Nejvyšší soud odmítl dovolání lihového bosse Březiny v kauze ukrývání zbraní

ČTK ČTK
24. 1. 2016 15:15
Nejvyšší soud odmítl dovolání Radka Březiny v kauze ukrývání zbraní v jedné z budov bývalého areálu Svitu ve Zlíně. Policie předloni v únoru ve 45. budově areálu, která patří Březinovu otci, našla plně funkční samopal, brokovnici a pistoli, 1129 nábojů, tlumič a asi 700 gramů trhaviny semtex s rozbuškami. Podle státního zástupce neměl Březina k držení zbraní povolení. Ten se hájil tím, že mu zbraně v 90. letech dal do zástavy za půjčku jistý Jugoslávec. Loni v červnu jej zlínský krajský soud pravomocně poslal na 16 měsíců do vězení, v prosinci dostal ještě třináctiletý trest za rozsáhlé obchody s lihem, který zatím pravomocný není.
Radek Březina u soudu.
Radek Březina u soudu. | Foto: ČTK

Brno - Nejvyšší soud odmítl dovolání Radka Březiny v kauze ukrývání zbraní v jedné z budov bývalého areálu Svitu ve Zlíně. Loni v červnu jej zlínský krajský soud pravomocně poslal na 16 měsíců do vězení. Březina považovaný za hlavu takzvané lihové mafie pak v prosinci dostal ještě třináctiletý trest za rozsáhlé obchody s lihem, který zatím pravomocný není.

Nejvyšší soud o dovolání v případu ukrývání zbraní rozhodl bez veřejného jednání. Výsledek dovolacího řízení potvrdil mluvčí Okresního soudu ve Zlíně David Kolumber. Právě okresní soud řešil případ jako první instance. Odůvodnění zatím nezveřejnil ani okresní, ani Nejvyšší soud.

Policie předloni v únoru ve 45. budově průmyslového areálu, která patří Březinovu otci, našla plně funkční samopal, brokovnici a pistoli ráže devět milimetrů. K tomu skříňový trezor ukrýval 1129 nábojů, tlumič hluku výstřelu a asi 700 gramů trhaviny semtex s rozbuškami. Podle státního zástupce neměl Březina k držení zbraní povolení.

Březina tvrdil, že mu zbraně v 90. letech dal do zástavy za půjčku jistý Jugoslávec. Podle rozsudku je přechovával na různých místech zhruba od roku 1993 do 20. února 2014. Zbraně prý pro něj představovaly přítěž, avšak nevěděl, jak se jich zbavit.

Březina je nejpřísněji potrestaným členem takzvané lihové mafie. Skupina údajně připravila stát o 6,39 miliardy korun na daních. Podle nepravomocného verdiktu pachatelé na základě příkazů od Březiny a jeho bratra nakládali a rozváželi líh, který prošel jen fiktivní denaturací. Odvezli tak přes 20 milionů litrů. Další statisíce litrů navezli do tajných skladů v Ostravě, Olomouci, v Háji u Duchcova, Valašském Meziříčí či ve Stojčíně.

 

Právě se děje

Další zprávy