Na Škrlovou alias Aničku se chystá policie

čtk
19. 6. 2007 17:15
"Anička" je stále v dánské Kodani

Praha - Česká policie chce vyslechnout dvaatřicetiletou Barboru Škrlovou, která se delší čas vydávala za třináctiletou Aničku Mauerovou a je nyní u příbuzných v Dánsku.

S tímto požadavkem se dnes kriminalisté obrátili na jejího právního zástupce Zdeňka Hrouzka. "Výslech by se mohl odehrát na dálku, aby se klientka nemusela vzhledem k mediálnímu tlaku, který tady vznikl, zatím vracet do vlasti," řekl advokát.

Pro policii je výslech Škrlové, která pravděpodobně trpí infantilismem a cítí se ve svém imaginárním světě dětí lépe než ve skutečném životě, klíčový.

Foto: Ludvík Hradilek
Speciál Aktuálně.cz o kuřimské kauze

Může zodpovědět otázky spojené s týráním sedmiletého chlapce Ondry v Kuřimi na Brněnsku, ale i to, proč se Mauerovi snažili pro Škrlovou vytvořit identitu Aničky Mauerové a neváhali přitom podstoupit náročná jednání.

Škrlová je svědek, ne podezřelá

Brněnský krajský státní zástupce Petr Coufal vydal již koncem května na případ informační embargo s tím, že kauza přerostla "v mediálně právní reality show" a poskytování informací ztěžuje objasnění případu. "Zatím se na tomto stanovisku nic nemění," řekl ČTK mluvčí krajského státního zastupitelství Hynek Olma.

Hrouzek zdůraznil, že policie nemá zájem na výslechu Škrlové coby podezřelé, ale běžného svědka. Proto prý není důvod k tomu, aby se vracela do Česka.

Výslech lze uskutečnit na dálku formou videokonference, což se již osvědčilo u několika závažných kauz. "Zatím jsem s ní (Škrlovou) o tom nehovořil. Samozřejmě je důležité zvažovat všechna rizika, která mé klientce hrozí, včetně těch psychických," uvedl právník.

Ambasádě se podruhé neozvala

Podle něj policie operativně navrhla několik způsobů, jak chce vést výslech. Nyní je na státním zastupitelství, kterou variantu navrhne. Advokát Škrlové s návrhem ale musí souhlasit.

Kdy by se výslech Škrlové mohl uskutečnit, to zatím advokát netuší. Žena, vzrůstem a chováním připomínající dítě, opětovně nekontaktovala českou ambasádu v dánské Kodani.

Minulý týden ji navštívila s dotazem na vystavení nového cestovního pasu. Starý jí totiž propadl. O vystavení nového ale zatím nepožádala. Pokud by jej dostala, mohla by vycestovat mimo Evropskou unii (EU). Pro cestování po zemích společenství stačí platný občanský průkaz.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy