Nenechte se mást krimi zprávami. Zločinů v Česku ubývá

Markéta Žižková
1. 4. 2012 10:03
Počet trestných činů za posledních 10 let prudce klesl. Které regiony jsou na tom nejlépe?
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha - Ačkoliv každodenní zprávy o násilí, vloupání či přepadení vytvářejí dojem, že zločinnost v Česku roste, opak je pravdou.

Za posledních deset let u nás počet spáchaných trestných činů prudce poklesl.

Zatímco v roce 2002 jich policie zaznamenala přibližně 372 tisíc, loni to bylo "pouze" okolo 317 tisíc.

Kriminálních skutků tak v poslední dekádě ubylo o 55 tisíc. Vyplývá to ze statistik Policejního prezidia ČR za rok 2011.

Mezi regiony, ve kterých policie v roce 2011 řešila nejmenší počet takových činů, se přitom řadí Karlovarský, Pardubický, Zlínský kraj a Vysočina. V těchto oblastech policisté v průměru vyšetřovali od 8 do 10 tisíc případů.

Pozitivní vývoj zaznamenaly loni také některé okresy Česka. Kriminalita oproti roku 2010 poklesla nejvíce v okresech Mladá Boleslav, Semily a Jihlava. A to až o 15 procent.

Nejnižší kriminalita je v Rokycanech

Nejméně trestných činů přitom policisté v roce 2011 řešili v Rokycanech, kde se stalo jen 979 kriminálních skutků. Za nimi následuje Plzeň-Jih, Jeseník, Prachatice, Domažlice a Rychnov nad Kněžnou.

Velké zlepšení se odehrálo také v příhraničních oblastech. Oproti roku 2007, tedy před vstupem České republiky do Schengenu, tam zločinnost poklesla o 9,6 procenta.

Oproti roku 2010 se snížila také majetková a hospodářská trestná činnost. Tyto dvě kategorie přitom patří k nejčastějším kriminálním skutkům. Poklesl také počet loupeží, a to o 3 procenta.

Počet krádeží aut klesl o polovinu

Pozitivní vývoj se dotkl také krádeží aut, jejich počet pokles přibližně o 700 případů. Oproti roku 2002 se tak snížil o více než polovinu.

Oproti předloňskému roku poklesl také počet některých trestných činů spojených s projevy extremismu. Klesl například počet činů hodnocených jako násilí proti skupině obyvatel a jednotlivcům, hanobení národy, rasy a přesvědčení nebo podpora a propagace hnutí.

Lépe je na tom i úspěšnost policie při vyšetřování případů. Loni objasnila o 4 424 trestných činů více než v roce 2010.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Komunisté chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě v úterý. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lze očekávat její vypovězení

Zdroj: ČTK
Další zprávy