Na Moravě studují vysokoškoláci s vyšším IQ. Nejlépe dopadli fyzici a matematici

Markéta Hronová Markéta Hronová
31. 5. 2016 18:10
Studenti z moravských vysokých škol překonali v IQ testech své pražské kolegy. Cvičný test vyplnily více než tři tisíce studentů z vysokých škol po celé České republice a nejlépe v něm dopadli studenti z brněnské Masarykovy univerzity. Úspěšné bylo také Vysoké učení technické v Brně či Vysoká škola báňská v Ostravě. Nejlépe si vedli fyzici, matematici, ale například i politologové. I přesto byly však výsledky škol poměrně vyrovnané, lišily se v řádech jednotlivých procentních bodů. Test je zaměřen na logickou, verbální a numerickou inteligenci a sestavovala ho Mensa.
Studenti, ilustrační foto.
Studenti, ilustrační foto. | Foto: Isifa / Thinkstock

Brno - Brněnští studenti vysokých škol překonali ve cvičných IQ testech Prahu. Ukázalo se, že nejchytřejší ekonomové, přírodovědci, technici a studenti společenských věd jsou z Masarykovy univerzity v Brně.

Cvičný IQ test už na portálu Primát.cz vyplnily více než tři tisíce studentů z 66 vysokých škol po celé republice. Testování spustili na podzim a stále běží. Co se týče oborů, nejlépe v testu dopadli studenti fyziky, jejichž průměrný výsledek dosáhl 131 bodů. Hned za nimi jsou matematici, farmaceuti a politologové. Naopak nejhorších výsledků dosáhli studenti zemědělství, sociologie, lesnictví či mezinárodních vztahů.

Kromě Masarykovy univerzity bodovaly i další mimopražské školy. Například Vysoké učení technické v Brně (VUT) porazilo České vysoké učení technické v Praze (ČVUT), v kategorii technických oborů bodovala také Vysoká škola báňská v Ostravě. Úspěch brněnských studentů potvrzuje i to, že se školy v jihomoravské metropoli umisťují na stále lepších pozicích v mezinárodních žebříčcích.

Obecně však byly výsledky jednotlivých univerzit hodně vyrovnané. "Je třeba zdůraznit, že rozdíly v průměrném naměřeném IQ studentů jednotlivých vysokých škol jsou v řádu jednotek, nikoli desítek," zdůrazňuje Maxim Gor­jainov, projektový manažer portálu Primát.cz.

Potvrdilo se také, že na vysoké školy chodí chytřejší část populace. Zatímco celorepublikový průměr IQ testu se pohybuje mezi 100 a 110, studenti vysokých škol dosáhli v průměru kolem 120.

Test je zaměřen na logickou, verbální a numerickou inteligenci a sestavovala ho Mensa. "Je to cvičný test vytvořený hlavně pro zábavu. Výsledky jsou spíše orientační a nejde je považovat za skutečný stav IQ daného studenta," upozornila Dana Havlová, odbornice na testování z Mensy. Aby byl test skutečně relevantní, musí být delší a člověk musí přijít přímo do Mensy, nelze ho dělat on-line. "Je to taková ukázka toho, jak skutečný test vypadá," doplnil předseda Mensy Petr Mazal.

Studenti ale za test museli zaplatit padesát korun nebo použít body, které za aktivitu na portále Primát.cz nasbírali. "Ukázalo se, že testování IQ studenty zajímá a jsou ochotní za to i zaplatit. Proto jsou pro nás výsledky důvěryhodné," uvádí Gorjainov. Při vyplňování testu studenti odpovídají i na to, jaké mají známky. Dle těchto údajů dobrých výsledků v testu dosahují jak studenti s nejlepšími známkami ve škole, tak ti, kteří mezi jedničkáře nepatří. Dle očekávání nebyly ani žádné rozdíly v dosažených výsledcích mezi muži a ženami.

Studenti odpovídali na to, v jakých firmách by po dokončení vysoké školy chtěli pracovat. Ty, kteří v testu dopadli nejlépe, zajímají především nadnárodní organizace, které svým zaměstnancům obvykle umožňují větší možnosti cestování, flexibilitu práce a bohatší kariérní růst. Mezi vysněnými zaměstnavateli se nejčastěji objevoval Facebook, MBtech Bohemia či McKinsey & Company.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy