Vymyslel si smlouvu s poštou o prodeji poukazů, pak vymáhal miliony. Dostal 3,5 roku

ČTK ČTK
3. 6. 2019 15:42
Nejvyšší soud odmítl dovolání podnikatele Lukáše Čadka, který dostal 3,5 roku vězení za přípravu podvodu. Z České pošty chtěl podle obžaloby vylákat přes 20 milionů korun, vinu popíral. Usnesení Nejvyššího soudu z neveřejného zasedání je dostupné v jeho internetové databázi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Milan Bureš

Čadek na poštách prodával šicí boxy a drobné hračky. Sortiment chtěl rozšířit. Plánoval, že bude prodávat stírací dárkové poukazy s drobnými výhrami. Podle pošty ale záměr jevil známky loterie, ke které neměl podnikatel oprávnění, i proto z plánu sešlo.

Čadek ještě před tím nakoupil zboží, které mělo sloužit jako výhry po zakoupení poukazů. Šlo hlavně o trička a další textil. Později od pošty žádal miliony kvůli tomu, že nedodržela ústní dohodu a zhatila plánovanou spolupráci. Některé údajné důkazy si ale podle pravomocného verdiktu vymyslel, podle obžaloby falšoval také klíčové e-maily od zaměstnanců pošty.

Podle pravomocného verdiktu není pochyb o tom, že žádná smlouva mezi Čadkem a poštou uzavřena nebyla. Čadek původně dostal pět let vězení, odvolací soud trest o rok a půl zmírnil. Ani podle Nejvyššího soudu není pochybnost o tom, že Čadek porušil zákon.

"Soudy nepochybily, pokud stíhaný skutek posoudily jako čin soudně trestný," stojí v usnesení. Čadek neúspěšně žádal například rozšířit a doplnit dokazování, podle Nejvyššího soudu to nebylo nutné.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 8 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy