"Zákon ústavně nepřípustným způsobem zasahuje do práva vlastnit majetek a do ústavně zaručeného práva na samosprávu, tedy do práva územně samosprávných celků spravovat samostatně své vlastní záležitosti bez poskytnutí příslušných finančních prostředků," vysvětlili senátoři důvody, proč se na soud obrátili.
Občanští demokraté normu dlouhodobě kritizují. Ke zrušení zákona se ODS s KDU-ČSL a Stranou zelených zavázaly i v koaliční smlouvě o budoucí vládě.
Zákon prošel přes veto prezidenta
Zákon o nemocnicích schválila sněmovna ještě před volbami, a to zejména hlasy ČSSD a KSČM. Pravicoví politici tvrdí, že ohrozí některé nemocnice a pacienty. Jejich oponenti říkají, že naopak zaručí dostupnou péči.
"Jsem rád, že jsme zabránili plošné privatizaci nemocnic," řekl po červnovém hlasování ministr David Rath.
Podle něj už dnes ODS, prostřednictvím krajských samospráv, které většinou vede, ovládá 130 až 140 nemocnic v zemi, tedy větší část, než s jakou hospodaří ministerstvo "Znamená i majetek za miliardy. A s ním měla ODS jiné záměry. My jsme chtěli budovy a pozemky zachovat jako nemocnice, aby sloužily lidem," řekl v červnu Rath.
Aby mohl zákon platit, museli poslanci přehlasovat veto prezidenta Václava Klause, který zákon kritzoval.
"Zákon v této své podobě zdravotnictví destabilizuje, zbytečně rozděluje lékaře a další zdravotníky, vyostřuje politickou atmosféru v zemi a zneklidňuje pacienty a celou českou veřejnost. Vytváří navíc falešný dojem, že se tzv. neziskovostí nemocnic řeší finanční krize zdravotnictví," napsal zehdy Klaus v dopise předsedovi sněmovny Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD).