Prezident vetoval neziskové nemocnice

redakce DOM, čtk
5. 5. 2006 14:14
Praha - Prezident Václav Klaus odmítl návrh zákona, který měl naplnit vizi Davida Ratha: Umožnit vznik sítě neziskových nemocnic. Uvnitř: VIDEO
Prezident Václav Klaus.
Prezident Václav Klaus. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Norma se nyní vrací do Poslanecké sněmovny, kde bude pro její schválení potřeba nejméně 101 hlasů, znovu projednat by se měla ještě před volbami.

Zdravotnictví podle Klause reformu potřebuje, ale ne v této podobě. "Prostřednictvím tohoto zákona tolik potřebnou změnu systému zdravotní péče a jejího financování nelze obhajovat," uvádí prezident.

Zákon by destabilizoval zdravotnictví

"Zákon v této své podobě zdravotnictví destabilizuje, zbytečně rozděluje lékaře a další zdravotníky, vyostřuje politickou atmosféru v zemi a zneklidňuje pacienty a celou českou veřejnost. Vytváří navíc falešný dojem, že se tzv. neziskovostí nemocnic řeší finanční krize zdravotnictví," napsal Klaus v dopise předsedovi sněmovny Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD).

Foto: ČT24

Prezident připomíná, že zákon odmítla nemalá část zdravotníků, nesouhlasí s ním ani krajské samosprávy, drtivou většinou ho zamítl i Senát a "ve své podstatě" také vláda, která v prosinci 2004 označila poslanecký návrh zákona za nepropracovaný a nesystémový.

Podle prezidenta zákon vytváří výhodné prostředí pro existenci jen veřejného typu namísto toho, aby ho tvořil pro všechny vlastnické formy.

Návrh zákona, který s tím počítá, schválili před 14 dny poslanci ČSSD s KSČM. Dolní komora tehdy přehlasovala senátní veto, a to hlasy 107 ze 171 přítomných.

Kritici zákona o nemocnicích tvrdí, že ohrozí některé nemocnice a pacienty. Jeho zastánci naopak říkají, že zaručí dostupnou péči všem.

Předloha by navíc mohla skončit u Ústavního soudu. Někteří pravicoví politici už dříve uvedli, že pokud ji parlament nakonec schválí (tedy navzdory odmítnutí senátu i prezidentskému vetu), tak se na ústavní soudce obrátí.

Sněmovnou létala obvinění ze lži

Vznik neziskových nemocnic vyvolává mezi poslanci ostré střety už několik měsíců. Naposledy se zákonodárci ve sněmovně vzájemně obviňovali ze lží a snahy uchvátit veřejný majetek v nemocnicích. Levicoví politici o občanských demokratech tvrdili, že jim nejde o pacienty, ale o obchod, protože prý počítají s privatizací nemocnic.

"Řekněte, že chcete udělat ze zdravotnictví kšeft," obrátil se na kritiky předseda KSČM Vojtěch Filip. Ministr zdravotnictví David Rath zase občanské demokraty obvinil z toho, že se bojí nezávislé kontroly hospodaření nemocnic v krajích řízených hejtmany ODS.

Člen zdravotního výboru sněmovny Petr Tluchoř z ODS zákon označil za bezprecedentní pokus o znárodnění nemocnic.

"Je to snaha zastavit čas a ještě na chvíli zkusit stalinský model z padesátých let," uvedl. Rath se podle něj chová jako osvícený vůdce, který chce sám rozhodovat o tom, co je dobré pro masy. Způsob, kterým ČSSD a KSČM zákon prosazují, přirovnal Tluchoř k fundamentalismu afghánského Talibanu nebo husitských bojovníků.

Stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) označil filozofii zákona za "totální nesmysl a pitomost".

Kromě sociálních demokratů a komunistů pro normu hlasoval i unionista Svatopluk Karásek. Občanští demokraté, lidovci a další poslanci US-DEU ho nepodpořili.

 

Právě se děje

Další zprávy