Superúředníka vláda vybere příští týden, řekl Babiš

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 1. 2015 14:10
Původně chtěl kabinet klíčovou pozici obsadit již koncem tohoto týdne na mimořádném zasedání.
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Náměstka ministra vnitra pro státní službu vybere vláda podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) z trojice finalistů až příští týden ve středu. Původně chtěl kabinet klíčovou pozici obsadit již koncem tohoto týdne na mimořádném zasedání.

"Mělo by to být na programu vlády na příští zasedání, to znamená ve středu," řekl Babiš. V tomto týdnu už podle něj žádné další jednání v této záležitosti naplánováno není.

Termín potvrdil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Už uplynuly všechny potřebné termíny, takže nic nebrání tomu, aby vláda zařadila ten bod na svůj program," poznamenal s tím, že by se závěrečný výběr měl odehrát příští středu. Jeho cílem podle Sobotky bude, aby členové vlády dospěli ke konsenzu.

V trojici, z níž bude vláda vybírat náměstka, jsou ředitel kanceláře náměstka ministra vnitra Josef Postránecký, tajemnice třebíčského městského úřadu Simeona Zikmundová a ředitel strukturálních fondů na ministerstvu průmyslu Břetislav Grégr. Podle dřívějších informací by se měli na příští vládu dostavit osobně, aby se s nimi ministři mohli seznámit.

Funkce nazývaná také jako "superúředník" vzniká podle služebního zákona. Náměstek bude šest let řídit státní správu a vyjednávat v Evropské unii.

Do opakovaného tendru se přihlásilo 21 lidí, z toho 11 bylo vyřazeno pro nesplnění požadavků, z deseti zbývajících byla vybrána finální trojice. Původní výběrové řízení bylo vypsáno už loni, nikdo z uchazečů ale tehdy nesplnil podmínky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy