Nová naděje cukrovkářů. Lék neničí tělo a je levnější

Adéla Skoupá
29. 6. 2015 14:56
Jeden z nadějných léků proti cukrovce je podle Americké diabetické asociace zdraví neškodný. Lékaři ho mohou nabídnout pacientům a vkládají do něj velké naděje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Pacientů s cukrovkou sice v posledních letech přibývá, teď ale mají novou naději na léčbu, respektive výrazné zpomalení nemoci. Pomoci jim mají nová antidiabetika, tedy léky proti cukrovce, které se na českém trhu začínají výrazněji uplatňovat. U jednoho z nich před třemi týdny Americká diabetická asociace oficiálně potvrdila, že lék nemá vedlejší účinky. Lék patří do skupiny takzvaných gliptinů, které jsou mezi moderními antidiabetiky nejrozšířenější. Podle lékařů se jedná o zlomový moment.

“Diabetes nedovedeme vyléčit a samotná léčba je dlouhodobá. Teď ale máme vědecké důkazy, takže můžeme nabídnout pacientům léky, o kterých si myslíme, že jsou výborné, a víme, že jim nemohou ublížit. Což je do jisté míry zlomové,” vysvětluje profesor Milan Kvapil, prezident Diabetické asociace ČR.

Doposud totiž bylo možné předepisovat jen takové léky, které nežádoucí účinky měly. Nová léčba je vhodná především pro pacienty, kteří trpí cukrovkou druhého typu. Ta postihuje hlavně lidi, kteří jsou starší nebo obézní. Celkově na ni v Česku trpí 92 % diabetiků, tedy kolem 790 tisíc lidí z celkových 861 tisíc nemocných cukrovkou.

Kromě gliptinů jsou velmi nadějné také takzvané glifloziny, které jsou na českém trhu teprve rok a má s nimi zatím zkušenost devět tisíc pacientů. Zabraňují vstřebávání glukózy, a diabetici tak přebytečný cukr vylučují močí. “Během dvou měsíců jsem zhubl deset kilo, krevní cukr se mi snížil a ustálil,” upřesnil František Troler, jeden z pacientů, kteří nové antidiabetikum vyzkoušeli.

Zapojil se do studie, která sledovala 324 pacientů s cukrovkou druhého typu. Při léčbě jim výrazně klesl cukr v krvi, tlak, cholesterol a snížila se jejich nadváha. Ze studie vyplývá, že by na nové léčbě měly ušetřit i pojišťovny. Léčba cukrovky totiž tvoří minimálně deset procent nákladů na zdravotní péči.

"Ačkoli je léčba na začátku trochu dražší, dlouhodobě spoří náklady tím, že klesnou výdaje na léčbu komplikací," uvedl Milan Kvapil. "V přepočtu na 1000 léčených pacientů by v průběhu 20 let stát ušetřil ze zdravotního pojištění kolem pěti milionů korun přímých nákladů na kardiovaskulární komplikace (onemocnění srdce a cév - pozn. red.), až 25 milionů na renální komplikace (selhání ledvin - pozn. red.) a až 14 milionů korun na diabetickou nohu," shrnul Kvapil.

"Mohlo by se zdát, že nejlevnější diabetik je ten neléčený, ale to je velký omyl, protože pak nejsme schopni zabránit komplikacím, které jsou pro systém nejnákladnější," uvedl Tomáš Doležal z Institutu pro zdravotní ekonomiku. Přibližně 70 procent úmrtí diabetiků mají na svědomí onemocnění srdce a cév.

Upozorňuje na to, že je důležité podchytit u nemocných cukrovku včas a začít ji léčit. Z evropských studií totiž vyplývá, že zatímco léčba cukrovkáře, který nemá komplikace, přijde na 1500 eur měsíčně, léčba komplikací, jež skončí hospitalizací, je až pětkrát dražší.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V Česku se v únoru prodaly kryptoměny za 900 milionů Kč

V Česku se v únoru prodaly kryptoměny zhruba za 900 milionů korun. Je to o 300 až 400 milionů více než v lednu a šestinásobek proti stejnému měsíci loni. Poptávku táhl především rostoucí kurz bitcoinu i dalších kryptoměn. Vyplývá to z údajů největšího tuzemského obchodníka Bitstock.com.

Na Slovensku byl objem obchodu s digitálním zlatem v porovnání s Českem zhruba třetinový a v únoru dosahoval 300 milionů Kč.

"V lednu a v únoru jsme jen na Bitstock.com prodali bitcoiny za více než 600 milionů Kč. To je šestkrát víc než loni. Odhaduji, že v celé ČR se za toto období prodaly bitcoiny a další kryptoměny za 1,5 miliardy Kč," uvedl ředitel Bitstock.com Martin Stránský.

Cena bitcoinu se běhm února podle webu Kurzy.cz zvýšila ze zhruba 35 000 dolarů až na více než 57 000 dolarů. V současnosti se obchoduje okolo 50 000 dolarů, tedy více než jednoho milionu korun.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

Další zprávy