Uprchlík potřebuje úspěch. Rychle najít práci a nebýt izolován. To jde v USA lépe než v Evropě

Martin Novák Martin Novák
30. 5. 2016 9:52
"Přistěhovalec nebo uprchlík musí rychle získal práci, aby se mohl postarat sám o sebe bez toho, aby potřeboval pomoc vlády či státu," říká Američan iráckého původu Ali Sudani.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Režim Saddáma Husajna v březnu 2003 padl, novou vládu přinesli američtí a britští vojáci.

Ali Sudani z města Majsan na jihu země patřil mezi ty Iráčany, kteří umějí anglicky. Chytil se příležitosti a začal pracovat jako tlumočník pro Brity.

Odpor proti novým poměrům ale sílil. Terčem útoků nebyli jen američtí a britští vojáci, ale všichni, kdo s nimi spolupracovali.

Sudani, který tehdy spolupracoval v Iráku také na projektech české organizace Člověk v tísni, se rozhodl v roce 2008, kdy se násilí vystupňovalo, odejít. Nejprve do sousedního Jordánska, pak do Spojených států, kde získal občanství.

Dnes sám pomáhá muslimským uprchlíkům, kteří do USA přicházejí za bezpečím a lepším životem. Je ředitelem služeb pro uprchlíky v texaské nevládní organizaci Interfaith Ministries for Greater Houston. Podílí se na přesídlovacích projektech americké vlády pro imigranty hlavně z Blízkého východu.

Ali Sudani.
Ali Sudani. | Foto: Aktuálně.cz

"Naším hlavním cílem je, aby byl každý do půl roku soběstačný a měl práci. V Houstonu a okolí se to daří u 97 procent imigrantů," řekl v rozhovoru s Aktuálně.cz a dalšími novináři během svého pobytu v Praze.

Mezi americkým a evropským způsobem integrace je podle něj rozdíl. "V USA se dbá na to, aby přistěhovalci nevytvářeli izolované, do sebe uzavřené komunity. Také cesta k získání občanství je ve Spojených státech rychlejší a jasnější než v řadě evropských zemí," vysvětluje Sudani.

Za klíčové považuje, aby přistěhovalec nebo uprchlík rychle získal práci a mohl se postarat sám o sebe bez toho, aby potřeboval pomoc vlády či státu. "Evropské země měly loni problémy, protože přišlo v krátkém čase mnoho uprchlíků. Upřímně, s tím by měl problém kdokoliv na světě."

Houston je podle něj druhé nejrozmanitější město ve Spojených státech, pokud jde o původ obyvatel, a on sám je spokojený s tím, jak se noví přistěhovalci adaptují.

Na dotaz, zda debatu o muslimech, islámu či muslimských přistěhovalcích radikálně nepoznamenala rétorika prezidentského kandidáta Donalda Trumpa (ten se ostře vymezuje vůči islámu a chce například prosadit zákaz cestování muslimů do USA – pozn. red.), odpověděl, že Spojené státy jsou stále demokracií a pro mnoho Američanů není problém být Američanem a zároveň muslimem. Mít takovou identitu.

"Mohu vám říci, že zaznamenáváme dokonce větší zájem lidí, kteří chtějí finančně přispět uprchlíkům a pomoci jim, než dříve. Nedávno mne například oslovil důchodce židovské víry, že chce finančně pomoci. Židé si sami něčím podobným v minulosti ve Spojených státech prošli," říká Sudani, kteří požádal o americké vízum v roce 2008 v Jordánsku a rok poté se usadil v Houstonu, kde po pěti letech dostal americké občanství.

Budoucnost jeho rodné země, Iráku, vidí přes problémy s Islámským státem a sektářským rozdělením země mírně optimisticky.

"Irák je ve složité situaci, protože nejvíce ze všech zemí čelí nejhorší teroristické organizaci současnosti. Islámskému státu. Ale irácká vláda je nyní více inkluzivní v tom smyslu, že se snaží reprezentovat všechny irácké komunity. Šíity, sunnity i Kurdy. Klíčová je pomoc Spojených států. Irák potřebuje více času a více zkušeností, lidé více vzdělání. Věřím, že se Irák může obrátit dobrým směrem.“

Řecké úřady odvezly migranty z provizorního uprchlického tábora u Idomeni nedaleko řecko-makedonské hranice. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Varovné sirény poprvé zazněly také na severu Izraele, Tel Aviv odklání lety

V noci na čtvrtek zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele. Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP. Podle reportéra agentury DPA byla slyšet nejméně jedna exploze také ve městě Tel Aviv. Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post (TJP).

Boje začaly po nepokojích v Jeruzalému v pondělí večer raketovou palbou z Pásma Gazy na Izrael, který pak zahájil masívní vojenskou operaci proti skupinám Hamás a Islámský džihád. O život přišlo podle zatím poslední bilance přes 70 lidí a stovky utrpěly zranění. Po celém Izraeli pokračují potyčky a násilnosti mezi místními Židy a Araby. Policie kvůli nim zadržela téměř 400 lidí. Většina obětí je na palestinské straně.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Tesla přestane přijímat platby za svá auta v bitcoinech, napsal Musk

Výrobce elektromobilů Tesla přestane přijímat platby za auta v digitální měně bitcoin. Rozhodnutí na twitteru oznámil zakladatel Tesly Elon Musk. Důvodem jsou ohledy na životní prostředí. Bitcoin na rozhodnutí zareagoval propadem o přibližně pět procent, uvádí AP.

"Jsme znepokojeni stále častějším využíváním fosilních paliv pro těžbu bitcoinů a transakcí s nimi, zejména uhlí, které má nejvyšší emise ze všech paliv," uvedl Musk na twitteru. "Kryptoměna je dobrý nápad na mnoha úrovních a věříme, že má slibnou budoucnost. Ta však nemůže přijít, pokud je to na úkor životního prostředí," dodal Musk.

Zakladatel Tesly upřesnil, že společnost nemá v plánu žádné bitcoiny prodávat a začne je opět užívat, jakmile bude mít jejich těžba menší dopad na životní prostředí.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Průzkum: Kdyby teď byly v Brazílii volby, krajně pravicový prezident Bolsonaro by přišel o moc

Pokud by se v Brazílii konaly prezidentské volby právě teď, bývalý levicový prezident Luiz Inácio Lula da Silva by v nich hladce porazil současného krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara. Vyplývá to z průzkumu voličských preferencí společnosti Datafolha, o kterém psala agentura Reuters. Prezidentské volby se v Brazílii budou konat příští rok, těch posledních se Lula nemohl zúčastnit, protože byl ve vězení.

Podle průzkumu by v rozhodujícím druhém kole Lula získal 55 procent hlasů, Bolsonara by volilo 32 procent lidí. V prvním kole by měl Lula 41 procent, Bolsonaro 23 procent a žádný z dalších kandidátů by nezískal více než sedm procent hlasů, ukázal průzkum.

Zdroj: ČTK
Další zprávy