Nemocnice i VZP se podařilo stabilizovat, řekl Němeček

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2015 16:26
Nemocnice, které řídí stát, skončily s vyrovnaným rozpočtem, v některých případech i s mírným přebytkem. Krajské nemocnice jsou 750 milionů korun v plusu.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Státem řízené nemocnice skončily za minulý rok s vyrovnaným rozpočtem, v některých případech i s mírným přebytkem. Krajské nemocnice jsou 750 milionů v plusu.

Uvedl to ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček při prezentaci předběžných výsledků hospodaření resortu za rok 2014. Úspor bylo dosaženo snížením cen léků. Na zvýšení platů ve všech nemocnicích peníze jsou, dodal ministr.

Podle Němečka se podařilo stabilizovat nemocnice i Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP), a to nikoli na úkor péče. Ušetřil i Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Němeček upřesnil, že přes zdravotní pojišťovny šlo do systému loni téměř 230 miliard korun. Podle opozice se ale zdravotnickým financím daří hlavně díky tomu, že předloni tehdejší vláda přilila do resortu peníze a současná vláda její krok loni zopakovala.

"Většina klíčových nemocnic skončila rok 2014 s kladným nebo vyrovnaným hospodářským výsledkem, a to fakultní i většina krajských. Velmi pozitivně hodnotím i to, že se dařilo zdravotním pojišťovnám udržovat vyrovnané hospodaření. Považuji to za velmi dobrý výsledek, který tady několik let nebyl," řekl ministr, který ocenil zlepšení zejména VZP dosažené za situace, kdy vracela část půjčky od státu.

"Za ocenění stojí i činnost lékového ústavu, který revizí cen léků ušetřil zdravotnímu pojištění přes dvě miliardy korun," dodal. Ředitel ústavu Zdeněk Blahuta upřesnil, že loni hloubkovými revizemi cen uspořili systému 493 milionů a zkrácenými revizemi 1,7 miliardy korun.

Z přímo řízených 20 nemocnic a ústavů měly podle ministra loni problém jen dvě, brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny a pražská Nemocnice Na Bulovce. Vláda jim pomohla částkou 700 milionů korun. Krajské nemocnice podle hejtmana Vysočiny Jiří Běhounka jsou aktuálně v plusu 750 milionů.

Dobré výsledky podle ministra umožnily od 1. ledna zvýšit tarifní platy zdravotníků i ostatních pracovníků v nemocnicích o pět procent. Navýšení je zajištěno úhradovou vyhláškou pro všechny nemocnice.

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek uvedl, že se dobrých výsledků podařilo dosáhnout díky růstu ekonomiky, ale i díky řadě manažerských opatření. "Jsme schopni hradit veškeré závazky včas," dodal. Potvrdil také, že řádně vrátili část půjčky státu.

V černých číslech skončila valná většina nemocnic. V systému se projevil příliv peněz, když stouply odvody státu a VZP dostala od státu půjčku. Pojišťovny tak mohly nemocnicím, LDN či lázním kompenzovat zrušené stokorunové poplatky. Zaměstnanecké pojišťovny musely ale také sáhnout do rezerv a VZP měla v podstatě "nulový" rezervní fond.

"Rozkvět nebyl tak obrovský, ale zklidnila se atmosféra slibem, že se přilijou peníze," řekl exministr zdravotnictví a místopředseda sněmovního zdravotního výboru Leoš Heger (TOP 09). Uvedl, že zdravotnické finance se zlepšily už v roce 2013, loňský rok tak zčásti běžel setrvačností z minulých let.

Také prezident České lékařské komory Milan Kubek ministrův optimismus mírnil. Vláda podle něj stále nevyřešila prohlubující se nedostatek lékařů. Zákon o specializačním vzdělávání dosud nepředložila. "Ani pětiprocentní zvýšení platů není řešením, lékaře v nemocnicích neudrží, pokud nebudou mít jistotu, že platy budou dál zvyšovány," řekl Kubek.

Podle předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové není situace v nemocnicích až tak optimistická, jak uvádí ministr. Stále tam prý cítí dopad předchozích omezujících opatření. Vítá ale, že resort je finančně stabilizovaný. "Je vidět, že predikce výběru zdravotního pojištění vychází, i v souvislosti s tím znovu otevřeme jednání o platech a počtech zaměstnanců i jejich pracovní zátěži," řekla.

Němeček potvrdil, že pokud se bude ekonomika vyvíjet jako dosud, je připraven v druhé půli roku začít jednání o dalším růstu platů.

Ministr začal loni také připravovat opatření, která mají zprůhlednit toky zdravotnických financí, jak od něj požadoval ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Zřídil přístrojovou komisi, která rozhoduje o účelném rozmístění drahé techniky. S VZP se dohodl na zveřejňování smluv s nemocnicemi a ambulancemi, přidaly se i některé zaměstnanecké pojišťovny. Chystaný zákon to pojišťovnám uloží jako povinnost a zakáže jim, aby platily firmám za nábor pojištěnců.

Ministerstvo loni spustilo projekt centrálních nákupů zdravotnického materiálu pro svých 20 nemocnic, letos je rozšíří i na léky. Opozice ale další zlevňování léků zpochybňuje, už tak jsou prý natolik levné, že se vyvážejí do ciziny a v Česku chybějí.

Němeček loni také odstartoval projekt DRG restart. Jde o platby za diagnózu, sběr dat, analýza a nastavení úhrad potrvá až tři roky, pak už by nemocnice měly dostávat za stejnou péči stejnou úhradu, což zatím není.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhrála Johaugová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá v klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Další Češky nebodovaly. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

"S výsledkem určitě nemůžu být spokojen. Doufal jsem, že se budeme pohybovat výš. Nejde ale dělat závěry na základě jednoho závodu, podrobné hodnocení budeme dělat až po první periodě," řekl trenér žen Jan Franc v tiskové zprávě.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švéda Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Ve 12:45 odstartuje mužský závod na 15 km klasicky. Z Čechů budou o body bojovat Michal Novák, Adam Fellner a Luděk Šeller.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 25:01,4, 2. Karlssonová -21,8, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -26,0, 4. Sorinová -26,1, 5. Něprjajevová (obě Rus.) -30,3, 6. Niskanenová (Fin.) -44,9, 7. T. Wengová (Nor.) -45,5, 8. Brennanová (USA) -46,6, 9. Fosseholmová (Nor.) -50,2, 10. Dahlqvistová (Švéd.) -52,5, …27. Razýmová -1:33,9, 55. Janatová -2:55,3, 61. Nováková -3:11,4, 65. Hynčicová -3:46,9, 72. Beranová (všechny ČR) -4:27,3.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Svahnová (Švéd.) 74, 2. Dahlqvistová 72, 3. Něprjajevová 65, 4. Karlssonová 62, 5. Sorinová 60, 6. L. Wengová (Nor.) 58, …37. Razýmová 4.

12:45 15 km klasicky muži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy