Hnutí ANO je stále v čele, ČSSD ale stahuje náskok, hlásí průzkum

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 9. 2016 13:08
Sněmovní volby by počátkem září podle agentury STEM vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,6 procenta hlasů. Oproti červnu si ale pohoršilo a jeho náskok na druhou ČSSD se snížil na čtyři procentní body. Do dolní komory by se dostaly ještě KSČM, TOP 09, ODS a KDU-ČSL.Sociální demokraté by získali 20,7 procenta a oproti červnu si o zhruba dva procentní body polepšili. Podobný posun zaznamenala také TOP 09, zisk 8,4 procenta by ji vrátil na pozici čtvrté nejsilnější strany. Třetí by zůstali komunisté se 14,3 procenta; ODS by dostala sedm procent a lidovci 6,7 procenta hlasů. Pod pětiprocentní hranicí jsou Svobodní (3,3 %), Úsvit a Piráti (po třech procentech).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hnutí ANO 2011 by počátkem září podle agentury STEM vyhrálo sněmovní volby se ziskem 24,6 procenta hlasů. Oproti předchozímu červnovému průzkumu STEM si ale pohoršilo a jeho náskok na druhou ČSSD se snížil na čtyři procentní body. Do dolní komory by se dostaly ještě KSČM, TOP 09, ODS a KDU-ČSL.

Sociální demokraté by podle volebního modelu STEM získali 20,7 procenta a oproti červnu si o zhruba dva procentní body polepšili. Podobný posun zaznamenala také TOP 09, zisk 8,4 procenta by ji vrátil na pozici čtvrté nejsilnější strany. Třetí by zůstali komunisté se 14,3 procenta; ODS by dostala sedm procent a lidovci 6,7 procenta hlasů. Výsledek těchto stran se od června téměř nezměnil.

Vládní koalice podle STEM přes letní prázdniny sice poněkud oslabila, ve Sněmovně by si ale udržela pohodlnou většinu 134 mandátů. ANO by mělo 67 poslanců, ČSSD 53 a KDU-ČSL 14. Komunisté by měli 34 poslanců, TOP 09 by měla 19 a ODS 13.

Z ostatních stran by na tom byli nejlépe Svobodní se 3,3 procenta a hned za nimi Úsvit a Piráti shodně se třemi procenty hlasů. Po 2,5 procenta by získali hnutí Svoboda a přímá demokracie a zelení.

Podobné dlouhodobé rozložení sil politických stran nabízejí i průzkumy ostatních agentur. Například podle srpnového průzkumu TNS Aisa pro Českou televizi by volby vyhrálo ANO s 24,6 procenta hlasů proti druhé ČSSD s 18 procenty.

STEM prováděl průzkum, podle něhož by hlasovat přišlo 56 procent voličů, od 30. srpna do 5. září. Zúčastnilo se jej 1013 lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy