Napřed fotky, pak zatčení a výhrůžky, tak pracovala StB

Pavel Baroch
15. 5. 2009 13:55
Žena se poznala v knize o tajných snímcích Bezpečnosti
Paní Dismanová ukazuje na svůj snímek v knize o StB
Paní Dismanová ukazuje na svůj snímek v knize o StB | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na jaře 1986 jela Jana Dismanová na běžnou služební cestu do Brazílie. Jenže do Vídně, odkud jí letělo letadlo, nikdy nedorazila. Na československo-rakouských hranicích ji zatkla Státní bezpečnost.

Po třiadvaceti letech se Dismanová našla v unikátní knize Praha očima tajné policie, která je sestavená ze snímků StB ze 70. a 80. let minulého století. Tajný agent ji zachytil i na pražském Hlavním nádraží, jen krátce před tím, než nastoupila do vlaku do Vídně.

"Byla jsem tou knížkou velmi překvapená," řekla Dismanová při oficiálním představení publikace, jejímiž autory jsou Ústav pro studium totalitních režimů a Archiv bezpečnostních složek.

Při vzpomínce na události před více než dvaceti lety se Dismanová nedokázala ubránit slzám. "Prožila jsem si své peklo," říká roztřeseným hlasem.

A takto agent zachytil Dismanovou (vpravo) před 23 lety na nádraží
A takto agent zachytil Dismanovou (vpravo) před 23 lety na nádraží | Foto: Praha objektivem tajné policie

Musela se svléknout donaha

Dismanová pracovala v 80. letech pro irácké aerolinie, zároveň patřila pod Správu diplomatického sboru. Znala se s vysoce postavenými soudruhy. Před zatčením ji to neuchránilo.

"Zvěsti, že jsem sledovaná, jsem samozřejmě slyšela," vzpomíná žena. Dodala, že několikrát dostala i nabídku, aby poskytovala informace o arabských občanech. "Tehdy jsem lítala po celém světě," vysvětluje.

Zlom v jejích životě nastal v polovině března 1986, když měla s kolegyní odletět do Ria de Janeira. Podle estébácké mluvy byla Dismanová v rámci akce Alfa "rozpracována" Správou kontrarozvědky pro boj proti vnějšímu nepříteli a Správou kontrarozvědky pro ochranu ekonomiky.

"Obviňovali mě ze špionáže," řekla Aktuálně.cz Dimsanová. Napřed ji policie zadržela na 48 hodin přímo na hranicích, následoval výslech včetně osobní prohlídky, kdy se musela svléknout donaha. Další dva dny pak strávila v Českých Budějovicích.

Pozor, aby vaši dceru neporazilo auto

Při výsleších jí estébáci vyhrožovali, že by její dcera nemusela dojít do školy, protože by ji srazilo auto. Dva roky byla bez práce, Bezpečnost ji tahala po soudech. Vysvobození jí přinesl až listopad 1989 a pár režimu.

"Nikdo si nedovede představit, co to bylo za dobu," říká Jana Dismanová.

Foto: Ludvík Hradilek

Stovky podobných knih

Kniha Praha očima tajné policie by bez potíží mohla vycházet na pokračování, protože v archivech se dochovaly tisíce negativů Státní bezpečnosti.

"Takových knížek bychom mohli vydat stovky, možná tisíce," konstatoval ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček.

Fotografie jsou podle něho jedním z důkazů toho, jak chtěla mít politická policie před listopadem 1989 celou společnost pod kontrolou. StB přitom fotila takřka cokoli, co se mohlo někdy v budoucnu hodin, třeba zcela nevinné schůzky řádových sester.

Na snímcích v knize se poznala i Eva Zukalová, která pochází z disidentské rodiny. Agent ji v roce 1978 zachytil v autobuse brzy ráno při cestě do školy.

"Čím pro StB byla důležitá osmnáctiletá studentka při cestě do školy, to opravdu netuším," říká dnes Zukalová.

 

Právě se děje

teď

Prezident Zeman a poslanci ANO neuspěli, Ústavní soud ponechal "lex Babiš" beze změn. Dál platí omezení v provozování médií i v přístupu k zakázkám.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy