Pojišťovny musí zveřejňovat smlouvy, rozhodla vláda

ČTK ČTK
7. 1. 2015 15:49
Podle novely musí také zastavit nábory pojištěnců přes jiné firmy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Zdravotní pojišťovny musí zveřejňovat na internetu smlouvy s ambulancemi a nemocnicemi a zastavit nábory pojištěnců přes jiné firmy. Rozhodla o tom vláda, řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Pojišťovny podle novely, kterou dostanou zákonodárci, mají také dávat data resortu zdravotnictví a financí a omezit rezervní fondy.

Pojišťovny zveřejňování odmítly

Dosavadní dobrovolné zveřejňování smluv některé pojišťovny odmítly, proti byli i ambulantní specialisté. Ti chtějí text schválené novely analyzovat, zda není v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) už zveřejňuje smlouvy s nemocnicemi a podle mluvčího Oldřicha Tichého vítá i to, že pojišťovny nebudou smět platit za přetahování klientů stamiliony náborářským firmám.

"VZP jim minimálně od příchodu nového vedení nedala ani korunu a poškozuje ji, že některé pojišťovny to dělají. Se zákazem včetně vysokých sankcí proto jednoznačně souhlasí," řekl Tichý.

VZP podle něj nevidí problém ani v tom, aby poskytovala data oběma ministerstvům.

Jen u těch, kteří souhlasí

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra podle ředitele Jaromíra Gajdáčka smlouvy také už zveřejňuje, ale jen u zařízení, která souhlasí.

"Ambulantní specialisté zveřejňování odmítli, což jsme ctili. Pokud bude přijata novela ve znění, jaké dnes projednala vláda, budeme zákon respektovat a zveřejníme všechny smlouvy," řekl Gajdáček s tím, že externí náboráře přestali najímat už loni.

V povinném zveřejňování smluv nevidí problém například ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. "To není žádný problém, my už to dávno děláme a na našem webu máme všechny smlouvy se zdravotními pojišťovnami, řekl ředitel. Podobně postupovaly i další nemocnice.

Obavy z řešení

Předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko se problémů obává. "To, že to bude ze zákona, ještě neznamená, že s tím budeme souhlasit," řekl.

Schválené znění chce sdružení analyzovat, a pokud usoudí, že je v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů, napadne ho a vyzve členy, aby informace o smlouvě neposkytovali, dokud se vše nevyřeší.

Něco jiného podle Jojka je zveřejňovat obraty a smlouvy nemocnic, kde se v tom podle něj "nevyznají ani poučení lidé", a něco jiného to dělat u soukromých ambulancí.

Obává se i toho, že veřejnost bude příjem ambulance považovat za plat lékaře. "To je hrubý omyl, protože je to platba na provoz, elektřinu, přístroje, spotřební materiál či plat sestry," řekl.

Sankce mohou dosáhnout k 10 milionům

Sankce za nezveřejnění smlouvy by mohla dosáhnout až deseti milionů, pokuta za nábor přes jinou firmu až pěti milionů korun.

Podle Gajdáčka opatření dnes přijatá vládou neřeší zásadní problémy zdravotnictví. "Zdravotní pojišťovny by přivítaly zrovnoprávnění a rozšíření pravomocí, elektronizaci či zajištění dalších finanční zdrojů například umožněním komerčního připojištění," vysvětlil.

Součást plánu

Schválené změny jsou součástí Němečkova plánu loni přijatého vládou. Má zprůhlednit finanční toky, jak to žádá ministr financí Andrej Babiš (ANO). Resort spotřebuje za rok 290 miliard korun, loni daly pojišťovny na úhradu péče 221,8 miliardy korun.

Novela upravuje i rezervní fondy, pojišťovny z nich mají dát na péči ročně 600 milionů. Norma řeší i dílčí věci, očkování proti rakovině čípku uhradí pojišťovny nově i jen ve dvou dávkách.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy