reklama
 
 

Na Dny NATO dorazilo do Mošnova 90 000 lidí. Saúdskoarabští piloti kvůli počasí nevzlétli

17. 9. 2017
Přehlídku letadel, vrtulníků i pozemní techniky v Mošnově nedaleko Ostravy si o víkendu nenechalo ujít celkem 90 000 návštěvníků. Ukázky armádní techniky, které lidé mohli vidět v rámci Dnů NATO a Dnů vzdušných sil Armády ČR, ale letos výrazně ovlivnilo nepříznivé počasí. Kvůli němu museli pořadatelé zrušit hned několik vystoupení.

Mošnov (Novojičínsko) - Dohromady 90 000 návštěvníků se přišlo během dvou dnů podívat na Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Akce se konala na letišti v Mošnově nedaleko Ostravy.

V sobotu na akci dorazilo přes 65 000 lidí, v neděli 25 000. Za pořadatele to řekl Jaromír Krišica. Mezi diváky bylo veliké množství návštěvníků z Polska.

Letošní ročník akce výrazně ovlivnilo počasí, kvůli kterému se v sobotu neuskutečnil nejatraktivnější bod programu - vystoupení saúdskoarabského akrobatického týmu Saudi Hawks.

V neděli museli pořadatelé nakonec zrušit téměř všechny letecké ukázky kromě vrtulníků a slovenské vládní letky.

"Je to poprvé za celou historii akce, kdy jsme museli k takovému kroku přistoupit. Nešlo jen o vytrvalý déšť, ale především o spodní základnu mraků, která znemožňovala bezpečné provedení letů," oznámil Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem akce.

"Program dynamických ukázek se celkově odehrával více na zemi, než jak bylo obvyklé v jiných ročnících akce. To že i v tak náročných povětrnostních podmínkách se přišli na Dny NATO podívat návštěvníci v takovém množství, znamená, že si akce získala základnu skutečně věrných příznivců," dodal Pavlačík.

Vystoupení skupiny Saudi Hawks budou mít lidé příležitost vidět alespoň v pondělí, kdy už se má počasí zlepšit. "Saudi Hawks v pondělí odpoledne provedou původně neplánovaný nácvik, aby z České republiky neodletěli bez řádného rozloučení. Nácvik je naplánován orientačně na 15:00 poté, co budou ukončeny všechny plánované odlety," uvedli pořadatelé.

Nácvik bude možné sledovat pouze mimo areál akce, protože ten budou pořadatelé uvádět do původního stavu.

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Představují se na nich vojenské, záchranářské či bezpečnostní jednotky, letos ze 17 států. Speciální partnerskou zemí bylo Slovensko.

K vidění bylo okolo 80 letadel a vrtulníků a přes 200 kusů pozemní techniky. Mezi největšími lákadly patřily americké strategické bombardéry B-52 Stratofortress a B-1B Lancer.

autor: ČTK | 17. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama