"Jsem zaměstnancem Masarykovy univerzity," potvrdil Aktuálně.cz exředitel NÚKIB Dušan Navrátil. Na univerzitu nastoupil bývalý šéf kyberúřadu a také někdejší dlouholetý ředitel Národního bezpečnostního úřadu 2. března, působí tam v Centru vzdělávání, výzkumu a inovací v informačních a komunikačních technologiích CERIT při Fakultě informatiky.
Navrátilo angažmá potvrdila Aktuálně.cz mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Univerzita se s ním dohodla především na základě toho, že má za sebou působení ve vrcholné pozici v NÚKIB. "Jako přední odborník na kyberbezpečnost spolupracuje na přípravě a realizaci studijních programů v kyberbezpečnosti, zejména z pohledu celospolečenských potřeb," sdělila Aktuálně.cz Fojtová.
Bývalý první muž NÚKIB se hned zapojil do aktivit univerzity. Podle zjištění Aktuálně.cz se podílí na spuštění nového studijního programu s názvem Kyberbezpečnost, který by univerzita ráda otevřela na své fakultě informatiky v roce 2021.
Na univerzitě v rodném Brně
"Vznik programu je přirozenou reakcí na silnou společenskou poptávku a výrazem spoluodpovědnosti fakulty i ve vztahu k potřebám kyberbezpečnosti státu," uvedl děkan fakulty Jiří Zlatuška, podle kterého unikátní program spojí zkušenosti expertů z veřejného i soukromého sektoru.
Sepětí Navrátila a Masarykovy univerzity dává smysl z několika důvodů. Deník Aktuálně.cz už počátkem února upozornil, že by se exředitel NÚKIB nebránil akademické dráze. Brno je navíc jeho rodným městem, v metropoli má také NÚKIB své hlavní sídlo. A Navrátil byl ještě z pozice ředitele kyberúřadu jedním z externích členů vědecké rady Fakulty informatiky.
Ústřední orgán pro kybernetickou bezpečnost
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vznikl k 1. srpnu 2017, vydělil se z Národního bezpečnostního úřadu. Jeho vznik legislativně zastřešil zákon č. 181/2014 o kybernetické bezpečnosti. NÚKIB je ústředním správním orgánem pro kybernetickou bezpečnost včetně ochrany utajovaných informací v oblasti informačních a komunikačních systémů a kryptografické ochrany.
V praxi to znamená, že má chránit bezpečnost strategické kybernetické infrastruktury, detekovat případné útoky na tuto infrastrukturu a předcházet jim.
V zahraničí má kyberattaché na čtyřech místech:
Daniel Baggé (česká ambasáda ve Washingtonu), Robert Kahofer (Izrael), Roman Pačka (Stála delegace ČR při NATO v Bruselu), Jakub Otčenášek (Stálá delegace ČR při EU)
"Sešel jsem se s některými lidmi z Masarykovy univerzity, z toho vznikla nabídka. V podstatě to bylo oboustranné," přiblížil, jak se zrodilo jeho nové zaměstnání. Blízko má podle svých slov hlavně k prorektorovi univerzity a vedoucímu Ústavu práva a technologií Radimu Polčákovi, s nímž už se podílel na několika projektech. "Masarykova univerzita je, co se týče kyberbezpečnosti, nejdál mezi českými univerzitami," míní Navrátil.
Možná bude i přednášet
Smyslem za jeho účasti nově chystaného oboru Kyberbezpečnost je podle Navrátila ulevit jedné zdejší bolesti, jíž je nedostatek expertů v dané oblasti. Kvalitu připravovaného programu má prohloubit spolupráce na jeho podobě s právnickou fakultou univerzity a také katedrou bezpečnostních studií z fakulty sociálních studií. "Není vyloučené, že tam v rámci nějakého kurzu budu mít sérii obecných přednášek," připustil exředitel.
Navrátil coby ředitel NÚKIB skončil loni 16. prosince, kdy ho odvolala vláda. Premiér Babiš coby důvod tohoto rozhodnutí uvedl Navrátilovy údajné manažerské nedostatky a špatnou komunikaci. Exředitel tyto výtky odmítl. "To zdůvodnění je absurdní a humorné, každý normální člověk to takhle posuzuje. Já jsem vybudoval NÚKIB, který získal světoznámý věhlas," řekl Navrátil Aktuálně.cz.
Na uvolněné místo šéfa Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost běží výběrové řízení. Přihlásilo se do něj 9 lidí. Jak už Aktuálně.cz upozornilo, k pohovorům jich postoupilo pět. Pohovory startují 12. března. Mezi nejvýraznějšími adepty jsou významný generál Karel Řehka, bývalý náměstek ředitele NÚKIB Vladimír Petera či vysoce postavený diplomat při NATO Jan Havránek. Nový ředitel má nastoupit 1. dubna.