Náměstek: L-159 prodáváme za dobrou cenu a ušetříme

Jan Gazdík Jan Gazdík
29. 11. 2013 16:40
Daniel Koštoval z ministerstva vnitra považuje obchod za výhodný.
Daniel Koštoval.
Daniel Koštoval. | Foto: Jan Gazdík

Praha - Po deseti letech marných pokusů prodat přebytečné české bitevní letouny L-159 z dílny Aera Vodochody, slaví kabinet Jiřího Rusnoka v demisi úspěch.

O letouny projevila zájem americká soukromá společnost Draken International, Inc. a podpis dohody o prodeji 28 bitevníků je na spadnutí. Kontrakt by měla v lednu podepsat nová vláda.

Hlavní vyjednavač kontraktu náměstek ministra obrany Daniel Koštoval považuje připravovaný obchod za výhodný. I když za 72 letounů zaplatil daňový poplatník padesát miliard korun a obrana nyní prodává 28 bitevníků Američanům za pouhou půl miliardu.

"Dosáhli jsme maximum toho, čeho lze na současném trhu s vojenskými letouny dosáhnout," vysvětluje Koštoval v krátkém rozhovoru pro Aktuálně cz.

Aktuálně.cz: Není to ale přece jen až příliš velký cenový rozdíl? Kupovali jste za desítky miliard a prodáváte za stovky milionů.

Daniel Koštoval: Auto sice není sofistikovaný proudový letoun, pokusím se nicméně o srovnání. Jakou má podle vás cenu deset let staré auto, které jste si pořídil za milion? Dvě stě tisíc? A to možná ještě přeháním.

A.cz: Není to tudíž pro vás ztráta?

Záleží, jak se na to díváte. Jen uskladnění a zakonzervování letounů L-159, které teď prodáváme, nás ročně stálo deset milionů korun. Od roku 2006 pak dvě stě padesát milionů. Tyhle částky teď ušetříme. A řeknu to narovinu - půl miliardy za osmadvacet bitevníků je lepší cenou, než v kterou jsme doufali. Taková je prostě realita na dnešním přesyceném trhu s vojenskými letadly.

Legendární americká stíhačka F-16 se například na trhu s poutitými letadly prodává jen o malinko dráže než cena, která nám byla firmou Draken za jeden český bitevník nabídnuta. (15, 5 milionu - pozn. red.) Vyjednali jsme maximiální možnou nabídku. Široko daleko není jiná lepší.

A.cz: V čem ještě může být odprodej českých bitevníků do USA výhodný?

Půjdou na výtečnou adresu. Spojené státy disponují nevyspělejším vojenským letectvem a české bitevníky se tam ocitnou v roli tréninkových protivníků v rukou nevětších leteckých es. Lepší doporučení si náš letoun ani nemohl přát. Aeru Vodochody to kromě toho může v budoucnu přinést slušný zisk v servisu i opravách jeho bitevník v USA.

Tyto peníze pak mohou firmě sloužit k dokončení pokročilejšího a výkonnějšího stroje L-160 s mnohem větším doletem. K nepřímému, avšak velmi důležitému, zisku patří i to, že stát, který je schopen vyrábět proudové letouny, bude vždy technologicky převyšovat ty, které to neumí. A to pomíjím jiný významný faktor - zvýšení zaměstnanosti v regionech, jehož firmy s Aerem spolupracují.

České daňové poplatníky stál nákup 72 bitevních letounůL-159 z Aera Vodochody kolem padesáti miliard korun.

 

Právě se děje

Další zprávy