Nemocný Ashya podstoupil v protonovém centru první vyšetření

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 9. 2014 16:50
Další vyšetření jsou ve středu, výsledky budou ten den večer či ve čtvrtek ráno.
Pětiletý britský chlapec s nádorem na mozku při příjezdu do motolské nemocnice v Praze.
Pětiletý britský chlapec s nádorem na mozku při příjezdu do motolské nemocnice v Praze. | Foto: Reuters

Praha - Pětiletý britský chlapec Ashya King v pražském protonovém centru podstoupil první část procedur nutných k naplánování postupu jeho léčby nádoru na mozku.

Lékaři zatím počítají s tím, že by ozařování protony mělo začít v pondělí. Vyšetření se vyhodnocují, řekl primář protonového centra Jiří Kubeš. Chlapcův otec Brett King přístup českých lékařů chválil. Uvedl, že jeho syn se cítí dobře.

"Začneme pracovat na přípravě ozařovacího plánu. Napřed na něm začnou pracovat lékaři, poté fyzici. Všechno probíhá zatím tak, jak jsme předpokládali. Nic se na dosavadním plánu nemění," uvedl Kubeš. Hochův stav nechtěl blíž komentovat. Podle něj je přiměřený onemocnění. Výsledky vyšetření se nyní hodnotí.

Protonová léčba by měla trvat šest týdnů. Chlapec by měl podstoupit 30 ozařování, vždy od pondělka do pátku. V centru bude vždy zhruba tři hodiny. Na zákrok ho lékaři uspí, a to zhruba na 45 minut.

"Mluvíme o velmi přesném způsobu ozáření. Kdyby se to malé děcko v průběhu léčby malinko pohnulo, tak ten protonový svazek dopadne jinam, než jsme plánovali. Je nutné, aby po dobu 30 minut, co bude ozařované, bylo bez jakéhokoliv pohybu," popsal primář. Zbývající čas se bude chlapec probouzet pod dohledem anesteziologa. Pak se přesune do motolské nemocnice, v jejíž péči je.

Do Motola z protonového centra odjel hoch i v úterý po vyšetřeních před 14:00. Rodiče ho doprovázejí. Podle mluvčí nemocnice Pavlíny Dankové se další vyšetření uskuteční ve středu, jejich výsledky mají být pak večer či ve čtvrtek ráno. "Vyšetření zahrnují plánovací CT, tvorbu obličejové masky, v níž pak bude ozařován, provedení magnetické rezonance, a možná bude muset být provedena i lumbální punkce, aby se zjistilo, zda není nějaká progrese onemocnění," řekla Danková.

Otec: Lékaři léčí s respektem

Chlapci byl nádor odoperován v Británii. Pražské protonové centrum si za léčbu dětí z ciziny účtuje 1,8 milionu korun, peníze chlapcovi rodiče zřejmě získají především od dárců. Hochův otec uvedl, že díky podpoře je možné synovi zajistit lepší léčbu.

King přístup českých lékařů v protonovém centru chválil. "Není to uzavřené zařízení, kde vám nikdo nedá žádnou informaci. Informace, které mají oni (čeští lékaři), vysvětlí i vám. Nic se netají," uvedl otec. Podle něj stejně otevřený přístup má i motolská nemocnice.

"Léčí s respektem. Moje žena se ptala na jídlo, na vodu. Neignorovali nás. Vše bylo vysvětleno mile. Cítíme se dobře, v dobré péči. Myslím, že můj syn má nejlepší léčbu, jakou jsme mohli očekávat. To dává naději," řekl.

Dodal, že jednání české strany bylo velmi rychlé a na rozdíl od jiných zemí bez administrativních překážek. Když se na léčbu informoval, záhy dostal odpověď. "Když jde o rakovinu, čas je důležitý pro léčbu. Nemůžete otálet," podotkl King.

Chlapec se v Praze cítí dobře

Řekl, že jeho syn se v Praze cítí dobře. Byl sice prý trochu traumatizovaný přesuny z Británie a Španělska, ale rychle se přizpůsobil situaci. Není vyděšený a necítí paniku jako dřív, řekl otec. On i matka mohou být s chlapcem.

Lékaři se snaží vyšetření urychlit, aby hoch mohl začít léčbu co nejdřív. Pokud by podle Dankové vyšetření ukázala, že onemocnění postoupilo a nádor se dostal do páteře, musela by se léčba změnit a proton by se využít nedal.

Rodiče dítěte se pro léčbu v Praze rozhodli, protože v Británii nebyla metoda k dispozici a v centrech ve Francii, Německu, Švýcarsku a Švédsku prý narazili na administrativní problémy. Protonová léčba šetří zdravé tkáně kolem nádoru, a je tak šetrnější k pacientům.

Britský chlapec byl v pondělí po příletu ze Španělska přijat do Motola. Mluvčí centra Iva Taťounová řekla, že centrum zaplatí nemocnici z platby rodičů její část péče. "Kingovi od začátku tvrdili a tvrdí, že peníze na léčbu zajištěné mají," dodala k pochybnostem, že finanční otázka dosud není vyřešena.

Do Španělska Ashyu odvezli rodiče koncem srpna z britské nemocnice bez vědomí lékařů. Chtěli tam prý prodat rekreační nemovitost, aby měli na léčbu. Britské úřady na ně ale vydaly zatykač kvůli zanedbání péče, a než ho stáhly, strávili manželé Kingovi několik dní ve vazbě.

Protonové centrum má v Česku smlouvu jen s Vojenskou zdravotní pojišťovnou, její obsah obě strany tají. Do centra posílají pacienty i ostatní pojišťovny, úhradu za léčbu vyjednávají individuálně. Podle Kubeše se ve středisku nyní léčí za úhradu z pojištění sedm nebo osm pacientů.

Centrum v roce 2006 získalo smlouvu o smlouvě budoucí, podle níž měla Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) po dobu 15 let platit ročně miliardu korun za léčení 1650 lidí. Smlouvu uzavřenou nuceným správcem VZP později pojišťovna zpochybnila a rozhodčí soud ji začátkem července označil za neplatnou. Spor nyní posoudí Obvodní soud pro Prahu 6.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy