Nekandidujete ve volbách, sloučíme vaši obec s jinou, plánuje vnitro

ČTK ČTK
20. 12. 2019 10:24
Ministerstvo vnitra plánuje rušit obce, kde lidé dlouhodobě nechtějí kandidovat do zastupitelstva, nedaří se tam sestavit kandidátky a vedení obce se musí ujmout správce vybraný ministerstvem. Úřad by chtěl v takovém případě obec sloučit s jinou. S odkazem na připravovanou koncepci veřejné správy o tom informuje Český rozhlas.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová

Sloučení obce s jinou by podle ministerstva vnitra znamenalo její faktický zánik. Touto možností chce především přimět lidi, aby se víc podíleli na samosprávě. K jejich připojování k jiným by docházelo jen v ojedinělých případech.

"Mohlo by jít především o obce, kterým se z nějakých důvodů nedaří sestavit žádnou kandidátní listinu pro termín řádných komunálních voleb. Dlouhodobé řešení přes správce obce nelze považovat za systematické," řekl Českému rozhlasu mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Úřad podle něj nepočítá s významnou redukcí počtu obcí nebo s jejich plošným slučováním. Rozhodnutí státu sloučit obec s jinou by lidé mohli zvrátit v místním referendu. 

Se slučováním obcí souhlasí podle rozhlasu Svaz měst a obcí. Podle něj není možné donekonečna opakovat volby a zatěžovat stát tím, aby do obce vysílal svého správce. Proti je naopak Sdružení místních samospráv, podle něhož by měl stát hledat jiné řešení. Například snížit počet zastupitelů tam, kde se nedaří naplnit kandidátky.

Změna je součástí chystané koncepce veřejné správy od roku 2021, kterou ministerstvo v říjnu předložilo vládě. 

Zájem lidí kandidovat v komunálních volbách se dlouhodobě snižuje. V roce 2018 se o místa obecních zastupitelů hlásilo 216 tisíc zájemců, o čtyři roky dříve jich bylo o 17 tisíc víc.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy