeden moderátor. "Dramaturgii tohoto typu máme v plánu zachovat. Náš program s takovouto předvolební diskusí stále počítá. Další informace k debatám zveřejníme později," dodala.

Česká televize v pondělí oběma televizím nabídla společné vysílání, společnou dramaturgii i zastoupení moderátorů všech tří médií. Česká televize uvádí, že má v tuto chvíli potvrzenou účast ve vlastní Superdebatě 12. ledna a 26. ledna od favorizovaných kandidátek a kandidátů s výjimkou bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO).

Již v minulosti realizovala Česká televize spolu s komerčními televizemi vysílání projevů nejvyšších ústavních činitelů, prezidenta republiky nebo předsedy vlády. V případě Národní prezidentské debaty Česká televize nabízí možnost, že výrobu pořadu zajistí. Rovněž by pro ni poskytla připravené reprezentativní prostory Národního muzea.

Prezidentský duel, který Česká televize vysílala před druhým kolem volby v lednu roku 2018, sledovalo 2,7 milionu diváků, tedy více než 55 procent všech lidí, kteří měli v danou dobu zapnutou televizi. Debata se tehdy stala nejsledovanějším pořadem roku na celém televizním trhu.

Video: Witowská: Moje prezidentská kandidatura byla jen hra. Kvůli generálovi v ČT nekončím (27. 9. 2022)

Politice bych se věnovat nechtěla. Musíte v ní dělat obrovské kompromisy a jsou situace, kdy bych je dělat neuměla, říká moderátorka. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy