Náměstkem nové ředitelky ÚSTR má být Hazdra

ČTK Jan Němec (redaktor) ČTK, Jan Němec (redaktor)
11. 4. 2013 16:22
Zdeněk Hazdra vedl instituci v roce 2010 po odvolání Jiřího Pernese
Nic tajného zde už není, ale co tu je, ještě nikdo neví
Nic tajného zde už není, ale co tu je, ještě nikdo neví | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Spolu s novou ředitelkou Ústavu pro studium totalitních režimů Pavlou Foglovou se do ústavu vrací jeho někdejší přechodný ředitel Zdeněk Hazdra. Aktuálně.cz to potvrdil důvěryhodný zdroj, podle něj by měl být zřejmě náměstkem ředitelky Pavly Foglové.

Historik Zdeněk Hazdra šéfoval ústavu krátce v roce 2010, kdy rada ÚSTR odvolala po měsíci a půl ve funkci tehdejšího ředitele Jiřího Pernese až do vypsání nového výběrového řízení.

Poté pracoval jako vědecký pracovník na Filozofické fakultě UK, na Katedře středoevropských studií.

Hazdra je podle informací Aktuálně.cz členem TOP 09.

Nová ředitelka ÚSTR Pavla Foglová už ohlásila, že udělá personální změny v nejvyšším vedení této instituce. Podle ČTK by mohlo jít o dva až tři lidi blízké odvolanému řediteli Danielu Hermanovi.

Foglová nechtěla být konkrétní, jen řekla, že naopak neplánuje větší personální zásahy do pozic v běžném provozu ústavu. Foglovou ve středu jmenovala rada ÚSTR na místo Hermana. Rada to odůvodnila nespokojeností s jeho prací.

O ústav se obává pravice, hlavně vládní ODS. Obviňuje opoziční ČSSD a KSČM ze snah instituci ovládnout a změnit interpretaci totalitní minulosti.

Ostře zareagoval premiér Petr Nečas (ODS), který sesazení Hermana považuje za výhradně politické rozhodnutí přijaté ruku v ruce vedením ČSSD a komunisty. Podle něj se nyní hraje o přístup k archivu dokumentů komunistické Státní bezpečnosti se zjevným cílem ponechat je "uzamčené ve sklepě".

Radu jmenuje Senát, kde má nyní převahu levicová opozice. ČSSD i rada nařčení odmítají a sociální demokracie uvedla, že odmítá zatahování ústavu do politického boje.

Foglová bude ve funkci do doby, než z výběrového řízení vzejde nový ředitel. Jeho jméno by mělo být známo nejpozději 30. dubna příštího roku.

 

Právě se děje

Další zprávy