Pojišťovny musí zveřejňovat smlouvy, rozhodla vláda

ČTK ČTK
7. 1. 2015 15:49
Podle novely musí také zastavit nábory pojištěnců přes jiné firmy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Zdravotní pojišťovny musí zveřejňovat na internetu smlouvy s ambulancemi a nemocnicemi a zastavit nábory pojištěnců přes jiné firmy. Rozhodla o tom vláda, řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Pojišťovny podle novely, kterou dostanou zákonodárci, mají také dávat data resortu zdravotnictví a financí a omezit rezervní fondy.

Pojišťovny zveřejňování odmítly

Dosavadní dobrovolné zveřejňování smluv některé pojišťovny odmítly, proti byli i ambulantní specialisté. Ti chtějí text schválené novely analyzovat, zda není v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) už zveřejňuje smlouvy s nemocnicemi a podle mluvčího Oldřicha Tichého vítá i to, že pojišťovny nebudou smět platit za přetahování klientů stamiliony náborářským firmám.

"VZP jim minimálně od příchodu nového vedení nedala ani korunu a poškozuje ji, že některé pojišťovny to dělají. Se zákazem včetně vysokých sankcí proto jednoznačně souhlasí," řekl Tichý.

VZP podle něj nevidí problém ani v tom, aby poskytovala data oběma ministerstvům.

Jen u těch, kteří souhlasí

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra podle ředitele Jaromíra Gajdáčka smlouvy také už zveřejňuje, ale jen u zařízení, která souhlasí.

"Ambulantní specialisté zveřejňování odmítli, což jsme ctili. Pokud bude přijata novela ve znění, jaké dnes projednala vláda, budeme zákon respektovat a zveřejníme všechny smlouvy," řekl Gajdáček s tím, že externí náboráře přestali najímat už loni.

V povinném zveřejňování smluv nevidí problém například ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. "To není žádný problém, my už to dávno děláme a na našem webu máme všechny smlouvy se zdravotními pojišťovnami, řekl ředitel. Podobně postupovaly i další nemocnice.

Obavy z řešení

Předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko se problémů obává. "To, že to bude ze zákona, ještě neznamená, že s tím budeme souhlasit," řekl.

Schválené znění chce sdružení analyzovat, a pokud usoudí, že je v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů, napadne ho a vyzve členy, aby informace o smlouvě neposkytovali, dokud se vše nevyřeší.

Něco jiného podle Jojka je zveřejňovat obraty a smlouvy nemocnic, kde se v tom podle něj "nevyznají ani poučení lidé", a něco jiného to dělat u soukromých ambulancí.

Obává se i toho, že veřejnost bude příjem ambulance považovat za plat lékaře. "To je hrubý omyl, protože je to platba na provoz, elektřinu, přístroje, spotřební materiál či plat sestry," řekl.

Sankce mohou dosáhnout k 10 milionům

Sankce za nezveřejnění smlouvy by mohla dosáhnout až deseti milionů, pokuta za nábor přes jinou firmu až pěti milionů korun.

Podle Gajdáčka opatření dnes přijatá vládou neřeší zásadní problémy zdravotnictví. "Zdravotní pojišťovny by přivítaly zrovnoprávnění a rozšíření pravomocí, elektronizaci či zajištění dalších finanční zdrojů například umožněním komerčního připojištění," vysvětlil.

Součást plánu

Schválené změny jsou součástí Němečkova plánu loni přijatého vládou. Má zprůhlednit finanční toky, jak to žádá ministr financí Andrej Babiš (ANO). Resort spotřebuje za rok 290 miliard korun, loni daly pojišťovny na úhradu péče 221,8 miliardy korun.

Novela upravuje i rezervní fondy, pojišťovny z nich mají dát na péči ročně 600 milionů. Norma řeší i dílčí věci, očkování proti rakovině čípku uhradí pojišťovny nově i jen ve dvou dávkách.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy