Nečas lhal ve prospěch manželky, rozhodl soud. Udělil mu podmínku a pokutu 100 tisíc

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 2. 2023 15:20
Za lživou výpověď ve prospěch manželky Jany (dříve Nagyové) uložil ve středu soud expremiérovi Petru Nečasovi (ODS) roční podmínku a peněžitý trest 100 tisíc korun. Verdikt není pravomocný, Nečas vinu odmítá. Tvrdí, že v kauze zneužití Vojenského zpravodajství mluvil pravdu. Řekl, že šéfku svého kabinetu Nagyovou požádal o zprostředkování pomoci od zpravodajců, protože měl obavu o své bezpečí.
Foto: ČTK

Kauza Vojenského zpravodajství přispěla v červnu 2013 k pádu Nečasovy vlády. Vyšlo totiž najevo, že Nečasova milenka Nagyová nezákonně nařídila zpravodajcům, aby sledovali premiérovu tehdejší manželku Radku a také dva zaměstnance úřadu vlády. Podle aktuálního nepravomocného verdiktu Nečas následně dvakrát nepravdivě svědčil u soudu, a to v dubnu 2015 a v září 2017. Chtěl tak své manželce pomoci ke zproštění viny. Na základě jeho výpovědí soud skutečně Nečasovou nejprve opakovaně osvobodil.

"Nějaké obavy (o bezpečí) možná prožíval, nicméně - co je nejpodstatnější - následně nepravdivě svědčil," uvedl ve středu soudce Obvodního soudu pro Prahu 1 Ondřej Lázna. Nečasovo počínání označil za "učebnicový případ křivé výpovědi". "Tady jakékoliv pochybnosti, natož důvodné, opravdu nejsou," řekl.

V "čistě teoretické až spekulativní rovině" by si podle Lázny bylo možné domýšlet verzi, že Nečas a Nagyová úkolovali zpravodajce nezávisle na sobě a shodným způsobem, aniž by to o sobě vzájemně věděli. "To je ale na hranici absurdity," podotkl soudce.

"Opakuji, že se cítím nevinný," uvedl v závěrečné řeči Nečas. Podivil se tomu, že ačkoliv byly jeho výpovědi veřejným tajemstvím, policie ho za ně začala stíhat až s mnohaletým odstupem. S novináři ve středu bývalý politik jako již tradičně nekomunikoval, k následnému vyhlášení rozsudku nedorazil.

Žalobce: U soudu se nelže, ať jste bývalý premiér či ne

"Rozsudek vnímám jako signál, že u soudu se prostě nelže bez ohledu na to, zda vypovídáte jako svědek ke krádeži kola, nebo jako bývalý předseda vlády k okolnostem, které se děly na úřadu vlády. Pokud tak učiníte, tak vás stihne trest," řekl zástupcům médií státní zástupce Jan Lelek. Dodal, že případy křivých výpovědí končí u soudu poměrně běžně. K Nečasově kritice za prodlení se stíháním vysvětlil, že bylo zapotřebí vyčkat na pravomocný verdikt v kauze zpravodajství. "Bezprostředně poté, co tento rozsudek nabyl právní moci, byl ze strany Vrchního státního zastupitelství v Olomouci učiněn podnět a tomu jsme se následně věnovali," řekl.

Nečas u soudu dříve uvedl, že obavy kvůli sledování jeho bydliště u něj vyvstaly krátce po návštěvě Afghánistánu a také v souvislosti s nekalými praktikami kolem nákupu letounů Gripen. "Identifikoval jsem si, že to souvisí s otázkami obrany. Proto jsem se obrátil na Vojenské zpravodajství," tvrdil. Jeho současná manželka podle něj v této věci působila jen jako "komunikační kanál". Celou kauzu Vojenského zpravodajství označil za politickou, jejím účelem podle něj bylo svrhnout vládu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

ČT a Media Club stahují insolvenční návrh na Soukupovu Médeu

Firma Médea podnikatele Jaromíra Soukupa oznámila, že urovnala spory se společností Media Club, která tak stáhne insolvenční návrh vůči Médei. Návrh na insolvenci vzal zpět i druhý věřitel, Česká televize (ČT). Vyplývá to z dokumentu v internetovém Insolvenčním rejstříku. O ukončení insolvence rozhodne Městský soud v Praze.

ČT a firma Media Club z mediální skupiny Prima podaly společný insolvenční návrh letos 10. března. Veřejnoprávní televize v návrhu uvedla, že jí Médea dluží dohromady asi 11,8 milionu korun za objednávky vysílání reklamy či sponzorování pořadů. Media Clubu nezaplatila Médea podle návrhu celkem zhruba 18,1 milionu. Stejně jako v případě ČT neuhradila Médea platby za objednávky vysílání televizních reklam. ČT a Media Club navíc uvedly, že Médea má neuhrazené pohledávky více než čtvrt roku po splatnosti také vůči dalším věřitelům.

Postup věřitelů Médea označila za "šikanózní" a zjevně bezdůvodný. Městský soud v Praze přesto návrhu vyhověl a 17. března zahájil insolvenční řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy