Nejste tunelář. ČSSD se musí Radku Johnovi omluvit za výroky o tunelování VZP

Marek Pokorný Marek Pokorný
20. 5. 2016 14:25
Radek John uspěl ve sporu s ČSSD, která bývalého předsedu Věcí veřejných označila za tuneláře. Strana se mu musí nyní omluvit. Podle soudkyně Dagmar Stamidisové neunesla důkazní břemeno.
Radek John
Radek John | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - ČSSD se musí omluvit bývalému předsedovi Věcí veřejných Radku Johnovi za své výroky, v nichž jej spojovaly s tunelováním Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a Lesů ČR. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. "Žalovaný neunesl důkazní břemeno, že by k něčemu došlo," uvedla soudkyně Dagmar Stamidisová.

Radek John žaloval stranu, kterou tehdy vedl Jiří Paroubek, za celkem tři výroky, které jej v předvolební kampani v roce 2010 označily za tuneláře. Podle jeho advokáta Jana Matese sice člověk, který vstoupí do politiky, musí snést větší míru kritiky, ale tato již překročila únosnou mez.

"Toto ale mělo už difamační rozměr. Ta kritika byla nepřiměřená a zejména užití výrazu tunelář má trestněprávní konotace, a pokud měla žalovaná pocit, že tuneloval, měla podat trestní oznámení," uvedl Mates.

Deset receptů za miliony

Politici ČSSD přitom jako podklad pro svá tvrzení v předvolební kampani použili zjištění Hospodářských novin. Ty na podzim 2009 upozornily na nevýhodné smlouvy, které státní Lesy ČR a Všeobecná zdravotní pojišťovna uzavřely s firmou Ora Print Romana Janouška. Radek John byl tehdy předsedou představenstva firmy a podepisoval všechny její smlouvy.

Ora Print pro Lesy ČR vydala zvěřinovou kuchařku - ta obsahovala pouhých deset receptů a stála několik milionů korun. Když se ji potom snažily HN získat, Lesy ČR ji nemohly najít. A pro VZP zase Ora Print vydávala její měsíčník. Když smlouvu poté vypověděla, tak jeho cena výrazně klesla.

Právník ČSSD Martin Vlk tvrdil, že dva z žalovaných výroků jsou pravdivé, třetí pak prý překroutily média. A tvrdil, že John si je vyložil špatně.

ČSSD si stojí za svým

John prý chce omluvu za to, že jej ČSSD označila za tuneláře, což ČSSD podle Vlka nikdy neřekla. Jen uvedla, že se podílel na tunelování, což není to samé. "Výroky, že se podílel na tunelování veřejného majetku, jsou zcela pravdivé. Pokud chápeme tunelování jako zmenšování majetku nevýhodnými smlouvami, tak k tomu nepochybně došlo," uvedl Vlk.

Soudkyně ale jeho slova označila za slovíčkaření. "Bylo prokázáno, že k těmto výrokům došlo," dodala Stamidisová.

Jedním z žalovaných výroků je i tisková zpráva s titulkem "Radek John, tunelář nebo bílý kůň," kterou tehdejší místopředseda strany Lubomír Zaorálek vydal v únoru 2010. Zatímco ČSSD ji po žalobě Johna stáhla, je stále k dohledání na Parlamentních listech.

Soudkyně nicméně verdikt vynesla tak, že obě strany si v první chvíli nebyly jisty, jak spor dopadl. A až na dodatečný dotaz vysvětlila, co znamená. "Soud nám víceméně vyhověl, tak nepředpokládám, že bychom se odvolávali," uvedl Mates.

Verdikt není pravomocný. Zda se ČSSD odvolá, nebyl advokát Vlk schopen říci. "Počkáme si na písemné vyhotovení. Abych pravdu řekl, verdiktu jsem moc neporozuměl," uvedl.

John podal žalobu již v roce 2010. Jenže nejdřív jednal s ČSSD neúspěšně o smíru, poté byl přeložen soudce, který měl případ na stole a dostala jej nová soudkyně.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy