Nejsem úplný začátečník, říká nová soudkyně v kauze Nečasová. Rozhodovala o delfínech i Feninovi

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
26. 1. 2017 13:15
Kauzu Jany Nečasové bude nově místo Heleny Králové rozhodovat soudkyně Pavla Hájková. Za svou jedenáctiletou kariéru za sebou sice nemá takto rozsáhlou a zásadní kauzu, ale v minulosti soudila například fotbalistu Martina Fenina nebo rozhodovala ve sporu ohledně delfínů v Praze.
Jana Nečasová (Ilustrační foto)
Jana Nečasová (Ilustrační foto) | Foto: ČTK

Praha – Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková, které byl ve čtvrtek přidělen případ zneužití Vojenského zpravodajství, začala svou kariéru jako soudní čekatel od roku 2003. O tři roky později se stala soudkyní.

Za svou jedenáctiletou soudcovskou kariéru za sebou sice nemá takto rozsáhlou a zásadní kauzu, soudila ale několik mediálně známých případů. Mezi nimi například případ bývalého fotbalového reprezentanta Martina Fenina, kterého spolu s jeho kumpánem Františkem Mašanským uznala vinnými z trestného činu loupeže.

"Nejsem úplný začátečník," reagovala Hájková na otázky Aktuálně.cz o svých zkušenostech.

Kromě Fenina soudí nyní Hájková také případ zneužití pravomocí bývalého ředitele kriminalistického ústavu Pavla Koláře, který nepotrestal někdejšího náměstka za dopravní nehodu, kterou způsobil. Už před časem Kolářovi soudkyně udělala pokutu a uznala jej vinným. Proti rozhodnutí podal Kolář, který je nyní náměstkem kriminalistického ústavu, odpor, a případ se tak projednává v hlavním líčení.

Na čtyři roky také Hájková poslala do vězení muže, která před dvěma lety v Praze znásilnil prodavačku optiky.

Na začátku loňského roku pak Hájková soudila Artura Kaisera, autora projektu Delfíni v Praze. I jeho shledala vinným z toho, že zkresloval údaje o hospodaření a dostal peněžitý trest. Kaiser ještě loni sliboval, že vybrané peníze za vstupné na představení s delfíny, která se nikdy nekonala, vrátí.

"Nic většího jsem nesoudila," uzavřela Hájková, kterou nyní čeká velmi sledovaná kauza zneužití Vojenského zpravodajství někdejší šéfkou kabinetu Petra Nečase Janou Nečasovou (dříve Nagyovou). Ke kauze se dopředu nechce vyjadřovat. Řekla pouze, že spis musí detailně prostudovat, což zabere čas.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Uzemněné Boeingy MAX příští týden zřejmě dostanou v Evropě povolení k provozu

Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na území Evropské unie. V úterý to řekl šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. Právě tento úřad o povolení rozhoduje. Letadla nesměla do vzduchu po dvou tragických nehodách, které odhalily softwarovou chybu. Ve Spojených státech a v některých dalších zemích už Boeing povolení k obnově provozu těchto strojů dostal.

Ky uvedl, že stroje 737 MAX budou moci létat, pokud budou splňovat podmínky EASA a jeho piloti absolvují výcvik. Jednou ze změn, kterou si unijní regulátor vnutil, je nová certifikace stabilizačního systému MCAS. U něj se zjistilo, že patrně sehrál klíčovou úlohu při tragických nehodách.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

AC sází na veterány. Zlatana doplní Mandžukič

Vedoucí celek italské fotbalové ligy AC Milán potvrdil příchod útočníka Maria Mandžukiče. Čtyřiatřicetiletý vicemistr světa z roku 2018 s klubem podepsal smlouvu do konce sezony a součástí dohody je i opce pro následující ročník.

Mandžukič působil poslední rok v katarském Duhajlu. Předtím strávil čtyři a půl roku v Juventusu, za který v soutěžních zápasech nastřílel 44 branek, čtyřikrát s ním vyhrál ligu a třikrát národní pohár. Za sebou má také angažmá v Dinamu Záhřeb, Wolfsburgu, Atléticu Madrid a Bayernu Mnichov, se kterým v roce 2013 ovládl i Ligu mistrů.

V týmu AC Milán, který vede Serii A o tři body před městským rivalem Interem, se Mandžukič potká s jiným zkušeným útočníkem Zlatanem Ibrahimovicem. Devětatřicetiletý Švéd patří s dvanácti góly mezi nejlepší střelce dosavadního průběhu Serie A.

před 52 minutami

Kreml nehodlá v případu Navalného brát zřetel na Západ

Kreml nehodlá přihlížet k výzvám západních zemí, který hrozí Rusku sankcemi za uvěznění opozičního politika Alexeje Navalného. Uvedl to v úterý mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Případ Navalného je podle Kremlu výlučně ruská věc.

Navalnyj, který je pokládán za nejvážnějšího Putinova soupeře na ruské scéně, byl zatčen hned po nedělním příletu do Moskvy z léčby v Německu. V Berlíně se zotavoval ze srpnového pokusu o otravu, který připisuje Putinovi a jeho tajné službě FSB. V cele čeká na soud, který jej podle ruských médií nejspíše pošle na 3,5 roku do vězení pod záminkou neplnění pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Navalnyj po svém zadržení vyzval své stoupence k protestům. Peskov podle Reuters prohlásil, že se Kreml protestů nebojí.

Představitelé pobaltských zemí se již vyslovili pro uvalení dalších sankcí na Rusko. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček v neděli po zadržení Navalného uvedl, že bude chtít věc projednat na nejbližším jednání rady ministrů zahraničí EU. "Byl zatčen za své názory, nikoliv za to, co je mu formálně kladeno za vinu. Ruský režim tím porušuje mezinárodní smlouvy o lidských právech, zdůraznil Petříček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy