Na Dny NATO dorazilo do Mošnova 90 000 lidí. Saúdskoarabští piloti kvůli počasí nevzlétli

ČTK ČTK
17. 9. 2017 18:11
Přehlídku letadel, vrtulníků i pozemní techniky v Mošnově nedaleko Ostravy si o víkendu nenechalo ujít celkem 90 000 návštěvníků. Ukázky armádní techniky, které lidé mohli vidět v rámci Dnů NATO a Dnů vzdušných sil Armády ČR, ale letos výrazně ovlivnilo nepříznivé počasí. Kvůli němu museli pořadatelé zrušit hned několik vystoupení.
Dny NATO 2017.
Dny NATO 2017. | Foto: ČTK

Mošnov (Novojičínsko) - Dohromady 90 000 návštěvníků se přišlo během dvou dnů podívat na Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Akce se konala na letišti v Mošnově nedaleko Ostravy.

V sobotu na akci dorazilo přes 65 000 lidí, v neděli 25 000. Za pořadatele to řekl Jaromír Krišica. Mezi diváky bylo veliké množství návštěvníků z Polska.

Letošní ročník akce výrazně ovlivnilo počasí, kvůli kterému se v sobotu neuskutečnil nejatraktivnější bod programu - vystoupení saúdskoarabského akrobatického týmu Saudi Hawks.

V neděli museli pořadatelé nakonec zrušit téměř všechny letecké ukázky kromě vrtulníků a slovenské vládní letky.

"Je to poprvé za celou historii akce, kdy jsme museli k takovému kroku přistoupit. Nešlo jen o vytrvalý déšť, ale především o spodní základnu mraků, která znemožňovala bezpečné provedení letů," oznámil Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem akce.

"Program dynamických ukázek se celkově odehrával více na zemi, než jak bylo obvyklé v jiných ročnících akce. To že i v tak náročných povětrnostních podmínkách se přišli na Dny NATO podívat návštěvníci v takovém množství, znamená, že si akce získala základnu skutečně věrných příznivců," dodal Pavlačík.

Vystoupení skupiny Saudi Hawks budou mít lidé příležitost vidět alespoň v pondělí, kdy už se má počasí zlepšit. "Saudi Hawks v pondělí odpoledne provedou původně neplánovaný nácvik, aby z České republiky neodletěli bez řádného rozloučení. Nácvik je naplánován orientačně na 15:00 poté, co budou ukončeny všechny plánované odlety," uvedli pořadatelé.

Nácvik bude možné sledovat pouze mimo areál akce, protože ten budou pořadatelé uvádět do původního stavu.

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Představují se na nich vojenské, záchranářské či bezpečnostní jednotky, letos ze 17 států. Speciální partnerskou zemí bylo Slovensko.

K vidění bylo okolo 80 letadel a vrtulníků a přes 200 kusů pozemní techniky. Mezi největšími lákadly patřily americké strategické bombardéry B-52 Stratofortress a B-1B Lancer.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy