Nenechte se mást krimi zprávami. Zločinů v Česku ubývá

Markéta Žižková
1. 4. 2012 10:03
Počet trestných činů za posledních 10 let prudce klesl. Které regiony jsou na tom nejlépe?
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha - Ačkoliv každodenní zprávy o násilí, vloupání či přepadení vytvářejí dojem, že zločinnost v Česku roste, opak je pravdou.

Za posledních deset let u nás počet spáchaných trestných činů prudce poklesl.

Zatímco v roce 2002 jich policie zaznamenala přibližně 372 tisíc, loni to bylo "pouze" okolo 317 tisíc.

Kriminálních skutků tak v poslední dekádě ubylo o 55 tisíc. Vyplývá to ze statistik Policejního prezidia ČR za rok 2011.

Mezi regiony, ve kterých policie v roce 2011 řešila nejmenší počet takových činů, se přitom řadí Karlovarský, Pardubický, Zlínský kraj a Vysočina. V těchto oblastech policisté v průměru vyšetřovali od 8 do 10 tisíc případů.

Pozitivní vývoj zaznamenaly loni také některé okresy Česka. Kriminalita oproti roku 2010 poklesla nejvíce v okresech Mladá Boleslav, Semily a Jihlava. A to až o 15 procent.

Nejnižší kriminalita je v Rokycanech

Nejméně trestných činů přitom policisté v roce 2011 řešili v Rokycanech, kde se stalo jen 979 kriminálních skutků. Za nimi následuje Plzeň-Jih, Jeseník, Prachatice, Domažlice a Rychnov nad Kněžnou.

Velké zlepšení se odehrálo také v příhraničních oblastech. Oproti roku 2007, tedy před vstupem České republiky do Schengenu, tam zločinnost poklesla o 9,6 procenta.

Oproti roku 2010 se snížila také majetková a hospodářská trestná činnost. Tyto dvě kategorie přitom patří k nejčastějším kriminálním skutkům. Poklesl také počet loupeží, a to o 3 procenta.

Počet krádeží aut klesl o polovinu

Pozitivní vývoj se dotkl také krádeží aut, jejich počet pokles přibližně o 700 případů. Oproti roku 2002 se tak snížil o více než polovinu.

Oproti předloňskému roku poklesl také počet některých trestných činů spojených s projevy extremismu. Klesl například počet činů hodnocených jako násilí proti skupině obyvatel a jednotlivcům, hanobení národy, rasy a přesvědčení nebo podpora a propagace hnutí.

Lépe je na tom i úspěšnost policie při vyšetřování případů. Loni objasnila o 4 424 trestných činů více než v roce 2010.

 

Právě se děje

Další zprávy