Z Arizony do Volyně. České středoškoláky bude učit víc Američanů, škola si chválí nádech exotiky

Eliška Mainclová
Aktualizováno 10. 6. 2016 22:59
Čeští středoškoláci budou mít větší možnost setkat se ve výuce s rodilými mluvčími. V rámci Fulbrightova stipendia přijede do České republiky v příštím školním roce dvacet absolventů prestižních amerických vysokých škol, budou pomáhat s výukou angličtiny na školách v menších městech. Dosud takto působilo na našich středních školách deset amerických studentů ročně, teď Fulbrightova komise dostala k 25. výročí spolupráce s Českou republikou od vlády více peněz. Program asistentů je jedním z mnoha stipendijních programů Fulbrightovy komise, díky níž vyjíždějí čeští vědci, studenti i pedagogové do Spojených států a naopak.
(ilustrační foto)
(ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

PrahaMaureen Heydtová v červnu končí svůj rok v kůži učitelky na střední škole a jazykové škole v jihočeské Volyni, kde působila jako stipendistka v rámci programu Fulbrightovy komise. Ta přiváží do Česka absolventy prestižních amerických vysokých škol, kteří pak působí jako asistenti ve výuce angličtiny. 

„První dva měsíce jsem bydlela u matky jedné kolegyně, což mi velmi pomohlo naučit se trochu česky a pochopit českou kulturu,“ popsala absolventka historie a sociologie na University of Arizona. Hostující škola má totiž za úkol začlenit stipendistu do kolektivu, při podávání žádosti musí popsat, co mu mohou nabídnout, ale i co od něj očekávají.

„Učila jsem 15 až 20 hodin týdně, jednou týdně jsem se studenty měla i konverzace po vyučování,“ popisuje Heydtová. Vedla také kurzy pro dospělé, o které byl velký zájem.

Americký vrstevník více motivuje

Američanka si se studenty v hodinách povídala o americké i české kultuře, hrála s nimi různé konverzační hry, seznámila je i s možnostmi studovat a pracovat ve Spojených státech. „Chtěla jsem je přimět mluvit, ze začátku byli trochu stydliví, možná víc, než by byli američtí studenti,“ srovnala stipendistka a dodala, že teenageři jsou ale všude stejní.

Aby své žáky zbavila stydlivosti, mluvila před nimi česky – aby viděli, že je na tom podobně jako oni. „Velmi jsme se sblížili, s některými se vídám i mimo školu,“ svěřila se Heydtová, která se po skončení asistentského programu chystá na Ukrajinu - také učit angličtinu.

„Žáci jsou vděční za to, že mohou hovořit s rodilým mluvčím, naučí se nové slovní obraty,“ hodnotí projekt Lenka Hlinšťáková, zástupkyně ředitelky střední školy v jihočeské Volyni, kde působila Maureen Heydtová. Na volyňské střední škole rodilého mluvčího měli již dříve, ale americká stipendistka studenty obohatila nejvíc. „Maureen mívala hodiny velice precizně připravené, přinášela nové metody, které jsme dosud nepoužívali,“ popisuje Hlinšťáková. Američanka podle ní studenty dokázala motivovat: „Je tam i nádech exotiky, že studenti mluví s někým z Ameriky.“

„Považuji to za velice důležité, protože tento program působí především v menších městech a oblastech, nejen v hlavním městě,“ řekl americký velvyslanec Andrew Schapiro k příležitosti 25. výročí Fulbrightovy komise v Česku. Ta zároveň získala větší finanční podporu od české vlády. Ze současných 17 milionů ročně se posune k 25 milionům v roce 2018, což umožní zvýšit počet amerických studentů na dvojnásobek, přespříští školní rok by jich mělo dorazit třicet.  

Více peněz na stipendisty od vlády

Podobně jako Maureen Heydtová přijelo od roku 2005, kdy program odstartoval se dvěma stipendisty, celkem 65 studentů. „Do dnešní doby jsme mohli školám nabídnout maximálně 10 asistentů, takže jsme z téměř 200 žádostí ročně uspokojovali jen zlomek škol,“ vítá rozšíření programu ředitelka Fulbrightovy komise v ČR Hana Ripková.

Fulbrightova komise funguje ve 160 zemích světa, v Česku je intenzita spolupráce vzhledem k počtu obyvatel unikátní. Americko-český stipendijní program vznikl v roce 1991 na základě mezinárodní dohody. Organizace vysílá studenty, vědce a pedagogy do partnerské země, nabízí různé programy, projekt výuky angličtiny na českých středních školách odstartoval v roce 2005.

 

Právě se děje

Další zprávy