Od kyberhrozeb na akademickou půdu, exšéf NÚKIB zakotvil na Masarykově univerzitě

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 9. 3. 2020 17:08
Dušan Navrátil, bývalý ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, se s úřadem definitivně rozešel 29. února. Ale velmi rychle si našel nové místo, kde bude v profesní dráze pokračovat. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz je zaměstnancem Masarykovy univerzity v Brně, působí tam od počátku března. Podílí se tam mimo jiné na spuštění nového studijního programu.
Ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.
Ředitel NÚKIB Dušan Navrátil. | Foto: ČTK

"Jsem zaměstnancem Masarykovy univerzity," potvrdil Aktuálně.cz exředitel NÚKIB Dušan Navrátil. Na univerzitu nastoupil bývalý šéf kyberúřadu a také někdejší dlouholetý ředitel Národního bezpečnostního úřadu 2. března, působí tam v Centru vzdělávání, výzkumu a inovací v informačních a komunikačních technologiích CERIT při Fakultě informatiky.

Navrátilo angažmá potvrdila Aktuálně.cz mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Univerzita se s ním dohodla především na základě toho, že má za sebou působení ve vrcholné pozici v NÚKIB. "Jako přední odborník na kyberbezpečnost spolupracuje na přípravě a realizaci studijních programů v kyberbezpečnosti, zejména z pohledu celospolečenských potřeb," sdělila Aktuálně.cz Fojtová.

Bývalý první muž NÚKIB se hned zapojil do aktivit univerzity. Podle zjištění Aktuálně.cz se podílí na spuštění nového studijního programu s názvem Kyberbezpečnost, který by univerzita ráda otevřela na své fakultě informatiky v roce 2021.

Na univerzitě v rodném Brně

"Vznik programu je přirozenou reakcí na silnou společenskou poptávku a výrazem spoluodpovědnosti fakulty i ve vztahu k potřebám kyberbezpečnosti státu," uvedl děkan fakulty Jiří Zlatuška, podle kterého unikátní program spojí zkušenosti expertů z veřejného i soukromého sektoru.

Sepětí Navrátila a Masarykovy univerzity dává smysl z několika důvodů. Deník Aktuálně.cz už počátkem února upozornil, že by se exředitel NÚKIB nebránil akademické dráze. Brno je navíc jeho rodným městem, v metropoli má také NÚKIB své hlavní sídlo. A Navrátil byl ještě z pozice ředitele kyberúřadu jedním z externích členů vědecké rady Fakulty informatiky.

Ústřední orgán pro kybernetickou bezpečnost

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vznikl k 1. srpnu 2017, vydělil se z Národního bezpečnostního úřadu. Jeho vznik legislativně zastřešil zákon č. 181/2014 o kybernetické bezpečnosti. NÚKIB je ústředním správním orgánem pro kybernetickou bezpečnost včetně ochrany utajovaných informací v oblasti informačních a komunikačních systémů a kryptografické ochrany.
V praxi to znamená, že má chránit bezpečnost strategické kybernetické infrastruktury, detekovat případné útoky na tuto infrastrukturu a předcházet jim. V současnosti v něm pracuje zhruba 200 lidí, cílový stav je 400 pracovníků. 

"Sešel jsem se s některými lidmi z Masarykovy univerzity, z toho vznikla nabídka. V podstatě to bylo oboustranné," přiblížil, jak se zrodilo jeho nové zaměstnání. Blízko má podle svých slov hlavně k prorektorovi univerzity a vedoucímu Ústavu práva a technologií Radimu Polčákovi, s nímž už se podílel na několika projektech. "Masarykova univerzita je, co se týče kyberbezpečnosti, nejdál mezi českými univerzitami," míní Navrátil.

Možná bude i přednášet

Smyslem za jeho účasti nově chystaného oboru Kyberbezpečnost je podle Navrátila ulevit jedné zdejší bolesti, jíž je nedostatek expertů v dané oblasti. Kvalitu připravovaného programu má prohloubit spolupráce na jeho podobě s právnickou fakultou univerzity a také katedrou bezpečnostních studií z fakulty sociálních studií. "Není vyloučené, že tam v rámci nějakého kurzu budu mít sérii obecných přednášek," připustil exředitel.

Navrátil coby ředitel NÚKIB skončil loni 16. prosince, kdy ho odvolala vláda. Premiér Babiš coby důvod tohoto rozhodnutí uvedl Navrátilovy údajné manažerské nedostatky a špatnou komunikaci. Exředitel tyto výtky odmítl. "To zdůvodnění je absurdní a humorné, každý normální člověk to takhle posuzuje. Já jsem vybudoval NÚKIB, který získal světoznámý věhlas," řekl Navrátil Aktuálně.cz.

Na uvolněné místo šéfa Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost běží výběrové řízení. Přihlásilo se do něj 9 lidí. Jak už Aktuálně.cz upozornilo, k pohovorům jich postoupilo pět. Pohovory startují 12. března. Mezi nejvýraznějšími adepty jsou významný generál Karel Řehka, bývalý náměstek ředitele NÚKIB Vladimír Petera či vysoce postavený diplomat při NATO Jan Havránek. Nový ředitel má nastoupit 1. dubna.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

První krok k vyloučení kolegů Navalného z voleb. Ruští poslanci schválili omezení kandidátů

Ruští poslanci v prvním čtení přijali návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické. Předloha si podle agentury AFP bere na mušku hnutí uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, které se prokuratura snaží zakázat jako extrémistické. Děje se tak čtyři měsíce před zářijovými parlamentními volbami, před kterými se vládnoucí strana Jednotné Rusko potýká s poklesem popularity.

Pro návrh hlasovalo 293 poslanců, 45 bylo proti.

Návrh předložila skupina zákonodárců v čele s předsedou výboru pro bezpečnost a potírání korupce Vasilijem Piskarjovem z Jednotného Ruska, uvedla agentura TASS. Iniciativa předpokládá, že občan, účastnící se činnosti společenského či náboženského sdružení a organizací, které soud prohlásil za extremistické či teroristické, nemá právo být zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy