Nejvlivnější Češkou je podle Forbesu Kellnerová, Pekarová Adamová je nově třetí

ČTK ČTK
1. 6. 2023 12:05
Nejvlivnější ženou Česka je podle časopisu Forbes podnikatelka, filantropka a většinová majitelka skupiny PPF Renáta Kellnerová. Na druhém je místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která byla loni první. Třetí pozici obsadila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která se na předních příčkách tohoto žebříčku umístila letos poprvé.
Nejvlivnější ženou Česka je podle Forbesu Renáta Kellnerová.
Nejvlivnější ženou Česka je podle Forbesu Renáta Kellnerová. | Foto: PPF

Kellnerová, která po tragickém úmrtí svého muže v roce 2021 začala spravovat majetek PPF, se na první pozici umístila poprvé. Loni byla třetí. Časopis Forbes vyzdvihl především její působení v pozici předsedkyně správní rady rodinné nadace The Kellner Family Foundation, která letos darovala 500 milionů korun na vybudování onkologického centra v pražské motolské nemocnici.

"Jakkoliv si byznys nenechává stranou, centrem jejího zájmu je primárně dobročinnost, jak je ostatně patrné z poslední výroční zprávy, kde Renáta Kellnerová vystupuje ve jménu dobročinných aktivit rodinné i firemní nadace," komentoval prvenství Kellnerové Forbes.

Druhá Jourová se na předních místech žebříčku umisťuje opakovaně. Třetí Pekarová Adamová byla loni patnáctá. "Nejvýše postavená žena - ústavní činitelka v Česku patří k nejvýraznějším tvářím současné české politiky, před pár týdny absolvovala ostře sledovanou cestu na Tchaj-wan, kam ji doprovodila delegace 150 českých podnikatelů a podnikatelek. Je také vlivným hlasem hájícím práva žen v politice i mimo ni," uvedl Forbes.

V první desítce nejvlivnějších žen dále figuruje mimo jiné pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, finanční ředitelka a předsedkyně představenstva PPF Kateřina Jirásková, členka představenstva ČEZ Michaela Chaloupková či finanční ředitelka a členka představenstva KKCG Katarína Kohlmayer.

Na 11. místo zařadil časopis ministryni obrany Janu Černochovou (ODS) a na 24. pozici prezidentovu manželku Evu Pavlovou. Vedoucí prezidentské kanceláře Jana Vohralíková pak obsadila 49. místo.

Žebříček nejvlivnějších žen v Česku sestavil časopis Forbes podvanácté. Letos v něm figuruje rekordních 195 jmen významných Češek z nejrůznějších oblastí, od veřejné sféry a politiky přes byznys až po neziskový sektor, z toho 25 jmen je nových.

Časopis sledoval přes 500 žen z nejrůznějších oborů, hodnotil je v každé kategorii podle několika základních kritérií, podle nichž přiděloval body. Podle Forbesu vlivných žen přibývá především v tuzemském byznysu, v letošním žebříčku se objevilo přes 20 nových jmen českých podnikatelek a manažerek.

Nejvlivnější ženy Česka podle časopisu Forbes:

Pořadí Jméno Funkce
1. Renáta Kellnerová spolumajitelka PPF, zakladatelka The Kellner Family Foundation
2. Věra Jourová místopředsedkyně Evropské komise
3. Markéta Pekarová Adamová předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
4. Lenka Bradáčová vrchní státní zástupkyně v Praze
5. Kateřina Jirásková finanční ředitelka a předsedkyně představenstva PPF
6. Michaela Chaloupková ředitelka divize Správa, členka představenstva ČEZ
7. Katarína Kohlmayer finanční ředitelka a členka představenstva KKCG
8. Petra Kutnarová spolumajitelka společnosti DEK
9. Petra Procházková finanční ředitelka a členka představenstva Agrofert
10. Ivana Tykač majitelka realit, zakladatelka Women for Women

Video: Pekarová: Že nemám děti? Já to mám vyřešené, ale vytahovat tak intimní věc se nemá (24. 4. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Markéta Pekarová Adamová | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy