Učitelé dostanou od vojáků nový manuál, bude méně militaristický. Branná výchova se zatím nechystá

Kateřina Chládková
5. 9. 2017 18:15
Armáda vydává na začátku školního roku novou příručku pro učitele. Měla by obsahovat čerstvé informace o bezpečnostním prostředí a oproti původní příručce také zdůraznění role diplomacie v řešení konfliktů a mezinárodní humanitární právo. Projekt je součástí výchovy k bezpečnosti, při které školy navštěvují vojáci a seznamují žáky a studenty s funkcemi armády, činností NATO a základy například první pomoci nebo sebeobrany.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Vojáci hledají způsob, jak dětem přiblížit témata obrany státu. Po kritice upravili příručky pro učitele, aby byly méně militaristické a zdůrazňovaly především politické a diplomatické řešení konfliktů. Školy mají o armádní vzdělávací program zájem, návrat branné výchovy se ale zatím nechystá.

Žáci se o armádě a obraně státu dozvídají pomocí programu Příprava občanů k obraně státu (POKOS). Původní manuál pro pedagogy z roku 2014 doplnilo ministerstvo obrany a Armáda ČR o připomínky škol. "Doplnili jsme informace, které tam nebyly a požádaly nás o ně školy a učitelé. Popisujeme, co mají na školách učit, ne jak. To má na starost ministerstvo školství," řekl šéf programu Ivan Gerhát. Nová příručka by měla jít do tisku za několik dní a následně bude distribuována do škol.

Armádní program POKOS přináší do škol výukové bloky, při kterých se žáci a studenti základních a středních škol seznamují s činností armády a dozvídají se, co je to Severoatlantická aliance (NATO). Kromě toho jsou součástí programu i ukázky techniky, výzbroje a výstroje vojáků, první pomoc, cvičení nebo výuka sebeobrany.

Podle Gerháta je nejvýraznější změnou v příručce zdůraznění politického a diplomatického řešení konfliktů. "K vojenskému řešení se přistupuje, až když selžou všechny ostatní nástroje - politické, diplomatické nebo ekonomické. To jsme tam neměli vysvětleno tak dostatečně, jak by si to zasloužilo," vysvětlil Gerhát. Místo v příručce našlo i mezinárodní humanitární právo, které ukotvuje pravidla, kterými se vojáci musí v případě války řídit. Armáda program POKOS představuje ročně na 30 až 40 školách.

Chybí analýza reálných hrozeb

Změny v příručce nejsou určené jen učitelům, ale týkají se také obsahu výukových bloků, které vedou na školách specializovaní vojáci. Do programu by se tak mělo více dostat zdůrazňování nevojenského řešení konfliktů. Ministerstvo obrany tím chce vyhovět kritikům, kteří program označovali za příliš militaristický.

S programem je spokojen ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Školy podle něj mají o návštěvy vojáků velký zájem. "Zúčastnil jsem se dvou bloků a musím říct, že je to zábavný program. Je v tom pohyb, dynamika, ukázky práce se psy a podobně. Pro děti je to show v dobrém slova smyslu," pochvaluje si Stropnický.

Jedním z kritiků POKOS je i mluvčí společnosti EDUin Bohumil Kartous. "Smysl by měl program, který není poplatný nesmyslnému resortismu, ale který by nabízel školám přípravu na výjimečné situace s bezpečnostním rizikem. Současní žáci základních a středních škol v ČR pravděpodobně nezažijí konvenční válečný konflikt či teroristický útok, čemuž se věnuje řada programů frekventovaně využívaných školami," vysvětlil Kartous.

Podle něj by bylo nejlepší, kdyby nezávislí odborníci vypracovali analýzu rizik, se kterými se školáci mohou v reálném životě setkat. Dětem prý mnohem více hrozí požár, povodně nebo pouliční rvačka.

Podle většiny lidí, kteří se brannou výchovou a přípravou dětí na krizové situace zabývají, by měl být sestaven jednotný koncept, na kterém by spolupracovala ministerstva obrany, vnitra a školství. S tím souhlasí i odbornice na bezpečnost z brněnské fakulty sociálních studií Petra Vejvodová.

"V současné době české školy nemají vypracované ani krizové plány pro mimořádné situace typu vniknutí ozbrojené osoby do budovy školy a podobně," řekla Vejvodová. Podle ní by určitě bylo možné vypracovat analýzu rizik, o které mluví Kartous, měla by ale vzniknout v součinnosti se školami a pedagogy. "Zároveň je možné v řade aspektů hledat inspiraci v zahraničí, nemusíme vynalézat kolo," doplnila Vejvodová.

Povinná branná výchova zpět do škol?

Výchova k bezpečnosti naráží na špatnou historickou zkušenost s brannou výchovou. Návrat předmětu do školních osnov dlouhodobě prosazuje například právě Stropnický. "Chtěli bychom zavést brannou výchovu do škol, určitě ale v jiné podobě, než si vzpomínáme my dříve narození," řekl Stropnický v programovém sjezdu hnutí ANO. Narážel tak na dobu, kdy žáci s nepadnoucí plynovou maskou nacvičovali evakuaci do sklepa nebo hod granátem.

"Vzdělávání dětí a mládeže je s ohledem na bezpečnostní situaci nutné. Na potřebu návratu moderní formy branné výchovy do školních osnov upozorňuji už dlouho a věřím, že se ji v příštím volebním období podaří prosadit. Konkrétní podobu předmětu bychom projednávali s ministerstvem školství," doplnil pro Aktuálně.cz Stropnický. S přípravou osnov by podle něj mohli pomoci i armádní specialisté.

Podle ministerstva školství ale není v současné době třeba upravovat rámcové vzdělávací programy, které prý dostatečně umožňují práci s tématem bezpečnosti a brannosti na školách. Kromě armádního programu POKOS se na výuce podílí ve specializovaných blocích také policisté, hasiči a záchranáři.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 1 hodinou

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy