Spor o statisíce z kauzy Nagyová: Soud Poulovi neuvěřil, že peníze ve vládním trezoru byly jeho

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 29. 1. 2018 13:15
Hotovost před pěti lety zabavila policie při razii v kauze Nagyová a její nadřízený Lubomír Poul se k nim tehdy nehlásil. Neprokázal jste, že peníze byly skutečně vaše, řekla Poulovi soudkyně.
Lubomír Poul
Lubomír Poul | Foto: ČTK

Praha - Úřad vlády nemusí vydat čtvrt milionu korun, které si tam v trezoru v rozporu s předpisy uložil jeho tehdejší ředitel Lubomír Poul. Peníze spolu s dalšími 3,5 miliony korun, které si tam údajně uschovali Poulovi rodiče, objevili policisté při legendární razii v červnu 2013, která vedla k pádu kabinetu premiéra Petra Nečase.

"Vlastnické právo žalovaného soud za prokázané nemá," prohlásila soudkyně Iveta Nedozrálová.

Poul jako důkaz předložil své čestné prohlášení, že jsou peníze jeho. To potvrdil i ve výpovědi před soudem. Soudkyni to ale nestačilo. "Z těchto důkazů nemá to vlastnické právo soud za prokázané, protože žalobce dostatečně neosvětlil, z jakých důvodů měl ve své kanceláři v hotovosti prostředky v požadované výši, a to i v kontextu k další částce, svěřené jeho rodiči," konstatovala Nedozrálová.

Vždyť byly v jeho trezoru

Žalobci nalezené peníze po razii nejprve zabavili, ale zhruba po roce je vrátili Úřadu vlády - nepodařilo se jim prokázat, že by souvisely s trestnou činností. Úřad vlády je poté Poulovi, který nyní pracuje jako ředitel Náboženské matice, odmítl vydat.

"Měli absurdní požadavek, že pan inženýr Poul má prokázat, že ty peníze byly jeho, ačkoliv byly v trezoru, který jako šéf Úřadu vlády užíval. A nikdo jiný klíče od toho trezoru neměl," řekl minulý týden Poulův advokát Vladimír Řičica. K pondělnímu vynesení rozsudku se on ani Poul nedostavili.

Jedním z argumentů Úřadu vlády bylo, že interní směrnice nedovolovala v trezoru přechovávat vlastní majetek. "Prý tam byl pracovní řád, že člověk tam nesměl mít soukromé peníze. Ale není přece možné mu je kvůli tomu zabavit," argumentoval Řičica.

Ten navíc poukázal na to, že pokud by státní zastupitelství shledalo na původu peněz něco podezřelého, tak by je Úřadu vlády nevracelo. "Doložili jsme čestným prohlášením pana Poula, že šlo o jeho vlastní peníze. Úřad vlády absurdně reagoval, že to považuje za nedostatečné. Peníze chtěl poukázat na nějaké dobročinné účely, že to je věc nalezená," uvádí.

Při zabavení se k nim ale nehlásil

Úřad vlády vysvětloval, že peníze nemůže vydat, protože prý nezná jejich původ. A poukázal, že Poul byl 13. června 2013 při otevírání svého trezoru s uvedenými penězi, ale tehdy se k nim nepřihlásil. To udělal až o více než dva roky později, když státní zástupci zabavené peníze vrátili Úřadu vlády.

Poulovy příjmy nebyly zanedbatelné a bez problémů by z nich uspořil i celou uvedenou částku. Například za prvních šest měsíců roku 2013 měl plat 779 680 korun a na odměnách dostal dalších 968 000 korun. S průměrnou měsíční mzdou přes 290 tisíc korun tak bral víc než premiér.

Policie při razii v červnu 2013 zadržela celkem osm lidí. Původně mezi nimi byl i Poul. Jeho jediného pak ale nakonec propustila bez obvinění. Když měl v březnu 2015 svědčit v kauze poslaneckých trafik, zdržel se na svědecké lavici jen několik desítek vteřin. Odmítl totiž vypovídat, protože by si mohl přivodit trestní stíhání. A ze stejného důvodu odmítl svědčit o rok později, když se jiný soud snažil zjistit, jakým způsobem se podnikatel Ivo Rittig dostal k tajným zprávám BIS. Poul k nim přitom měl jako ředitel Úřadu vlády přístup.

Ještě žaloba rodičů o miliony

Úřad vlády před soudem zastupoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Jeho mluvčí Radek Ležatka nechtěl spekulovat, odkud peníze - pokud soud neuvěřil Poulovi, že byly jeho - mohly být. "O tom nebudu spekulovat. Jsme rádi, že jsem zvítězili," řekl Ležatka.

Peníze jsou zatím na depozitním účtu Úřadu vlády, kde zřejmě ještě zůstanou. Poulův advokát Vladimír Řičica již dříve Aktuálně.cz řekl, že se v případě zamítavého rozsudku odvolají.

U soudu leží ještě jedna žaloba, v níž Poulovi rodiče požadují vydání zbylých 3,5 milionu korun - které si u něj údajně uschovali. O té soud dosud nezačal jednat. Není přitom jasné, kde mohli jeho rodiče uvedenou sumu získat. Poulova matka totiž, jak v minulosti upozornil server iRozhlas.cz, pracovala jako prodavačka a otec byl řadovým pracovníkem v továrně.

 

Právě se děje

Další zprávy