Končící nejvyšší státní zástupce: Rezignace nelituji, většinu předsevzetí jsem splnil

ČTK ČTK
30. 6. 2021 11:43
Odcházející nejvyšší zástupce Pavel Zeman nelituje své rezignace a těší se na život po této funkci. Zeman to řekl v rozhovoru s ČTK. Ve středu ve funkci nejvyššího státního zástupce končí, v čele úřadu stál od roku 2011. Rezignaci oznámil v květnu. Nový nejvyšší státní zástupce dosud jmenován není, pověřený vedením úřadu bude první náměstek Igor Stříž.
Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman
Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | Foto: Economia

Zeman uvedl, že do funkce nastupoval s několika předsevzetími a že velká většina z nich se podařila splnit. "Zejména navrácení či spíše zvýšení důvěryhodnosti státního zastupitelství ve společnosti, což se podle mně podařilo. Ze státního zastupitelství se stala naprosto respektovaná instituce, která je zásadní pro fungování právního státu v kterékoliv zemi a u nás také," řekl.

Podařilo se podle něj také nastavit mechanismus zajišťování výnosů z trestné činnosti. V současnosti je to šestinásobek hodnot, které se zajišťovaly před rokem 2011. Částka se pohybuje mezi 6,5 až deseti miliardami korun ročně.

Za důležité považuje, že odstartovala i debata o způsobu trestání. "Mám radost z toho, že od klasického českého rčení 'zavřeme ho, až zčerná', přecházíme k tomu, že trest má být efektivní a přiměřený. V tomto směru chci vyzdvihnout ukládání peněžitých trestů a poděkovat všem kolegům, soudcům a státním zástupcům, kteří na tom aktivně participují," řekl Zeman. V minulém roce jde o více než 21 procent uložených peněžitých trestů, před pěti lety to bylo kolem čtyř procent.

Formu trestání ale Zeman považuje jako nedořešenou otázku a výzvu do budoucna. Diskuse o tomto by se měla podle něj rozproudit především na politické úrovni, protože nastavení trestní politiky státu náleží parlamentu.

"Tam by se měla nastolit debata, jak máme nastavené trestání, jestli není zbytečně přísné a zda bychom podobného výsledku nedokázali dosáhnout například kombinací kratších trestů odnětí svobody s různými alternativními sankcemi, ať už jsou to peněžité tresty, obecně prospěšné práce, případně domácí vězení, ale v kombinaci s určitými výchovnými programy v rámci prevence kriminality, které by následovaly po vykonání trestu uloženého soudem," uvedl Zeman. Uvedl, že v tomto má Česko velký dluh a stálo by za úvahu vydat se tímto směrem.

Justice je křehká, nemá se jak bránit

Zeman svoji rezignaci oznámil v polovině května, mezi důvody zmínil i tlak ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). "Co se týče nátlaku ze strany politiků, já jsem o jednom hovořil při své rezignaci. Vnímám to tak, že justice jako taková, kam patří soudy a státní zastupitelství, je velice křehká entita, která nemá v podstatě způsob, jak se efektivně bránit proti různým atakům, ať už ze strany veřejnosti, politiků či médií. Vychází to z toho, že justice je konzervativní, a je to tak správně," uvedl Zeman.

Podle některých hlasů je škoda, že ve funkci končí a že nevydržel tlak na něj. Zeman uvedl, že je otázka, kdy by byla k rezignaci vůbec vhodná chvíle. "Každopádně mohu říci, že svojí rezignace nelituji a celkem se těším na život po funkci nejvyššího státního zástupce," uvedl Zeman.

Po ukončení funkce nejvyššího státního zástupce zůstane řadovým státním zástupcem. Uvedl, že bude rád, když se bude moct zabývat analytikou a legislativou.

Nový nejvyšší státní zástupce dosud není jmenován, podle zákona o státním zastupitelství tak bude pověřený vedením první náměstek Igor Stříž. Stříže Benešová navrhla vládě na post nejvyššího státního zástupce, vláda jeho jmenování ale dosud neprojednávala. Premiér Andrej Babiš (ANO) připustil, že by funkci nejvyššího státního zástupce mohla plnohodnotně obsadit až příští vláda.

Mandát nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana skončí ke 30. červnu. Vláda vzala informaci na vědomí. Ministryni spravedlnosti prý krok překvapil. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy