Nepostradatelný remorkér. Ministr na něj dá pět milionů

Pavel Baroch
18. 3. 2012 21:50
Plavidlo z roku 1956 je nenahraditelné pro lodní dopravu i záchranné operace
Loď bude trvale kotvit pod Letnou, na novém přístavišti na levém břehu Vltavy pod Štefánikovým mostem.
Loď bude trvale kotvit pod Letnou, na novém přístavišti na levém břehu Vltavy pod Štefánikovým mostem. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Děčín - Stařičký remorkér Beskydy, který pluje po Labi už více než 50 let, je pro českou lodní dopravu natolik nepostradatelný, že mu ministr dopravy Pavel Dobeš pošle miliony korun, aby plavidlo neskončilo jako šrot.

"Zachování remorkéru Beskydy v provozu je ve veřejném zájmu," stojí v Dobešově zprávě pro vládu, v níž ministr žádal o schválení záchranného plánu. A kabinet souhlasil.

Proč je kolesové plavidlo z roku 1956 tak důležité, že ministr dopravy bude jeho provoz v následujících třech letech dotovat částkou až 5 milionů korun?

Jeho výhody jsou dvě: Má nízký ponor a sílu, které se žádné jiné plavidlo nevyrovná. Může vléct ostatní lodě, když je v Labi příliš nízká hladila, a také je vytahovat, když někde uvíznou. Třeba jako v červenci 2010, když na jezu u Lovosic uvízla utržená loď s pískem, anebo o pár měsíců později, když najelo na mělčinu německé nákladní plavidlo.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Remorkér by mohl rovněž pomáhat řešit omezení provozu v souvislosti s připravovanou výstavbou plavebního stupně Děčín," uvádí se v Dobešově zprávě pro vládní kabinet.

Z 12 remorkérů zůstal poslední

Náklady na provoz remorkéru vyjdou na stovky tisíc korun měsíčně, letos navíc Beskydům vyprší platnost osvědčení o technické způsobilosti, takže se reálně mohlo stát, že plavidlo bude sešrotováno nebo prodáno do zahraničí. A tomu chce ministr Dobeš zabránit.

Zadokolesový remorkér Beskydy je posledním z flotily 12 sesterských plavidel, jejichž výroba odstartovala ještě před válkou. V 60. letech je začaly vytlačovat úspornější, ale slabší tlačné remorkéry. Tato plavidla ovšem potřebují vyšší vodní hladinu, což je právě u Labe často problém.

Původní remorkéry byly sešrotovány, některé se využívají jako restaurace nebo byly přestavěny na rekreační plavidla. V provozním stavu zůstaly jen Beskydy, které v roce 1996 po zlomení klikového hřídele vyřadila z provozu Česká plavba labská.

Foto: Arnika

Dva kroky k záchraně

V současnosti je majitelem plavidla soukromá Evropská vodní doprava, která ho pronajímá společnosti Lodní remorkáže.

"Způsob záchrany motorového remorkéru Beskydy bude rozdělen do dvou kroků," uvedlo ministerstvo dopravy.

V přechodném období, které podle evropských pravidel nesmí překročit 200 tisíc eur za tři účetní období, poskytne stát provozovateli plavidla finanční kompenzaci. V druhém kroku pak ministerstvo vyhlásí výběrové řízení na poskytovatele veřejné služby na Labi.

"V tuto chvíli počítáme s tím, že veřejnou soutěž vyhlásíme po vypršení tříletého přechodného období, ale to se časem ještě může změnit," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 1 hodinou

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy