Němeček představil první data o personálu. Lékařů je dostatek, ale sestry nemocnicím chybí

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
23. 6. 2016 13:03
Z dat Ústavu zdravotnických informací vyplynulo, že v loňském roce ze zdravotnictví odešlo tři sta sester. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka je situace alarmující a upozorňuje, že se jedná o dlouhodobý trend. Zdravotní sestry odcházejí z nemocnic do ambulancí, kde jejich počet vzrostl, nebo si hledají zaměstnání zcela mimo obor. Počty lékařů se naopak nijak nepropadají, což je v rozporu s tím, co uvádí Česká lékařská komora a odboráři.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Nemocnice loni přišly takřka o tři stovky sester. Některé zdravotnictví zcela opustily, jiné si našly klidnější práci v ambulancích, kde naopak počty sestřiček vzrostly o více než šest set.

Vyplynulo to z přehledu dat, která – vůbec poprvé elektronicky - shromáždil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) spadající pod ministerstvo zdravotnictví.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) je situace sester alarmující. „Tento trend není z roku na rok. Minimálně od roku 2010 můžeme pozorovat setrvalý sestup počtu sester v nemocnicích, naproti tomu vzrůstá počet sester v ambulantní péči. Sestry odcházejí z náročných pracovišť – jednotek intenzivní péče, lůžkových oddělení  spíše do ambulantní péče, kde mají mnohdy možnost pracovat na jednu směnu, ta práce je méně stresující a méně náročná,“ uvedl Němeček.

Doplnil, že situaci nepomáhá ani posilující ekonomika a rekordně nízká nezaměstnanost, díky čemuž si sestry mohou více vybírat, jestli zůstanou ve zdravotnictví, nebo půjdou pracovat třeba do banky.

Podle ministra je tedy potřeba zásadní opatření udělat spíše v případě sester než lékařů. Sám si nejvíce slibuje od slíbeného zvýšení platů o 10 procent a také od plánované reformy vzdělávání, které by sestry zbavilo povinnosti mít vysokoškolské vzdělání.

„U sester celkově nevidíme velké výkyvy, ale uvnitř resortu dochází k přelivu kapacit v neprospěch té velmi potřebné akutní péče,“ doplnil šéf ÚZIS Ladislav Dušek.

Počty lékařů se naopak nijak nepropadají, což je v rozporu s tím, co uvádí Česká lékařská komora a odboráři. Podle nich se české nemocnice vybydlují a kvalita péče o pacienty je ohrožená. Z řady nemocnic se navíc často ozývají informace o omezování péče nebo dočasném zavírání oddělení.

Problémy s personálem ale podle Němečka měly některé špitály vždycky. „V menších nemocnicích jsme vždycky řešili počty doktorů. U malých oborů v malých nemocnicích skutečně stačí, když vám jeden nebo dva dají výpověď a je to poměrně problém,“ podotkl ministr.

Šéf ÚZIS Dušek ale přiznal, že možnost jeho ústavu ověřit počty, které jednotlivé nemocnice vyplnily do výkazů, je omezená. „Referenční data resort doteď nemá,“ uvedl. Změnu by měl přinést registr zdravotnických pracovníků, na kterém ÚZIS po nedávném schválení potřebného zákona momentálně pracuje.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy