Na Škrlovou alias Aničku se chystá policie

čtk
19. 6. 2007 17:15
"Anička" je stále v dánské Kodani

Praha - Česká policie chce vyslechnout dvaatřicetiletou Barboru Škrlovou, která se delší čas vydávala za třináctiletou Aničku Mauerovou a je nyní u příbuzných v Dánsku.

S tímto požadavkem se dnes kriminalisté obrátili na jejího právního zástupce Zdeňka Hrouzka. "Výslech by se mohl odehrát na dálku, aby se klientka nemusela vzhledem k mediálnímu tlaku, který tady vznikl, zatím vracet do vlasti," řekl advokát.

Pro policii je výslech Škrlové, která pravděpodobně trpí infantilismem a cítí se ve svém imaginárním světě dětí lépe než ve skutečném životě, klíčový.

Foto: Ludvík Hradilek
Speciál Aktuálně.cz o kuřimské kauze

Může zodpovědět otázky spojené s týráním sedmiletého chlapce Ondry v Kuřimi na Brněnsku, ale i to, proč se Mauerovi snažili pro Škrlovou vytvořit identitu Aničky Mauerové a neváhali přitom podstoupit náročná jednání.

Škrlová je svědek, ne podezřelá

Brněnský krajský státní zástupce Petr Coufal vydal již koncem května na případ informační embargo s tím, že kauza přerostla "v mediálně právní reality show" a poskytování informací ztěžuje objasnění případu. "Zatím se na tomto stanovisku nic nemění," řekl ČTK mluvčí krajského státního zastupitelství Hynek Olma.

Hrouzek zdůraznil, že policie nemá zájem na výslechu Škrlové coby podezřelé, ale běžného svědka. Proto prý není důvod k tomu, aby se vracela do Česka.

Výslech lze uskutečnit na dálku formou videokonference, což se již osvědčilo u několika závažných kauz. "Zatím jsem s ní (Škrlovou) o tom nehovořil. Samozřejmě je důležité zvažovat všechna rizika, která mé klientce hrozí, včetně těch psychických," uvedl právník.

Ambasádě se podruhé neozvala

Podle něj policie operativně navrhla několik způsobů, jak chce vést výslech. Nyní je na státním zastupitelství, kterou variantu navrhne. Advokát Škrlové s návrhem ale musí souhlasit.

Kdy by se výslech Škrlové mohl uskutečnit, to zatím advokát netuší. Žena, vzrůstem a chováním připomínající dítě, opětovně nekontaktovala českou ambasádu v dánské Kodani.

Minulý týden ji navštívila s dotazem na vystavení nového cestovního pasu. Starý jí totiž propadl. O vystavení nového ale zatím nepožádala. Pokud by jej dostala, mohla by vycestovat mimo Evropskou unii (EU). Pro cestování po zemích společenství stačí platný občanský průkaz.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy