Nevidomé dívce vadilo, že ji od zdravých dělí zeď. Se spolužáky vymysleli hru, jak ji zbořit

Martin Biben Martin Biben
17. 6. 2017 19:10
Nevidomá dívka Michaela a její zdraví spolužáci z obchodní akademie v Chocni pojedou reprezentovat Česko na celosvětové finále soutěže studentských firem s hrou, která jednoduchým způsobem spojuje oba světy. Spolužáci na Veletrhu studentských firem v Praze obsadili druhé místo v konkurenci více než padesáti týmů. Chystají se proto založit skutečný podnik, který by hru vyráběl a prodával. Michaela se však podnikání věnovat nechce. Vystupuje jako zpěvačka a chce studovat jazyky nebo psychologii.
Studentky obchodní akademie v Chocni Lucie Částková a Michaela Moravcová s hrou, kterou vymyslely.
Studentky obchodní akademie v Chocni Lucie Částková a Michaela Moravcová s hrou, kterou vymyslely. | Foto: Jiří Benda

Choceň - Osmnáctiletá studentka obchodní akademie v Chocni Michaela Moravcová oslepla ještě jako batole. A i přesto, že se se svým handicapem vyrovnala a okolí jí vždy pomáhalo, stále cítí mezi sebou a zdravými jakousi zeď. Ta prý mizí zřídka. Pouze ve chvílích, když si může připadat zdravá.

"Všichni se snaží, ale stále je mezi námi bariéra. My jsme přitom nejšťastnější, když nás všude berou jako normální. Tahle hra by tomu měla aspoň trochu pomoci," říká Michaela a sáhne do žlutého sáčku, ve kterém jsou malé dřevěné předměty různých tvarů. Čtverce, obdélníky, kolečka, trojúhelníky, lichoběžníky i další.

Se svými spolužáky Michaela před časem vytvořila ojedinělou hru, která snadno oba světy spojuje. Zdraví si zavážou oči šátkem a všichni se střídají v házení kostkou, na které jsou vyřezané stejné tvary, jako lze nahmatat v sáčku. Vrhající pak oznámí, co mají ostatní jen s využitím hmatu vyhledat.

Soutěžící se také dohodnou, kolik předmětů musí najít, případně jaký je časový limit. Vítězí ten, kdo například kolečka v požadovaném počtu vyloví jako první. Lze stanovit i počet hracích kol a bodů za jedno vítězství.

"Hru si vyzkoušelo už dvě stě lidí a dobře se u ní bavili. Ti zdraví se při ní navíc dostanou do pocitů nevidomých, kteří zase dostanou jedinečnou příležitost se účastnit hry, kterou může hrát každý," říká Michaelina spolužačka a spoluautorka hry Lucie Částková.

Druzí z padesáti

Dívky založily ještě s dalšími dvěma spolužáky studentský podnik a s nápadem hry nazvané Olá nyní výrazně uspěli ve dvou soutěžích globální neziskové organizace Junior Achievement, jejíž českou kancelář založil v roce 1992 Tomáš J. Baťa.

V konkurenci více než padesáti týmů v dubnu obsadili druhé místo na Veletrhu studentských firem v Praze, před týdnem zvítězili v soutěži Social Innovation Relay o nejlepší pro společnost prospěšný podnikatelský nápad.

V obou kláních budou reprezentovat Česko na celosvětové finále. Superfinále prvního podniku se odehraje v červenci v Bruselu, druhá soutěž proběhne online už příští středu. Čeká je konkurence desítek evropských, asijských a amerických týmů. Pokud by uspěli, bylo by co slavit.

"Ještě žádná studentská firma z české pobočky Junior Achievement se v celosvětové soutěži neumístila. Nyní nám dávají šance. Cítíme proto trochu tlak, aby se to povedlo," řekla sedmnáctiletá Lucie, která je stejně jako Michaela studentkou třetího ročníku choceňské obchodní akademie.

Co si musí dívky posílené o jednoho spolužáka na finále připravit? "Sepíšeme výroční zprávu, kde budou například údaje o prodejích a marketingu. Musíme se připravit na panelový rozhovor, prezentaci výrobku, jeho předvedení u stánku, připravit si propagační video. Zejména pro finále v Bruselu je toho opravdu hodně," říká Lucie. Vše je navíc třeba zvládnout v angličtině.

Dvanáct tisíc nevidomých a stovky institucí

To nejdůležitější ale přijde až po soutěži. Totiž udělat z cvičného studentského podniku opravdovou firmu. Zákaznický potenciál originálního nápadu je podle odhadů slušný. Hru, kterou mohou hrát společně nevidomí a zdraví, dosud nikdo nevyrábí. Nevidomých je přitom jen v Česku 12 tisíc. Škol, školek, nemocnic a ústavů, kde by se mohli hrou společně zabavit zdraví i nemocní, jsou stovky.

"Pět her už se prodalo, kvůli finále v Bruselu nyní necháváme vyrábět dalších padesát kusů. Připravujeme kalkulaci, aby byl celý projekt udržitelný. Končí legrace, už nejde jen o soutěž, naším cílem hlavně je, aby studenti uspěli s podnikatelským záměrem," uvedl učitel a vedoucí projektu Radek Kroulík.

Lucie je rozhodnutá společnost založit, s ní možná do skutečného dobrodružství na trhu půjde spolužačka, která nyní dočasně pracuje v USA, a účast zvažuje i spolužák, který skupinu posílí pro prezentaci v Bruselu. "Kdyby ale nikdo nechtěl, půjdu do toho sama. Můj dědeček kdysi vlastnil v Hradci Králové hotel, možná mám po něm podnikatelské geny," říká dívka z malé vsi Zářecká Lhota poblíž Chocně.

Zato Michaela se do skutečného podnikání pustit nechce. "Jsem ráda, že jsem u toho byla, že jsem mohla pomoci, ale není to úplně obor, který bych chtěla dělat," řekla spíše humanitně zaměřená dívka, jejíž největší zálibou je zpěv. Účastnila se proto už několika amatérských celostátních soutěží, v některých postoupila do finále. Studovat by chtěla dál, nejspíš jazyky nebo psychologii. "Ráda jim ale vždy poradím. Zůstanu takovým přítelem na telefonu," říká Michaela.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy