Netopýra chytali i na záchodech ministerstva. Zaskočila je náhlá zima, hledají úkryt

Domácí Domácí
Aktualizováno 30. 11. 2023 20:46
Loví v noci. Jeho hlavní potravou je hmyz, který lapá pomocí echolokace. Na zimu se ale musí uložit ke spánku. Když to nestihne, zemře. Rychlý nástup zimy v Česku ale letos některé netopýry překvapil a ti se na poslední chvíli snaží najít úkryt. Objevují se tak i v domech nebo v halách, ve středu zvířecí záchranka odchytávala netopýry dokonce i na dámských záchodech na ministerstvu vnitra.
Netopýr odchycený v budově ministerstva vnitra.
Netopýr odchycený v budově ministerstva vnitra. | Foto: Pražská zvířecí záchranka

"Dobrý den, ministerstvo vnitra, našli jsme na dámských záchodech za žaluzií netopýra, syčí na nás. Co máme dělat?" zněl telefonát na Pražskou zvířecí záchranku.

Operátor poradil zachovat klid a slíbil odchyt. Dodal, že jde nejspíš o netopýra pestrého, který charakteristickým syčením zastrašuje nepřítele. Pro létajícího savce záchranáři přijeli a odchytili jej.

"Poslední zdroje netopýří potravy jsou s mrazy pryč. Nyní již každý mimo dutinu zimoviště nalezený netopýr bude potřebovat odbornou péči. Pokud v Praze a okolí naleznete netopýra, zavolejte nám na 774 155 185, přijedeme si pro něj. Manipulaci s křehkým netopýrem raději nechte na nás," říká Kateřina Landová z Pražské zvířecí záchranky.

Svým úkrytům jsou netopýři věrní, a pokud o něj přijdou náhle, třeba před zimou, nemusí již stihnout najít nový. V Praze přicházejí často o úkryty při zateplování budov nebo zaslepení různých průduchů. "Desítky netopýrů naráz přijdou o domov, umírají na podvýživu a podchlazení," popisují následný scénář záchranáři.

Netopýr pestrý, kterého na ministerstvu zachránili, je na podzim jedním z nejčastějších klientů zvířecí záchranky. Často odchytávají také netopýra hvízdavého a rezavého. Všechny druhy netopýrů jsou v Česku chráněné.

Záchranka spolupracuje s odborníky z Českého svazu ochránců přírody Nyctalus. Ti mohou netopýry dokrmit a zazimovat v připravené staré štole v lomu v Českém krasu. Na jaře je za vhodných podmínek opět vypustí na svobodu.

Video: Pražská zvířecí záchranka
 

Právě se děje

Další zprávy